Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seOdraz (kompletní báseň)
Autor
Litarts
-
Jako by zastavil se mu čas
a viděl, slyšel zostřených krás.
-
Nastavil si tak více snům jas,
příděl svíce i prostřený snáz.
-
Jako by zastavil se mu čas
a viděl, slyšel v prozření zas.
-
Zákopy svému zbavil chvil kaz,
tah, jak smýšlel sil k popření hlas.
-
Odraz se opět rozlehl v šum
a prohlédl odkaz všedním dnům.
-
Avšak práh zval zase o dům dál,
rozum, ve snaze svou pět přední.
-
6 názorů
Pane Voříšku,
"máj" se v tehdejší češtině psal "mág", stejně jak "háj" - "hág" nebo "jezero" - "gezero". Dále např. výraz "kvetoucí" se psal "kwětaucj" nebo "břeh je objímal" Mácha napsal "břeh ge obgjmal". Jak byl text tehdy vyslovován, se bohužel nedovíme, ale nejspíš také jinak, než jak jej vyslovujeme my.
Opakuji, že v této mé básni je záměrem takové použití jednoslabičných, koncových rýmů, v souvislosti s obsahem, jemuž patří.
Radovan Jiří Voříšek
před 5 měsíciMoc se mi nechce, ale naděje je vždycky. Třeba překvapíš.
Máj je a byl Máj, to domnělé g je jen okrasná kudrlinka j, ale to už jsem ti psal.
Otřepaných (přepoužívaných, lehce se nabízejících...) rýmů je spousta, ale to víš taky.
Žádný rým není otřepaný, česká slova jsou stále stejná, mění se až za dlouhý čas (např. Máchův "Mág" byl později pozměněn na "Máj"). Záleží však na jejich významovém použití.
Radovan Jiří Voříšek
před 5 měsíciAle kdepak. I u jiných autorů najdu otřepané rýmy. I u sebe sem tam. Akorát nevím, jaký jiný rozměr takové rýmy mají. Co to je to originální pojetí. Jasné a srozumitelné mi to není.
Pane Voříšku,
ohledně koncových rýmů je to opět záměr, použitý zde ale ve spojení s originálním pojetím celkového prorýmování všech výrazů básně. To jim dává i nový rozměr a smysl, než o jakém píšete vy. To u jiných autorů nenajdete, a pokud o nějakém takovém víte, rád si od něho něco přečtu. Myslím, že je to zde i dostatečně jasné a srozumitelné. Báseň má název "odraz", který se projevuje jak v obsahu, tak i ve formě, i v rýmovaném vybočení závěrečných veršů. Zamyslete se víc nad tím, o čem to vůbec je.
Radovan Jiří Voříšek
před 5 měsíciTyto verše vedou, obstály by i v těžkém rébusu:
příděl svíce i prostřený snáz.
tah, jak smýšlel sil k popření hlas.
rozum, ve snaze svou pět přední.
Rýmy: čas, zas, krás jsou otřepané, milionkrát použité tisíci autory. Ne že byly zakázané, ale jsou použitelné jen ve stavu nejvyšší nouze. Tady jsou ještě zvýrazněny opakováním.