Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seTD - Ledové krupky
Autor
Gora
V kavárně si dával zásadně čaj. S turkem skoncoval po třiceti letech v osmdesátém devátém.
Díval se přes okraj šálku z růžového porcelánu na ženu se zelenýma očima, kterou náhodně spatřil ve městě, a ona pozvání přijala. Kdysi už se potkali...
„Snad každý mě tu zná,“ dodal téměř omluvně a spíš jen tak, aby něco prohodil, po uvítacím baletu personálu kolem jejich stolku.
„Známý jako pětka,“ zažertovala. „Doufám, že ne falešná!“
„Co si o mně myslíš,“ vehnala mu její slova ruměnec do tváří. V tu chvíli vypadal velmi mladě. „Povídejme si raději o tobě.“
„Dobře, Dalibore. Jen mě včas zastav!“
Uvědomila si až tady a teď, jak zvláště zní tykání s mužem o dvacet let starším, a rozpaky se téměř zajíkla. Na dvoudenním kurzu civilní obrany kdysi seděli tak blízko, hlavy nakloněné k sobě a pod lavicí listovali zakázanou literaturou. Tenkrát jim vzhledem ke společným zájmům o jógu a samizdat spíš připadalo divné vykání.
Kde však bylo spiklenectví nad knihami dnes?
Čas zatáhnul za oponu a mohli se nahlas bavit, o čem chtěli.
„Vzpomínáš na doktora Neudorfla, jak přednášel v masce několik hodin v kuse, jen aby nám dokázal, že to jde a nakonec se zhroutil?“
Vyprskla smíchy. Byla tehdy v té beznadějné nudě přímo nadšena, že usedli vedle sebe, a zoufalství nad dvěma zdánlivě promarněnými dny se postupně rozplynulo. Rádi na školení civilní obrany zavzpomínali a čas od času se nezávazně a v přátelském duchu scházeli.
Dnes se však nadšeně rozpovídala o Praze a studiích, které jí byly ještě před pár lety zapovězeny. Sylvie měla sice hodně učení, zdravotnické vzdělání jí pochopitelně nedalo dostatečnou průpravu na žurnalistiku, doháněla, co bylo třeba, po večerech. Ale žila, jak si vysnila a byla šťastná.
„Odmalička jsem totiž chtěla psát, ne být sestřičkou,“ svěřovala se bez rozpaků Daliborovi.
Díval se na její mladistvé nadšení, přikyvoval a tak trochu záviděl. Nepochyboval, že školu dokončí.
„A co ty, Dalibore, proč ses rozhodnul pro farmacii?“
Horlivě míchal čaj a dlouze pil, aby získal čas. Jak vysvětlit mladému a zcela svobodnému stvoření, jak to u nich doma chodilo? Zaměstnání vlastně vybírali dětem rodiče, věděl to i od svých kamarádů na základce.
„Nikdy mě nenapadlo doma oponovat. Ostatně otec byl důstojník z povolání, a kdyby jen to, navíc politruk. Na nástěnce v kuchyni rozpis „služeb“ a trestných bodů, pokud nebyly úkoly plněny. Umíš si to představit, Sylvie?“
Nevěřícně protočila oči.
„Vojáci si mě vyhlídli už někdy v osmé třídě a pronásledovali pak i na gymplu. Moje matka, lékárnice, ustupovala otci celý život a ve všem, přesto prosadila, že jsem směl vystudovat farmacii a ne vysokou politickou v Bratislavě.
Nikdy za to mámě nepřestanu být vděčný.“
„Nakonec jsi tedy v zaměstnání spokojený?“
„Jistě, teď už ano. Knížku KSČ a funkci okresního lékárníka jsem položil hned v listopadu 89 a ani nevíš, jak se mi ulevilo. Ta nesvoboda byla pro mě příšerná!“
Vyšli z podniku ven a on Sylvii kousek doprovodil na Objížďkovou. Zalézalo za nehty a nad Krumlovem se zatáhlo.
„Psí počasí, viď? Vzpomínáš, jak jsem po tom školení úmyslně chodila z práce o dva kilometry víc, jen abych se s tebou jakoby náhodně potkala?“
Zasmáli se. A Dalibor by ani zanic nepřiznal, že tenkrát také denně, navlečen v bundě, vyhlížel ze své kanceláře, kdy na okruhu kolem města uvidí dívku v hnědém utíkáčku. Rychle zamknul a jako malý kluk proběhl vrátnici klusem, jen aby Sylvii neminul.
Podali si ruce a mladá žena jej letmo políbila na tvář. Pak přidala do kroku.
Z oblohy začaly padat ledové krupky. Dalibor si povytáhnul límec pláště a vydal se opačným směrem.
35 názorů
Přečetl jsem si pro jistotu ještě jednou "okénko," abych snáz navázal nit, a velmi mě to zaujalo.
Když jsme za ním přijeli na přísahu, byl zničený... ale dostudoval, no. VŠ k ničemu.
Nástěnkovou činnost jsem vždy nesnášela.
Gora mne vykresľovali sľubnú kariéru nástenkára. To bolo naozaj odolateľné.
Ťažko sa podriaďujem autoritám - v zelenom zvlášť.
Biskupe, dík, pozorný čtenáři, poupravím, jako vždy jsem ještě narychle přepisovala skoro celé...
Renato, dík, no, dříve se rodičům neodporovalo, prostě to tak bylo, jak oni řekli...
Abakus, vidíš, a můj bratr se neubránil. Po 89 mu škola byla k ničemu. Děkuju ti.
Biskup z Bath a Wells
26. 09. 2022Dobře napsáno, i když je děj předvídatelný, není to na škodu; mě se líbila spíše druhá polovina...
Tyhle věty mi přišly poněkud kostrbatější:
Díval se přes okraj šálku z růžového porcelánu na ženu se zelenýma očima, kterou náhodně spatřil ve městě, a ona pozvání přijala. = Když vyndáš tu vloženou větu a přečtš si to bez ní, moc to nedává smysl.
„Snad každý mě tu zná,“ dodal téměř omluvně a spíš jen tak, aby něco prohodil, po uvítacím baletu personálu kolem jejich stolku. = "po uvítacím baletu"... je dobrá metafotra, ale tady to přijde jako přílepek.
Tady je dialog useklý:
„Vojáci si mě vyhlídli už někdy v osmé třídě a pronásledovali pak i na gymplu. Moje matka, lékárnice, ustupovala otci celý život a ve všem, přesto prosadila, že jsem směl vystudovat farmacii a ne vysokou politickou v Bratislavě.
Nikdy za to mámě nepřestanu být vděčný.“
Celkově velmi povedené.
Květoň Zahájský
26. 09. 2022Ach, jak pravdivé. Teď už naštěstí s úsměvem.
Ireno, zajímavé setkání dvou lidí na jedné straně rozdílných, na druhé si velice blízkých, podané neméně zajímavým způsobem. Oslovilo mě nejen ono nutné podřízení se rodičům v naší generaci, ale i usilování oné mladé dívky,touha jít za svým snem.
len tak mimochodom na vojenskú politickú akadémiu chcela poslať moja triedna mňa. Ubránila som sa zubami nechtami a kopancami pod stolom.
Sýs psal dobře, kdo jiný by to mohl říct, když ne babička. Je to moudro času. Naštěstí mu čas nesebral nohy. Moje hlava si pamatuje jenom to, co chce, neovlivním to.
Ten v almanachu není, ale naběhla mi jedna, co kdysi rozesmála, šla nahledat...
Kdo tedy vlastně léčil
Pan doktor Bílek?
Babička sama nejlíp věděla co ve mně neklape
šla na sám kořen nemoci
Pane doktore
Zase si hrál s Františkem
Kdyby mi v hlavě raději zůstávala účetní osnova... :)
Díky moc, neznala jsem. Na Wiki píší v souvislosti s ním i o K.Sýsovi, se kterým jsem si kdysi vyměnila korespondenci o psaní poezie... bylo mi šestnáct.
Tenkrát to vydalo nakladatelství PnD
Poezie mimo Domov na podzim roku 1979 nákladem 900 číslovaných výtisků a sto výtisků autorských označeným písmenem A. Mám ho. :)
Phil, jsem také "pamětnice" podobných akcí z kláštera v Mnichově. Zdá se to být tak dávno, ale bezpečné to nebylo vlastnit podobné tiskoviny. Děkuju za komentář + foto.
Na tvé fotce jsem vyluštila podpis - Daniel, ale dál ne. Znám to příjmení?
Luboši, to je dobře, protože kdo ví, zda bys dílko dočetl ve zdraví... díky.
Vzpomněla si při čtení na Almanach české zahraniční poezie s přípisem a šla pohledat. To jsou ty doteky. Tvoje povídky mám ráda.
Velice pěkné a zasvěcené zavzpomínání na dobu minulou. Četla jsem s velikým pochopením ***
blacksabbath
25. 09. 2022"Zaměstnání vlastně vybírali dětem rodiče..."........před padesáti lety se moc nehledělo na to co chtějí děti, ale co pro ně bude.... z hlediska rodičů.... "nejlepší"....."...přesto prosadila, že jsem směl vystudovat farmacii....." zaplaťpanbůh za rodiče, kteří poslouchali.....jsem se nechala vtáhnou a zavzpomínala ... parádní napsání!!!!!
Jani, děkuju... dlouho jsem nemohla na nic přijít, aby to nebyly jen "stížnosti" na tvrdou výchovu a školu, ale i něco trochu jiného... dík.
Irenko, moc pěkně napsané, ráda jsem si připomněla i Výdejní okénko, TIP