Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seRozum a cit
Autor
Litarts
-
Rozum skýtá míru
rokům sčítá výhru
cit přidá i dvouhru
střídá-li si dohru
a vírou pospolu
silou tlak do sporů.
-
19 názorů
Pane Voříšku,
napsal jsem, že dokonalé rýmy v takto celkově prorýmované básni z ní udělají jen trapnou říkankovou odrhovačku. Ne v klasické básni s pouhými koncovými rýmy, kde jsou jejími přednostmi. V té prorýmované jsou také přednostmi, ale za podpory i zvukově víceméně odlišných, avšak do obsahu básně také patřících rýmovaných výrazů.
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsíciDokonalé rýmy nikdy neudělají z básničky trapnou říkankovitou odrhovačku. Naopak, báseň učiní trapnou nezvládnuté rýmování. Pokud nejde o recesi. To, že jsi autor, nedává tvým rýmům žadný punc kvality.
Pochybuji, že bys tohle nevěděl, jen to píšeš naschvál. Proto končím.
Pane Voříšku,
vy nevnímáte obsah, který je vyjádřen zvolenými rýmovanými výrazy různého druhu. V takto celkově prorýmované básni nemohou znít všechny dvojice (případně trojice) rýmů akusticky zcela souladně, musejí tu být i rýmy zvukově spíše podpůrné či náznakové. Dokonalé rýmy by z básničky udělaly trapnou říkankovou odrhovačku, zničily by ji. Vy oddělujete rýmy od obsahu básně, kterému nerozumíte, zvukově je chcete čistit, což je zde zásadní chybou. Takto psaná báseň má jiná pravidla, jako mají ty klasické. To vím jako autor a za tím si stojím.
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsíciSlova, která se rýmují, patří do obsahu básničky. To nevylučuje, že se mají rýmovat kvalitně. Nepřesvědčíš mě, že bys to nevěděl.
Rým patří do obsahu básničky, je součástí jejího významového smyslu. Není jen její formální okrasou.
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsícioprava - kdyby
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsíciRým nemá z obsahem básně nic společného. Akustický soulad není stará poučka. Není to žádná poučka. Je to fakt.
kdy jsi si urval tepny
není nad rým dobrý, štěpný
Rým by měl rozumět také smyslu a obsahu básně, ne jen starým poučkám o formách rýmů.
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsíciu rýmu je potřeba rozumět rýmu
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsíciČemu myslíš, že u rýmů nerozumím, co nepoznám? Akustický soulad? Samohláskám? Souhláskám, slovním základům, předponám...?
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsíciLitartsi, to je úplně jedno, jak kvalitně jsou tyto rýmy promyšleny. Výsledek tohoto úsilí kvalitní není.
Pane Voříšku,
rýmy jsou naopak kvalitně promyšlené, vzhledem k tomu, jak jsou použity. Nejsou jen formálním zakončením veršů, ale tvoří veškerý významový obsah básničky. Když básni nerozumíte, tak nemůžete ani porozumět tomu, proč jsou ty rýmy zvoleny tak, jak jsou. Tradiční schémata oddělených rýmů v básni sem nepatří.
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsíciObsah jsem opravdu nepochopil, prorýmování básničky jsem pochopil, přimlouval bych se však za rýmy kvalitní. Když už rýmovat, tak jedině kvalitně.
Pane Voříšku,
rýmy jsou tam na místě, patří do takového hříčkového, říkankového typu básničky. Nějak vám uniklo dokonalé prorýmování celé básničky rýmy různého druhu, vyplývajícími z obsahu básně. Jelikož jste ale obsah nepochopil, vznikají vám takové pochybnosti. Žádné neuchopitelné a nezdůvodnitelné teze tam nejsou, jen básnicky netradičně (ne polopatisticky) vyjádřený vztah rozumu a citu.
Radovan Jiří Voříšek
před 6 měsíciRýmy mi přijdou nekvalitní (i když dohru a dvouhru se jeví dobře, jde o společný kořen), sdělení či moudro z toho nečiší, spíš nějaké neuchopitelné a nezdůvodnitelné teze.
Rozum skýtá míru - čeho? rokům sčítá výhru - jakou? v čem? Střídá-li si dohru - co to je? jak se střídá dohra, s čím se střídá?