Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seDžbán
Autor
K3
Karel Cejn, Láďa Říha a Jakub Kryšpín bydleli ve stejné bytovce na kraji kolínského sídliště. Zatímco Karel a Láďa byli ze třetího vchodu, Kuba byl z prvního.
Láďa byl o rok mladší než devítiletý Karel a byl z nich nejslabší.
Kuba byl o rok starší než Karel a byl z nich nejsilnější.
Kdykoliv šel Karel ze školy a viděl přicházet Kubu, nadával mu: „Kuba zrůda.“
Kubovi samozřejmě nadávky vadily. Sám nikomu nenadával; nebyl ani žádná zrůda a kdyby byl, vadilo by mu to ještě víc. Kluci mezi sebou měli přezdívky, to jo, ty jim ovšem nevadily, takže nebyly nadávkami.
Karel byl škodolibý posměváček a zbabělý kluk. Nadával kdekomu, ale vždycky z bezpečné vzdálenosti, aby mohl včas utéct domů pod ochranná křídla rodičů. Proto u ostatních nebyl oblíbený a nikdo s ním nechtěl moc kamarádit.
-
Mezi Karlem a Láďou to začalo hned, když si Karel uvědomil, že je silnější. Podvědomě to bral asi tak, že vzhledem ke své převaze na to má jakési automatické právo. Začal ho utlačovat a omezovat, a stále to stupňoval, až to přerostlo v šikanu. Pravidelně mu zamezoval přístup domů do druhého patra, příležitostně jej šťouchal a ukazoval mu, kterak se boxuje. Tak dlouho, dokud se Láďa nerozbrečel.
Kuba byl naopak rozený ochránce slabších. Vyplynulo to nejspíš z toho, že o všem příliš dumal. Byl hotový rozumbrada. Zkrátka předčasně dospělý kluk. Některé věci mu nešli na rozum a trochu se tím trápil. Například Karlovo počínání vůči slabším nechápal. Mohli být skvělá parta.
Jednou si Láďa Kubovi postěžoval a ten se rozhodl, že ho bude před Karlem chránit. Počkal si na něho u nich ve vchodě a domlouval mu: „Proč mu to děláš? Podívej, buď s tím přestaneš, nebo zbiju já tebe, rozumíš!“
Karel ale nepřestal a se zjevným potěšením v tom pokračoval dál.
Kuba si na něj tedy počíhal znovu a potom mu to za Láďu vracel stejným dílem.
„Nech-ho-na-po-ko-ji, ro-zu-míš!“ po každé slabice mu dal malou ránu. Dokud se pro změnu nerozbrečel Karel.
Jedno nedělní odpoledne poslal Karlův tatínek synáčka do hospody U Lenina se skleněným džbánem pro pivo. Poté co se vracel ulicí Mikoláše Alše s plným džbánem, se shodou okolností vracel vedlejší ulicí Na magistrále domů i Kuba.
Jakmile ho Karel spatřil, začal mu nadávat: „Kůba zrůda, Kůba zrůda, Kůba zrůda.“
„Nech toho!“ okřikl ho Jakub.
„Kůba zrůda, Kůba zrůda,“ posměšně ale zase vykřikoval Karel. Nakonec už to Kuba nemohl poslouchat, neovládl se, sebral z chodníku kamínek a po Karlovi jím mrštil. Nestrefil ho sice přesně jak by chtěl, ale nadávání ustalo a chlapci šli každý do svého vchodu.
Když byl Kuba s rodiči po obědě, zazvonil u nich zvonek. Byla to Karlova maminka, paní Cejnová. Jindy navenek veselá a bodrá žena se tentokrát netvářila zrovna příjemně. Přinesla ukázat džbán. Byl to obyčejný skleněný džbán.
„Podívejte se co provedl váš Kuba našemu Kájovi,“ ukazovala na kulatý otvůrek u dna džbánu.
Paní Kryšpínová si zavolala Jakuba k sobě a tvrdě na něj udeřila: „Je to pravda, Kubo?“
Ten jenom mrkl překvapeně na otvor a okamžitě si to srovnal v hlavě. Viděl před sebou pochodující čůrající džbán piva a měl co dělat, aby zadržel smích.
„Je,“ přiznal, „ale on mi nadával.“
„Náš Kája nikdy nikomu nenadává,“ zastávala se svého syna paní Cejnová.
„Ne ne! Nadával mi Kuba zrůda!“ vykřikl rozhořčeně malý viník, až mu vytryskly slzy.
Obě ženy se po sobě dívaly a mlčely.
Nakonec to rozhodla Kubova máma.
„Počkejte, dám vám jiný.“
Odešla a za chvíli se vrátila s jejich vlastním džbánem. Byl bohatě zdobený zlatými dubovými lístky a hnědými žaludy. Paní Kryšpínová ho měla moc ráda, byla to památka po tetičce.
„Vezměte si místo něj tenhle.“
Opět se na sebe podívaly, načež se paní Cejnová smířlivě usmála a vrátila se s novým džbánem domů.
-
„Později se Kuba otázal matky: „Není toho džbánu škoda, měla jsi ho přece tolik ráda?“
„Máš pravdu, já bych si ho nikdy nevzala. Ale je to jen krásná věc, a ta nám nesmí být nejdražší. A navíc, chtěla jsem se přesvědčit jaká paní Cejnová ve skutečnosti je."
Trochu se zasnila, snad vzpomínkou.
„Tak co, Kubo, pomůžeš mi s tím bramborákem?“ s úsměvem pohladila syna po vlasech a odvedla řeč jinam.
14 názorů
Aké pekné čítanie...šíkana bola a je hrozná, tvoja maminka bola úžasná, obetovala vzacnu vec, ty si bol pre ňu oveĺa viac...pohladila aj nás...
Přemku, Luboši, Jano. Moc dík za čtení a komentáře. Ze své vlastní zkušenosti vím že šikanují převážně slaboši a primitivové, a to i mezi dospělými. Hodně záleží na rodičích a prostředí ve kterém žijí. V tomhle dětském věku se to dá ještě odstranit. Děti si většinou dají říct. Přeji vám příjemné svátky a inspiraci do dalších let.
Dobře se mi četlo. Dětství bývá nostalgicky označováno za jakýsi ráj, ale možná jen nechceme vzpomínat na to, co nás trápilo. Šikana nechává jizvy, myslím hlavně ty na duši. Jsem ráda, že v současnosti se už o ní otevřeně mluví a člověk má i kam se obrátit pro radu.
Příběh s vnitřním napětím. Šikana mezi dětmi přenesená až mezi rodiče nebývá snadno řešitelná. Zde naštěstí došlo k pochopení vzájemné situace. Souhlasím s názorem, že šikana bude stejně pokračovat, protože aktéři si to mezi sebou nevyjasnili. Napsáno velmi věrohodně a citlivě, včetně charakteristiky jednajících chlapců. Tipuji.
Děkuji všem za čtení. To byla skutečnost. My jsme tam byli dva Karlové v jednom domě, tak jsem se přejmenoval. Jejich tatínek byl dost vysoký funkcionář. Spíš na syna neměli tolik času. Karel nebyl zlý, jenom zbabělý. Obyčejný žalobníček. Později jsme se potkali a už se zdál rozumný. Naše máma to udělala kvůli mě, nechtěla aby se o mě rozneslo že jsem nějaký darebák a nechtěla se hádat.
Konec vyznívá jako že je to dobré řešení, ale mně se to nezdá. Karlovo jednání je příšerné, nepomohl ani předchozí Kubův zásah, kdy píšeš, že se Karel rozbrečel. Obávám se, že když získali krásný džbán, Karel nepřestane. Chápu, že to maminka asi myslela jako omluvu za to, že se Kuba mohl tím kamenem trefit hůř, třeba do oka. Jenže pokud bude ta šikana a to posmívání pokračovat, asi se opět něco stane a třeba to dopadne hůř.
Matky občas překvapí chování jejich dětí... a naopak, jako v případě mamky Kryšpínové. Pěkně napsaná vzpomínka, Karle.
K zamyšlení. Myslím, že za mnohé může výchova a vzory v rodině, tak snad Karel nakonec vyrostl v moudřejšího a laskavějšího muže, než by se dalo očekávat