Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Strýček

27. 01. 2024
11
39
538
Autor
lastgasp

Strýček

Krásný, klidný, slunný den, na modré obloze ani mráček. Teplo, chvílemi slabý vánek. Polední sváteční klid nerušil ani provoz kolem černošického nádraží. Chvíle odpočinku si lidé spokojeně užívali. Jen na chvíli bylo hlučněji, když tudy projel rychlík na Beroun. Do nastalého ticha se však ozvala dutá rána, bylo slyšet řinkot skla. Od nádraží vzlétlo hejno holubů a zmateně odlétlo k Berounce. Netrvalo dlouho a ozval se signální zvuk hasičského auta. Několik lidí vyběhlo z domů a nejistě se rozhlíželi, protože žádný kouř vidět nebylo. Bylo slyšet houkat i sanitku.

V jedné vilce vybuchl plyn. Hasiči začínající oheň uhasili okamžitě. Následky byly tragické. Ve zdemolované prádelně byla nalezena žena v bezvědomí ve značném stadiu těhotenství s rozsáhlými popáleninami. Byla rychle převezena do Vinohradské nemocnice na popáleninové centrum.

Šlo o čas a možnost zachránit nenarozený plod. Zdařil se malý zázrak. Děvčátko bylo zachráněno živé, porodem císařským řezem. Bohužel rodičku, maminku, se zachránit nepodařilo a druhý den zemřela. K dovršení neštěstí došlo po zprávě podané otci o úmrtí manželky, která ho zasáhla velmi silně. Zhroutil se a zkolaboval. Tragická traumatická událost měla za následek těžký psychický kolaps. Karel Navrátil byl odvezen v bezvědomí přímo z práce do psychiatrické nemocnice.

Veškeré starosti o jeho stav a péči o poškozený dům se ujal řešit jeho bratr Pavel Navrátil, protože Karel nebyl schopen zvládat ani základní životní potřeby. Prožíval silný stres, úzkost, zmatenost, pocity bezmoci. Nejhorší byly u něho stavy sebeobviňování, obavy o život a myšlenky na sebevraždu. Přes poskytnutí odborné péče a léků, které měly zmírnit příznaky psychického kolapsu, se jeho stav dlouho nelepšil.

Alena Navrátilová, manželka Pavla, se ujala veškeré nutné péče a pomoci při ošetřování narozené holčičky, přežívající v inkubátoru, a zůstávala nepřetržitě v nemocnici u ní. Její pomoc při následných lékařských postupech a asistence sestrám k jejímu uzdravení byla velmi užitečná a potřebná. Byly to dlouhé hodiny bdění a nocí bez spánku. Alena natolik k malé přilnula, že bojovala o její život, jako by byla její vlastní. Věděla, že musí vše obětovat pro její záchranu.

Alena s Pavlem byli již dlouho bezdětní a děvčátka, vlastně neteře se ujali s velkým odhodláním. Trápila je také starost o stav mladšího bratra Karla, který stále zůstával ve stavu apatie a nevnímal ani jejich pozdější návštěvy v psychiatrické léčebně. Byl netečný i k vyprávění, jak se daří jeho dceři. Někdy ani nepromluvil. Přes veškerou péči lékařů se jeho stav nelepšil. Nebyl přítomen ani na pohřbu manželky, který zajišťoval jeho bratr.

Vyvstaly však problémy jiného druhu. Bylo nutno daný stav uvést do souladu s právními předpisy. Vzhledem ke zdravotnímu stavu otce, Karla, u kterého přetrvávaly psychické potíže ztrátou zájmu o obvyklé aktivity, náladové výkyvy s podrážděností, nebylo možné s jeho péčí o malou Marušku počítat.

Mnoho probděných nocí a nekonečných hodin čekání strávili Pavel s Alenou u inkubátoru opatrované holčičky, která dostala jméno Maruška po mamince. Neměla ještě úplně vyhráno a prodělala několik operací. Jako by se síla a vůle jejích ochránců vlévala do jejího tělíčka, zotavovala se sice pomalu, ale dobře a všechny problémy se dařilo postupně s lékaři vyřešit.

Pokud si někdo myslí, že cizí bolest bolí méně než vlastní, je na omylu. Prožívání přebalů jizev a defektů, vpichů kůže s tlumeným pláčem Marušky bodalo a píchalo oba pěstouny stejně, jako by se dotýkaly jich samotných. Alena musela změnit zaměstnání, aby se mohla plně Marušce věnovat. Prožívali skutečně těžké období.

Podali návrh na svěření Marušky do pěstounské péče. Starostí bylo stále dost. Bylo řešeno také dědictví a určení správce. Šlo hlavně o vilu v Černošicích, kde se stala nezletilá Maruška spoluvlastnicí.

Částečně poškozený dům výbuchem v přízemní prádelně nechali opravit a se souhlasem opatrovníka byl později pronajat Diplomatickému servisu MZV ČR. Tato skutečnost se stala jednou z nepříjemných překážek a následným sporem mezi bratry.

Psychický stav bratra Karla se sice mírně lepšil, ale stále nebyl plně schopen se o Marušku starat. Po několika letech a dlouhém uvažování dal souhlas, aby si bratr s manželkou Marušku osvojili. Sociální kontakt se vyvíjel zcela přirozeně. Alena si vlastně Marušku vypiplala od narození, a stala se tak její náhradní matkou se všemi citovými i fyzickými vazbami.

Malá Maruška si Alenu vtiskla do paměti jako maminku. Zrovna tak Pavla, ke kterému měla vztah, jako k tátovi. Byli to její rodiče, které pro ni znamenali ochranu, bezpečí a rodinu. Bylo jistě náročné překonat první návštěvy Karla, který svoji dceru vlastně viděl až ve třech letech. Tehdy se také dohodli, že bude Karlovi říkat strýčku. Bylo to pro něho těžké, ale sám cítil, že by jen těžko byl schopen Marušce poskytnout takové zázemí, jaké měla u jeho bratra a Aleny.

Přijal svoji roli strýčka jako náhradu a možnost se s Maruškou stýkat, vidět, jak roste, jak dospívá. Možnost návštěv u bratra pomáhala i jemu nabývat lepší kondice psychické i fyzické.

Přes veškerou péči a další léčení jeho stavu nesl tragický případ svoje následky i v dalším období, kdy byl Karel již schopen normálního života a jeho invalidita skončila. Jeho role strýčka mu přinášela tísnivé, neblahé pocity. Stal se zádumčivý a začal se poněkud vyhýbat návštěvám u Pavla. Úsměvy Marušky a její mazlení a hravé skotačení s ním pociťoval až bolestně. Věděl, že mu vlastně patří, a někdy úplně ztrácel pocit hrané role strýčka a hřál se vědomím táty. Vždy jen do chvíle, než ho oslovila. Jeho návštěvy časem skutečně řídly. Zůstával v nepřirozené lži. Musel si sám nalhávat, a přesvědčovat se, že je strýčkem.

Pociťoval tento nenormální vztah jako újmu. Věděl sice, že jeho hospitalizace po závažném psychickém kolapsu byla nutná. Bylo potřeba zajistit jeho bezpečí, ochranu, léčbu, kdy byl v akutním duševním stavu a mohl ohrožovat sebe nebo okolí. Dostávalo se mu podpory a porozumění od personálu a ostatních pacientů, kteří procházejí podobnými problémy. Věděl, že na tom tehdy byl opravdu zle.

Vždy, když odcházel z návštěvy, byl skleslý, připadal si zbytečný, odsunutý mimo normální život. Nepřidávalo to k jeho labilnímu psychickému stavu nic dobrého, byl stále na různých podpůrných lécích, bez kterých by se asi jen těžko vracel do normálního života.

Vracel se v duchu často k jejich společnému šťastnému rodinnému životu, který byl tak tragicky, násilně přerušen. Hledal důvody, chyby, vracel se k sebeobviňování a hrozilo, že upadne opět do stresového stavu. Zhoršoval se jeho pracovní výkon, býval podrážděný až plačtivý. Hledal zpětně cestu, co měl udělat, aby k té události nedošlo. Jeho stav narušoval i spánek a odmítání jídla. Nebylo noci, aby ho nepronásledovaly noční můry a halucinace připomínající traumatickou situaci.

Jediné, co ho ještě drželo, byla síla nepodlehnout užívání alkoholu, drog nebo jiných návykových látek jako způsobu úniku z toho všeho.

Přišlo příznivé období, kdy se seznámil s milou ženou, ke které pocítil zprvu jakýsi vzájemný ochranitelský vztah. Byla vdovou se dvěma dětmi. Nejmladší chlapec byl stejně starý jako Maruška. Brzy našli k sobě blízký a důvěrný vztah, hlavně děti si ho velmi oblíbily. Malý Petřík ho dokonce několikrát při hrách oslovil tatínku.

Pavel s Alenou byli velmi rádi, že se Karel natolik vzchopil, aby si mohl založit novou rodinu. Zejména byli rádi, že jeho nový vztah převážil a posílil tak jeho roli strýčka. Rozptylovaly je jen jejich obavy, aby se jeho pokrevní vztah otce neprojevoval ve větší míře.

Karel se po nějaké době oženil a přistěhoval se k jeho ženě Marii Polákové a jejím dětem, dvěma chlapcům. Ukázalo se, že jejich byt je pro čtyři lidi nedostatečný. Přinášelo to určité problémy nejen z hlediska spaní a hygieny, ale i pro běžné činnosti a hry dětí. Karel cítil určité omezení, které bylo nutné řešit. Marie ho začala přesvědčovat o využití vily v Černošicích a možnosti zrušení osvojení Marušky, o kterou se chtěla starat spolu se svými dětmi.

Poukazovala na výhody ve výši přídavků na děti, většího pohodlí v bydlení a sloučení spoluvlastnictví dosud pronajímané vily. Příležitostí k argumentům pro realizaci této možnosti bylo denně v jejich omezeném prostoru bytu dostatek. Vyřešení jejich pohodlí a majetku začaly naleptávat jejich vztah. Delší působení jejího vlivu Karla postupně zlomilo. Rozhodl se proto jednat.

Při jedné ze svých návštěv své návrhy Pavlovi a Aleně přednesl. Opakovaně uváděl své důvody:

„Přece oba moc dobře víte, že Maruška je moje dcera, moje krev, jen to neštěstí mi zabránilo, abych se o ni mohl starat. Mám na ni právo, to mi nemůžete upřít. Chci se o ni starat jako táta, a ne jako nějaký strejda na návštěvě. Má mě ráda, myslím, že i ona to cítí, že patříme k sobě, že jsem její táta. Proboha pochopte to. Jak by bylo vám, kdyby vám vlastní dítě říkalo teto, strejdo. Je pravda, že jsem vám dal souhlas s osvojením, ale víte, v jakém jsem tehdy byl stavu. Sám jsem myslel, že tu ztrátu Marie nepřežiju. S ní mi odešlo všechno, s ní mi odešel život.“

Jen nesnadno hledala Alena slova, která by její vztah mámy odůvodnila, a aby to Karel pochopil:

„Karle, já to chápu a cítím s tebou,“ snažila se zastavit tu lavinu psychického tlaku a odvolání na pokrevní nárok, „nemůžeš ale pominout, že Maruška poznala mámu ve mně, se vším všudy. Se mnou, od začátku prožívala všechny bolesti, mateřskou péči a ochranu, krmení, první krůčky, první slova máma, první zoubky.

……Já ji držela v rukou při lékařských zákrocích, já tišila její pláč, mírnila její bolest. Jak myslíš, že to Maruška prožívala, co při tom cítila.“

„Aleno, samozřejmě jsem ti velmi zavázán. Asi to bylo štěstí, že jste se mohli o Marušku postarat právě vy. Byli jste pro ni ti nejbližší a ujali jste se jí, ale pochopte, že roste. Já se uzdravil, ona se bude třeba ptát, kdo jsem, co ji řekneme, že jsem strejda? Co když se potom dozví, že to není pravda, že táta jsem já, a ne Pavel.“

„Podívej Karle,“ přidal se do hovoru Pavel, „ber to tak, aby to především bylo v zájmu Marušky. Zatím o tom neví a tátu s mámou vidí a cítí v nás a žije s námi, spokojená. Má rodiče. Ne žádné pěstouny, nebo náhradní péči. Má rodinu a také jako v rodině žije. Má strejdu, který ji hýčká, má tě ráda, ale táta jsem pro ni já. Smiř se s tím. Třeba se to jednou všechno dozví, jak o maminku přišla, že si se o ni nemohl starat a vychovali jsme ji my. Jako dospělá to určitě pochopí. Dost dětí se doživotně smíří s tím, že maminko a tatínku říká těm, co je vychovali, a ne těm pokrevním.“

„Chtěl bych, abyste mně správně rozuměli. Nemohu se vám nijak za tu záchranu a péči o Marušku odvděčit nebo odměnit. To se snad ani nedá. Zůstává jen to, co nás spojuje, co jeden pro druhého můžeme udělat. Zachovali jste se statečně a obětavě, čas nám pomohl vrátit do života jak Marušku, tak i mě. Teď je možnost žít opět normálně, jako dvě rodiny. S Maruškou se přece budete určitě stýkat i nadále. Jen jí vysvětlíme, jak k tomu došlo, a že se nemusí ničeho obávat. Prosím vás. Zvažte to.“

V podobném duchu se při návštěvách promítaly opakovaně vzájemné návrhy a řešení skoro celý rok. Neotřesitelný zůstával stav získaný osvojením a zejména Alena si nedokázala představit, že by o Marušku přišla a situace se obrátila tím, že by jí Maruška říkala teto.

Karel zůstával ve svých návrzích rovněž neústupný. Ani nemohl jinak. Za ním stál bez ustání velký stín v podobě požadavků jeho manželky, která své návrhy již převedla do požadavků, jejichž splněním podmiňovala i jejich soužití. To bylo pro Karla, který se ze svých psychických problémů postupně dostal, velmi závažné. Rád by se rozhodl, ale musel na druhé straně vzít v úvahu Marušku s jejím vztahem k rodičům, který by zrušením osvojení a přestěhováním do jiného prostředí se dvěma nevlastními sourozenci, byl velmi problematický. Nechtěl by jí ublížit, ale nebyl si jistý, jak by takovou změnu přijala. Byl ve dvou kleštích.

Nechtěl přijít o novou rodinu, ve které se již sžil i s nevlastními dětmi a manželku měl rád. Její nátlak podporovaný i argumenty, aby nebyl hloupý a nenechal se zneužívat postavením strýčka. Poukazováním na jejich svízelnou bytovou situaci a výhody spojení finančních prostředků, přídavků a daně. Sliby, že se o Marušku bude starat jako svoje dítě a dá ji vše, co ji máma může dát. Vše na Karla padalo a strhávalo ho až k jediné možnosti. Podat návrh soudu na zrušení osvojení a dosáhnout vrácení Marušky do jeho péče, jako vlastního otce.

Maruška měla nastoupit do první třídy základní školy. Alena s ní byla dokonce již u zápisu. Proto se Karel snažil urychleně dosáhnout zrušení osvojení a převzít péči o Marušku do své péče. Zajistil si právníka v poradně a domníval se, že musí vše proběhnout bez problémů. Maruška je přece jeho dcera, kterou přenechal v době svých problémů se zdravotním stavem do péče svému bratrovi a jeho ženě. Jeho souhlas s osvojením byl podmíněn právě jeho nezpůsobilostí se o dcerku starat. To však pominulo. Jeho zdravotní stav a možnosti o svoji dcerku pečovat se svou nynější manželkou jsou zcela normální a způsobilé.

Tímto rozhodnutím se zbavil neústupného tlaku manželky na změnu péče o Marušku a dosažení změny jejího opatrovníka majetkových práv včetně zrušení pronájmu vily a možnosti lepšího bydlení. Tento první krok do jeho vztahu s manželkou přinesl slibné zlepšení. Jeho určité obavy rozptylovala i ujištěním, že se nestane nic problematického, vždyť i příjmení nebude muset měnit. Bude se jmenovat stejně, Navrátilová.

Krátkou dobu, co se jejich vztah zlepšil, se Karel cítil spokojen. Učinil rozhodnutí a jeho manželka mu to dávala znát. Dosáhla svého a její plány dostávaly reálný obraz. Živila tak své naděje na paní domu, s dětmi si starost nepřipouštěla.

Podáním návrhu soudu se situace velmi zkomplikovala. Šlo o důkazy, třeba jen prokázání otcovství a majetková práva a stupeň osvojení, různá svědectví stále jednání odsouvala.

Nejzávažnější záležitostí bylo narušení vztahu mezi bratry. Návštěvy Karla u Pavla a Aleny k Marušce ustaly. Nepřispívalo to ani životu v rodině. Pavel často viděl Alenu, že pláče. Snažil se ji utěšit, ale nedařilo se. Alena prožívala chvíle nejistoty a strach, že přijde o své dítě, o milovanou Marušku, jí svazovaly. Prožívala opravdová muka. Konečně bylo nařízeno jednání a došlo na den, kdy mělo být rozhodnuto o dalším osudu Marušky a situaci v obou rodinách. Soudní řízení probíhalo sice rutinně, ale ve vzrušeném ovzduší. Po delším průběhu čtení zpráv a výpovědí účastníků obou stran, názoru opatrovnice, bylo po přestávce vyneseno rozhodnutí. Návrh Karla Navrátila byl zamítnut. To byl pro něho šok a jeho manželka si neodpustila hlasité poznámky. Po poučení podal Karel ihned odvolání a o dalším osudu měl rozhodnout městský soud. Tak jako při setkání před soudem, ani při odchodu si bratři ruce nepodali.


39 názorů

K3
před 6 měsíci
Dát tip

Jo, tak by to mělo být.


Zeanddrich E.
před 6 měsíci
Dát tip

Shodou okolností mně prozradil před cca půl měsícem jeden můj dlouholetý známý, že se dozvěděl cca v 17-ti letech, že byl  adoptován (už v kojeneckém věku). (Rodiče emigrovali v šedesátých letech, a nemohli ho prý vzít s sebou...).

 

((...)).

Myslím si, že už i proto, že telecí léta puberty měl za sebou, vyrovnal se s tou informací asi, jak nejlépe to šlo... . Oba nepravé rodiče až do jejich odchodu nazýval tátou a mámou, a i dle jeho dalších slov je zjevné, že je potom nepřestal mít rád...  (naopak; rozumově uznal, že pro něj vždy udělali vše nejlepší, co mohli...). 


K3
před 7 měsíci
Dát tip Gora

Můj soud:

"Dítě zůstává i nadále v péči těch, kteří si ho osvojili a kteří ho po celou dobu vychovávali a starali se o ně. V den osmnáctých narozenin se Marie dozví pravdu, aby se nadále již mohla řídit svým vlastním uvážením."

Neumím si představit že by dopadlo jinak...

 


Zeanddrich E.
před 7 měsíci
Dát tip

 

Přemku, ale já právě dole i píši, že jsem rád, že nejsem v roli soudce (a vlastně žádné z těchto zde osob... :) ).

- Osobně bych začal tím, že bych tátu nazýval tátou, a strýčka strýčkem - dokud je dítě relativně malé. A dál vždy krůček dle intuice... . -Pokroucené věci je prostě dobré snažit se narovnat - a čím spíše, tím lépe (vždyť už i v Bibli se píše- na písku nelze postavit hrad...!)


lastgasp
před 7 měsíci
Dát tip

Zeandrich E. - Beepee - díky za vaši kritiku. Morálka a jistá pravidla etiky jsou jistě na místě, to s vámi určitě souhlasím. Neřeší to však povinnost spravedlivě rozhodnout v odvolacím řízení. Jak byste rozhodli vy? To jsem se zde zatím opravdu nedočetl. Já vím, jak by to mělo dopadnout, ale byl jsem zvědavý, jak by to řešil čtenář v roli soudce. Proto jsem to do závěru záměrně nedal. Možná to posoudíte správně zrovna vy.


Zeanddrich E.
před 7 měsíci
Dát tip

Jarmilo, klasicky při prvém OP... .. A jelikož v tom období bývá dítě zrovna v pubertě, kdy zažívá (většinou) spoustu dalších bouří v sobě, může toto být tou věcí, kterou míra jeho psychické odolnosti tzv. přeteče - důsledkem může být třeba i sebevražda, ..., nebo jen odchod ze školy, ..., útěk z domova, ..., drogy, ..., trestná činnost, atd., apod.. A nenávist k pěstounům snad vždy.

- Dětem prostě nelhat - pro jejich, i naše dobro...!!


Zeanddrich E.
před 7 měsíci
Dát tip K3

... .

(Jenom bych k tomu ještě podotkl, že zde je názorně vidět, jak  dobré úmysly (lež z dobrých úmyslů) může vést ,,do pekla"...; dítěti se prostě nemá, v rámci možností, vůbec lhát (i za cenu toho, že některé záležitosti mohou být potom trošku ,,zředěné".). - Slyšel jsem o několika případech, kdy se dítě dozvědělo (často náhodně), že jeho biologičtí rodiče jsou někdo jiný, než ti, se kterými žije - a pohodový, láskyplný vztah k domnělým rodičům se u něj překlopil v *prudkou, dlouhodobou nenávist... ).

*(tedy trest za lež.... Tzv. Desatero nám prostě asi nebylo dáno jen tak z legrace... )


Zeanddrich E.
před 7 měsíci
Dát tip

.... .

Se zájmem si pročetl veškeré komentáře... . -Jediné, co k tomu (asi) řeknu je, že nechtěl bych být v kůži žádné té zde vystupující dospělé osoby (včetně soudce...).

((ovšem v kůži Marušky, až se o celé věci jednou dozví, už vůbec ne...))

Každý prostě v životě máme něco, co nám asi nelze závidět.


Beepee
před 9 měsíci
Dát tip

Nevím, jestli jsem jediná, ale zdá se mi to psané tak stroze - až nezáživně. Jako novinový článek, který prolétám očima, abych se dostala k něčemu, co bude barvitostí připomínat první tři odstavce. Ale nic. Už jen popis.


lastgasp
před 9 měsíci
Dát tip

Biskup z Bath a Wells - Díky za hodnocení a tip


lastgasp
před 9 měsíci
Dát tip

a2a2a - velmi ti děkuji za obsáhlý, pdorobný rozbor článku, který tě musel stát mnoho času a přemýšlení. Příběh, pokud by byl důsledně převedený na literární podobu, by mohl mít mnoho alternativ v osudech a vztazích jednajících postav. Toto je jedna z verzí. Já se musím omluvit, že v poslední době jsem osudy Strýčka nesledoval. Finalizuji vydání své další knihy povídek v písemné i elektronické podobě a bere mi to veškerý čas. K tvému hodnocení se jistě později vrátím. Děkuji ti také za tip a přeji ti dobré zdraví.


lastgasp
před 9 měsíci
Dát tip Janina6

Janna6 - díky ti za přečtení a tip. Případ jsem nechal zašmodrchat trochu úmyslně, včetně odvolání proti rozhodnutí. Nikoho zatím nenapadlo se zeptat jak dopadlo odvolací řízení a osudy jednajících postav.


lastgasp
před 9 měsíci
Dát tip

Danny - díky za přečtení a tipování. Jsem rád, že tě případ zaujal.


Janina6
před 9 měsíci
Dát tip K3, Alegna, Zeanddrich E.

Díky za další poutavě vyprávěný příběh (předpokládám, že podle skutečných událostí). Podařilo se ti zachovat si věcný odstup pozorovatele a nikoho neodsuzovat. Fascinuje mě, jaké složité "uzly" někdy život dokáže zašmodrchat, a trochu mě mrzí, že občas k happyendu nestačí ani ty nejlepší úmysly, dokonce ani když je mají obě soupeřící strany...


K3
před 9 měsíci
Dát tip Gora, gabi tá istá

Oceňuji rozbor díla od  a2a2a.


a2a2a
před 9 měsíci
Dát tip K3, Gora, gabi tá istá

Ještě malý dodatek. Doporučuji vyhledat psychoterapeuta. Něco to stojí, ale po počínajících individuálních konzultacích lze absolvovat konzultace společné a okamžitá zětná vazba poskytována nastavováním zrcadla, nikoliv "dobrými radami" může být osvobozující.


a2a2a
před 9 měsíci
Dát tip Gora, gabi tá istá, Janina6

Děkuji za příběh. Děkuji o to více, že ve svém okolí znám obdobnou situaci, a podobný příběh zasáhl i do mého života. Oceňuji způsob napsání. Nemá literární podobu, jde o vyprávění a jako takové dobře provedené. Je rozsáhlé, čtivé a graficky příjemně členěné.

Co však oceňuji mimořádně, je velmi poctivá snaha být objektivní ve výkladu, třebaže autora podezírám z mírného příklonu k postojům Aleny a Pavla a jistého nesouhlasu s počínáním nové manželky Karla. Dokonce si myslím, že je autor významným způsobem zainteresován. Soudím tak z prosakující citlivosti a současně úzkostlivosti, s jakou usiloval o nestranost. Pokud se nemýlím, pak rozumím, jak těžké je věci popsat, a jak poctivě jsi vše vyjádřil.

K příběhu samotnému. Alena s Pavlem i Karlem udělali chybu, jestliže situaci řešili adopcí. Věc se dala řešit pěstounstvím, které by navíc rodině přineslo finanční odměnu, kterou mohli Marušce ukládat, ale děvčátko by se snadno od narození adaptovalo na oslovení teto a strýčku a nijak by to neohrozilo citovou vazbu. Absenci tatínka mohli vysvětlit nemocí a později, že tatínek musí pracovat, podobně se vysvětluje situace dětem, majících rodiče ve výkonu trestu. Také osvojitelé měli situaci včas konzultovat s dětským psychologem i Karlovým psychiatrem. Ve vyprávění není zmíněna žádná role psychologa. Pokud vím, psychologické šetření je jednou z podmínek pro adopci i pěstounství. Karel od doby, kdy byl zdráv, mohl jako otec, kterého by tak Maruška vnímala, brát ji o víkendech na výlety či nějaké akce, nejen se mazlit v bytě osvojitelů. Děvčátko by společnou formu nažívání snadno přijalo a fungovalo by to i v době, kdy Karel žije s novou manželkou a dětmi. Malé děti jsou velmi adaptabilní, pokud nejsou stavěny před potřebu úniku a necítí absenci lásky. Takto by to mohlo vydržet i do deseti, jedenácti let věku, než s nástupem puberty jako období zjitřené citlivosti a snahy prosadit se, bude schopno své potřeby lépe posoudit. A pokud je láska Aleny a Pavla stejně nezištná jako láska Karla, kterého navíc sužovaly výčitky, že když už nezabránil tragédii manželky, měl převzít zodpovědnost za dceru, pak i kdyby Maruška přešla do faktické péče otce, zcela bez pochyb by vyhledávala Alenu a Pavla i nadále. A když by to řešili bydlením v dostupné blízkosti, tak by to prospívalo všem. A pokud by Maruška chtěla zůstat u dosavadních osvojitelů, pak Karlovi ulehčí v tom, že jako třeba desetileté, jedenáctileté dítě se vědomě rozhodlo samo, že se nemusí obávat jejich výčitek.

Je to ovšem vždy spletité a složité, protože vyhodnotit, co je důležtější, zda vlastní city či potřeby dítěte snadné není a nelze člověka odsoudit za jistou míru egoismu. A přitom je to jednoduché. Pokusit se uvěřit, že láska k dítěti, je-li nezištná (za zištnost lze považovat uspokojování vlastních citových potřeb a jejich kladení na stejnou úroveň jako obdobné potřeby bezbranného tvora) je nejsilnější, a kdo to dokáže, pláče,  ne dlouho, pokud je běžnou osobností, ale má čisté svědomí. A následně hledá a najde způsob, jak dál být nablízku.

Závěrem jen poděkuji autorovi za příležitost potkat se s člověkem, mužem, který netají vlastní srdce. Vím, o čem jsem psal, když jsem odpovídal. A děkuji ostatním komentátorům, je příjemné vědět, v jaké jsem společnosti.

 


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

K3 - samozřejmě souhlasím a díky.


K3
před 10 měsíci
Dát tip

Rád bych, Přemku, tvou povídku nominoval do soutěže PM, jestli nejsi proti.


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

Jarmilo ani nevíš, jak jsem ti vděčný za tvůj podrobný rozbor vztahů, který se odvíjel v příběhu. Jako autor opravdu nejsem ani jsem nebyl právním zástupcem Aleny a Pavla. Očekával jsem bohatější komentáře a názory na situaci, zejména možnosti rozhodnutí odvolacího soudu. Zatím jsi jediná a velmi ti děkuji. 


Jamardi
před 10 měsíci
Dát tip

Maruška se přinejmenším jednou určitě dozví, kdo je její pravý otec a bude se ptát. Až dostane do rukou rodný list. Žádné třeba, jak řekl Pavel.

Celý text na mě dělá dojem, jako by jej psal právní zástupce Pavla a Aleny. Musím se zastat manželky Karla. Nepřijde mi, že by měla důvod pro hamižnost. Karel sice na ni musí platit pěstounům, ale za současného stavu by měl mít podíl z částky za pronájem vily. Je  jejím spoluvlastníkem. O ten přijdou, pokud by se tam nastěhovali. Péče o další dítě také není maličkost. To by se o ní rovnou mohlo říct, že se chystá chovat jako macecha, která bude Marušku využívat jako levnou pracovní sílu. A taky - vila je jediná možnost, jak bydlet společně s Maruškou, když mají tak malý byt. A též si myslím, že Karel nebyl nikdy smířený s tím, že přišel o Marušku a že o tom mluvil ona chtěla, aby se v té věci něco udělalo. Protože, pokud viděl Marušku poprvé v jejích třech letech, to znamená, že mu ji nepřivedli. Proč??? Když věděli, že kontakt s blízkým člověkem pomáhá. Že mají chodit za Maruškou k inkubátoru, to věděli. Jako právní zástupce Karla bych si vyžádala svědectví psychiatra, jestli doporučoval nebo ne, aby mu Marušku ukázali. Byla to jeho dcera, to by ho nepovzbudilo? Jenže to by se pak možná uzdravil dříve a oni nedostali Marušku do péče. 

Když už má šest, chtěla by zůstat tam, kde je, kdyby se jí ptali. Ale není jedno, jestli o ni vlastní otec stál nebo ne. Je dobře, že tu žádost podal, i když rozhodli jinak.


Abakus
před 10 měsíci
Dát tip

Hm a ja som prestala čítať v momente, keď  do toho vstúpila vila v Černošiciach. Škoda.


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip 8hanka

Jano díky za přečtení a tip. Je to takový nervák, nevím sice jak to dopadne po odvolání, ale pokud to zůstaně jak to je, bude to nakonec optimistické a spokojené hlavně pro Marušku. 


vesuvanka
před 10 měsíci
Dát tip Zeanddrich E.

Přemku, četla jsem také jedním dechem, dala Tip, ale nenapsala komentář. Velmi pěkně napsaný smutný přběh.


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

Luboši díky za zhodnocení děje, který tě vcucl. Jsi citlivý člověk a tomu se neubráníš. Já jsem už z toho vcuclý úplně. 


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip Gora

Irenko díky za zhodnocení a tip. Já se s tímto příběhem peru už víc jak půl roku. Vždycky to zahodím a pak to znovu vyškrábnu. Je to již několikátá verze a také stále cítím, že by to něco chtělo. Mrknu na to bylo, nebylo. Hezký den!


Kočkodan
před 10 měsíci
Dát tip

I mě zajímavý děj rychle lidově řečeno vcucnul.


Gora
před 10 měsíci
Dát tip Gora

Přemku, velice zajímavé téma, které se tu málokdy vyskytne. Silný příběh!

Prošla bych ještě zejm. první polovinu, velmi často tam užíváš sloves - bylo či naopak nebylo. Jinak čtivé dílo, jen tohle mne trochu rušilo.


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

Hanko, máš na to správný názor. Děkuji ti za přečtení a tip.


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

Karle, vnitřně s tebou plně souhlasím.

 


8hanka
před 10 měsíci
Dát tip Alegna, gabi tá istá, K3, Gora

Maruske je najlepsie tam, kde je, kto sa o nu staral od narodenia, otec až pod nátlakom novej ženy chcel zmeniť život dcére.  Nebyt Aleny a Pavla, ktovie, kde by Maruška skončila. Dúfam, že všetko ostane po starom...smutné, že otca neženie k zmene  láska k dcére ale hamýžnosť manželky. Len ten, kto sa stará o díeťa 24 hodín denne vie, koĺko lásky a starostlivosti je treba, nie ten, čo sa stará hlavne o seba a dcére venuje pár hodín návštev...


K3
před 10 měsíci
Dát tip

Přemku, doufám že jsem se tě nedotkl. Napsal jsem to jak si myslím, že by se kdo měl zachovat, ale jestli byh já tak jednal skutečně? Doufám. Mně jde vždy o to dítě v prvé řadě, a měla by se mu říkat pravda, i když je krutá. A čím dřív se mu řekne, tím dřív se s tím vyrovná. Tak si to myslím.


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

Karle díky za podrobné zhodnocení obtížného vyprávění. jistě by bylo možné námět posouvat do jiné roviny, více dramaticky, drásavě nebo naopak více rozvážně, citlivě a bez vášní. Nabízí se mnoho verzí. Já měl co dělat, abych to obhájil před manželkou, která mě označila za hazardéra s duší cynika. Děkuji ti za tip, pomohl mi.


K3
před 10 měsíci
Dát tip Zeanddrich E.

Tady se potvrzuje, že žena mnohdy bývá v zásadě psychicky silnější a vytrvalejší než muž. Partner by měl být připravený na to, že se může něco stát. Co by dělal kdyby přišla válka a musel by se starat třeba o tři děti sám? Měl by se učit stresu a oběti. Ale když už došlo k tomu, že se o holčičku nemohl starat, pořád mělo zůstat původní, pokrevní oslovení táta a strýček, máma a teta. Takže holčičku bohužel musela přechodně vychovávat teta a strýček. To byla asi zásadní chyba. Pokud se vztahy vyhrotí a dojde k soudu, mělo by být přihlédnuto k přání dítěte... Ale ono se to samozřejmě lehce říká a skutečnost bývá bohužel taková, že to odnese dítě...


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

Zeanddrich díky za přečtení a tip a že jsi vytrval.

 


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

Alegna - děkuji za přečtení a tip. Nebylo to lehké ani číst, jsem si toho vědom.


Alegna
před 10 měsíci
Dát tip

Dobře napsané o složitých a těžkých životních situacích.


lastgasp
před 10 měsíci
Dát tip

gabi pozdravuji a děkuji za přečtení a tip. Jsem rád, že tě příběh zaujal. 


gabi tá istá
před 10 měsíci
Dát tip Zeanddrich E.

Prečítané jedným dychom. Dobrá práca. Svižne, pútavo, nenudilo.


Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru