Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seZapálíš nás plamenem...
01. 01. 2003
4
0
823
Autor
vesna
Svíčka dohořela
odhodlanost odumřela
-jen v tom dýmu,
v dýmu zhaslýho světla se Tě smím dotýkat
-kouzlem prostýho rýmu
jeden druhýho můžeme se zříkat
v temném koutě reality,
kde miluješ i Ty
-tam hřešíš
jasné noci věříš
hlídáš svou říš
ohně zčeříš
-zapálíš nás plamenem
odvážíš se-nad nebem?
"Teď chci teplo dýchat,
dusivý kouř a Tebe smíchat,
mraky plout,
vodou žhnout."
Prostě bych jen hrozně ráda věděla, jestli má to mý "psaní" smysl!
Když něco napíšeš, ze sebe, z duše
je to jako zpověď?
Je ti o něco jinak (líp, hůř, vesleji)?
Když TADY řekneš (napíšeš) něco co nutně musíš říct a ono se ti uleví - MÁ TO SMYSL ! Jinak by to byl nesmysl psát.
Když si v tom tvým psaní najdou jiní to SVOJE a nějak zareagují je to fajn a je to NAVÍC.
Většina z básníků psala pro svoji nutnost psát a když byli dobří, našli v jejich psaní TO SVOJE ostatní, ale psali proto, že museli psát a psali by i kdyby se druhým nelíbili.
Nemusíš brát moje slova moc vážně jsem starý BARBAR.
PIŠ MI DÁL :-)))))
Tak postupně. Největším úskalím je samotné téma. Láska (v jakékoliv podobě) je věčným klišé. Vstupovat na tento led je pro začínající básníky asi přirozené a možná nutné. Každopádně jim však téměř vždy chybí zkušenosti (literární), aby téma pojali bez patosu, sentimentu, s nadhledem a (!) originálně. Toho ses nevyvarovala ani ty.
Vyjma třetí sloky je v básni špatné frázování. To je věc cítění, každý by časem měl přijít na to, "jak se to dělá".
Rýmy. "dohořela / odumřela" je těžkopádný, archaický - takhle rýmovali romantici v 19. st. Troufnu si tvrdit, že celý řádek "kouzlem prostýho rýmu" je tam jenom proto, aby se to rýmovalo k tomu "dýmu". Je (ten řádek) zbytečný, pro báseň nemá význam (pokud ovšem nejsi vášnivou milovnicí symetrie). Melodicky (i foneticky, zkus si to přečíst nahlas) je velmi nehezká druhá sloka. To věčné "-říš, -říš, -říš". Brrr. A navíc to frázování! Celkově - rýmování není nutnost, báseň nedělá rým, ten je jen jedním z možných stavebních kamenů.
Velmi se mi líbí "Teď chci teplo dýchat, / dusivý kouř a Tebe smíchat". Originální i dobře napsané (frázování, rým).
A ještě na závěr. Uvozovky v poslední sloce se mi zdají být postradatelné - nejsou nijak významotvorné. Pokud jsi chtěla onu pasáž nějak odlišit od ostatního textu, bylo by vhodnější použít kurzívu nebo jiný font písma.
A jestli má tvé psaní smysl? Samozřejmě že má... ale nečekej, že ho bude mít pro každého.
Chci slyšet všechno! Třeba i to, že dát to sem byla troufalost, ale hlavně mi vysvětlete mi, PROSÍM, proč! A když se Vám nebude líbit tohle, tak si přečtěte něco z těch předešlých...Prostě bych jen hrozně ráda věděla, jestli má to mý "psaní" smysl! PS:Každopádně děkuju!
Musim rict ze se mi to celkem libi, trebaze nevim proc, mozna nektery mista na me zapusobily.
Napsal bych tam: ohně čeříš.
Máš v básni více témat, dalo by to na dvě nebo na tři stejně dobré. A tu prostřední sloku bych třebas i vypustil. Podle tvé básně bych klidně napsal i povídku - je pro mne podnětná a inspirativní. Proto proč nedat Ti TIP.*
To je můj názor.
Myslím, že kdybys zapomněla na rýmy, dokázala by ses lépe vyjádřit a pro čtenáře by to bylo srozumitelnější. Já rýmy rád, ale tím spíš jsem pro jejich opatrné užívání. Piš dál! :)