Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sesci-fi slepota
Autor
Danny
V současné době znovu po mnoha letech čtu post-apokalyptickou sci-fi "Chvalozpěv na Leibowitze": a teprve teď si v ní všímám a oceňuji psychologické profily postav a nuance při jejich vzájemném působení. Když jsem četl knihu poprvé, bylo mi 15 a několikrát během života jsem se k ní vracel: ale vždy jsem tam vnímal zejména myšlenky, poselství, nápady a použité technologie. Zdá se, že jsem byl raněn něčím jako "sci-fi slepotou", kdy jsem při čtení vnímal pouze to, co z díla dělá sci-fi a nic jiného.
Před nějakou dobou jsem se na toto téma bavil (elektronicky přes zdejší "Poštu") s autorkou "Janinou6", která měla opačný problém: v mých (pro ni moc krátkých) povídkách hledala pouze právě onu psychologickou interakci postav, ale byla zklamaná, protože ta díla byla založená právě na tom poselství, myšlence a nápadu a postavy byly pouze prostředky k tomu, aby se nápady dostaly ke čtenáři.
Při komunikaci s ní mi došlo, proč jsem dříve třeba přečetl nějakou povídku, řekl si "no a co?" a povídku znechuceně odložil: povídka obsahovala psychologické hry postav, ale já tam očekával ono poselství, které nepřicházelo.
Nyní si myslím, že v nejlepším případě by dílo mělo obsahovat obojí: jak myšlenku/nápad, tak psychologii postav: tím se zavděčí i těm čtenářům, kteří trpí prvním (původně zmíněným) nebo druhým (přesně opačným) případem "sci-fi slepoty".
4 názory
Zajímavá úvaha. Nejspíš máš pravdu v tom posledním odstavci, že ideálně by se v textu mělo doplňovat obojí. Samotný sci-fi žánr má dneska tolik podob, že už to čtenář možná ani "neřeší" a prostě si najde autora, u kterého nachází ten pro sebe nejlépe namíchaný koktejl ;) Vzpomněla jsem si na první scifíčka, co se mi kdysi dostávaly do ruky. Asi jsem vždycky hledala především příběh. Moc se mi líbil citát, u kterého jsem samozřejmě už zapomněla autora (možná jeden z bratrů Strugackých), kde se říkalo, že lidé dobývají vesmír, ale to nejdůležitější je a zůstává na Zemi. Tak hledám ve scii-fi pravdu o lidech, byť se nacházeli v sebebizarnějších situacích a dálavách vesmíru... Díky za námět k přemýšlení!
Otázka je co vlastně už je sci-i, a co už není. Já to označení moc rád nemám. Původně to bylo vědecko-fantastické, ale časem se stalo skutečností..., asi taky trpím určitou slepotou:).
Parádní text. Zajímavá sebereflexe? Neotřelý pohled na problematiku sci-fi žánru? Porovnání kvalit mezi obsahem a formou? Možná všechno dohromady. Tolik myšlenek vměstnaných do kratičkého, leč čtivého textu. Chci víc! Uměl bych si takovou úvahu klidně představit rozprostřenou na několika stránkách.