Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seHrst kacířských...
Autor
Radost
Nedělám si iluze, že by stíny mých myšlenek mohly sdělit nějaké skutečné...
(Snad alespoň otázka)
1.
Letopočet
Jak dlouho se ještě bude psát letopočet "po Kristu"?
2.
Ukřižování
Ukřižování byla trochu drastičtější metoda léčby šílenství pomocí akupunktury.
3.
Haiku
Nechápu, jak někdo může psát haiku.
4.
Lidskost
Je až skoro neuvěřitelné, co všechno se nadělá se slovem lidskost. Od nesmírného ponížení (náboženství) po stejně naivní povýšení (humanismus, positivismus, další formy ateismu). A přitom je lidskost jenom ten neuvěřitelný omyl, který se kdysi stal, ta nekonečná chyba, která mi dovolí toto myslet, psát a vás číst, (ne)chápat. Ne snad že by lidskost měla něco spolučného s rozumem nebo inteligencí. Spíš naopak - je velmi blízko šílenství, tomu šílenství, které nezná sebe samo, ale je sebe vědomé a šíleně se chce poznat.
(Jo a ještě jedna metafora... trochu subjektivní... Lidskost je osamění)
5.
Sebepoznání
Východiska viz 4. Tohle je jen analogie. Proces sebepoznání je jako bláznivý tanec na maškarním bále, kde se jedna osoba snaží strhávat masky z jiných tváří. Jenže pod maskou je jen další maska. A pod ní další, a další... A v zásadě nezáleží na tom, kolik masek je strženo, jestli jsou masky strženy násilím či s láskou... Protože (zásadní metafora) - celý proces končí lebkou smrti.
6.
Proti psychologii
Vize, že tajemství ducha jsou odhalitelná vědeckou metodou. Už samotné slovní spojení psychologie (psýché a logos) mi zavání kontradikcí. Věda, která se marně snaží vymezit subjekt svého zkoumání, řešící mystéria mysli redukcí, statistikou a naivní generalizací. A to vše navíc v kontextu humanitních "věd", nastavených multiparadigmálně a tříštící jakékoliv možné poznání na nepřekonatelnou pluralitu interpretací, hypotéz a neslučitelných teorií. Tolik k principu vědy. Zřejmým protiargumentem je užitečnost, pochopení, "pomoc lidem" atd. jenže tahle instituce není ani nová, ani vědecká. A neřekl bych, že stavět na místo šamana, kněze nebo mystika krátkozrakého vědce je dobrá volba.
(Samozřejmě představa, že šaman oblékne kabát psychologa mi příjde nadobyčej vtipná)
7.
O komunikaci
Žádná komunikace nemůže nastat, protože i když překonáme explicitní bariéry místa, času, prostoru, jazyku atd. narazíme na neprorazitelnou hranici interpretace. Kořeny interpretace jsou tak individuální a tak determní, tak hluboce vryté, že tvoří úhelný kámen možnosti poznání a tedy naděje, že dojde ke skutečné komunikaci je zcela mylná. Jedině unifikací hodnot a podmínek, stejně jako genetického potenciálu lze nastolit podmínky přibližně vhodné pro komunikaci...
(Pak je tu ještě ta vtipná metafyzická verze komunikace absolutnem, s absolutnem, komunikace osvícená a překonávající hranice osobní existence. Jenomže tady opět nejde o komunikaci, protože neexistuje "ten druhý", který by měl komunikovat.)
8.
O snu
Všichni jsou motýli, tak proč já jsem Fu - Mandžu?
Pro dnešek dost.
Uvítám diskusi.
"Co se nemění, je trvalé, ale není stálé" - Soeren Kierkegaard
Těším se na Vaše názory.