Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seLIDÉ SE RODÍ VŠICHNI SE STEJNÝMI PRÁVY
Autor
kastelán_50
Jarda KASTELÁN: LIDÉ SE RODÍ VŠICHNI SE STEJNÝMI PRÁVY.
Psáno 1984
Thomas Jefferson ( tvůrce občanské ústavy USA ) prý prohlásil tuto slavnou větu, která od té doby přešla do základní ideové pokladnice lidstva:
„ LIDÉ SE RODÍ VŠICHNI SE STEJNÝMI PRÁVY „ .
To mohl říci jen díky tomu, že nevědomky uznával JEDNOTNOU LIDSKOU DIMENZI – která existuje – v ABSTRAKTNÍ ( čili programové ) rovině, ač ji jen hrubě postihujeme teoretickými prostředky, například statistikou, genetikou a dalšími vědami o člověku, stejně jako existuje myšlení, ač ho běžnými prostředky „ neuchopíme „ ( uchopíme ho ovšem do 100% „ jeho dimenzí „ , tj. zase myšlením ).
Tato věta je ale jen jedním pólem z rozporu: JEDNOTLIVÉ ( = KONKRETNÍ ) kontra PRUMĚR, OBECNÉ, OBVYKLÉ ( = ABSTRAKTNÍ ). Je jednou stranou mince, ale nelze ji absolutizovat.
Ve skutečnosti každý jedinec je trochu jiný a potřebuje pro svůj život něco trochu jiného.
A ta práva ?
Vezměme jen rozdílnost tělesnou a rozdílnost duševní jednotlivých lidí ! Kdo nemůže dobře běhat a nemá možnost utéci před nebezpečím – jak ten může realizovat své nezadatelné právo na život ? ( Právo, které se nemůže realizovat, je bezcenné ).
Jak ten, jehož iQ je nižší nebo nemá předpokládaný duševní postřeh, bystrost, s níž může vzdorovat druhým či je i přetrumfnout ( nemusí jít vůbec o anomálii, jeho obecné duševní schopnosti mohou být ještě docela „ v normě „ – viz třeba já ) – jak ten může v praxi obstát v konkurenci s bystřejšími kolegy ?
Jak si lidé mohou být ve skutečnosti rovni ?
Jen v rámci nějakých DOHOD, KONVENCÍ - dnes na úrovni psaných dříve spíše nepsaných ZÁKONů, prapůvodně „ jednacích řádů tlupy „ , a vyplývajících z biologického základu, že ( zejména pro vyšší živočichy ) platí ( aspoň převažujícně ), aby příslušníci téhož přírodního druhu sice mezi sebou konkurovali, soupeřili, s výsledkem symbiózy rozporů: vyšší životaschopnost, ZDOKONALOVÁNÍ SE, - nikoliv VZÁJEMNÉ LIKVIDOVÁNÍ SE.
______________O______________
PS. Mimochodem srovnej známý výrok T.G.MASARYKA: „ Nevěřím, že někdy bude rovnost mezi lidmi, taková rovnost není nikde v přírodě ani mezi hvězdami. Je jen třeba vytvořit takovou hierarchii hodnot, která bude příznivá rozvoji společnosti. Jde o to, aby se vztahy mezi lidmi upravily zásadami a zákony tak, aby to bylo prospěšné všem a docházelo k povznesení všech. „