Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Trnitá cesta šílenství

20. 05. 2004
5
0
1386

Snad nejsem ani člověk… Možná netvor, zvíře… (pohledy chodců utvrzují mne v té víře) poznačen studem raději se straním lidí tak jako všichni ti, kteří se za ně stydí J.H.Krchovský

Díval se na plynoucí řeku, od jejíž třpytivé hladiny se odrážely paprsky odpoledního slunce, a na okamžik zapomněl na všechna trápení, nenaplněné touhy i na svou samotu. Svět se na krátkou, až příliš krátkou chvíli skládal pouze z modrostříbrné stužky vinoucí se od jednoho obzoru k druhému a mladíka sedícího na jejím břehu. Pak se slunce, neberouce ohledy na zasněného chlapce, schovalo za oblaka, strhlo řece její líbivou masku a voda se opět zbarvila dohněda. Mládenec smutně svěsil hlavu a obličej s vodnatýma očima, nápadným nosem a úzkými rty se ztratil pod záplavou dlouhých, jako smola černých vlasů. Poté k němu přistoupila starší žena v bílém plášti, s vlasy staženými do pevného drdolu, a jinocha, který se nijak nebránil, odvedla pryč.

    

     Uprostřed rozlehlého náměstí plného spěchajících lidí stála fontána obklopená několika dřevěnými lavičkami. Na jedné z nich, ve stínu chátrajícího kostela, tiše seděl mladý muž a trochu udiveně pozoroval ruch panující kolem. Arnošta trápily výčitky, ošetřovatelka doprovázející ho na vycházkách byla milá a laskavá žena a on zneužil její důvěry. Touha navštívit znovu svět za hradbami ústavu však byla příliš silná.

     Léčebna, ve které strávil poslední léta, nebyla žádným vězením pro slintající šílence, jak si lidé často představují. Ačkoli mnozí z pacientů tak trochu ztráceli kontakt s realitou a jednání s nimi bývalo často obtížné, stále byli v očích svých ošetřovatelů v první řadě lidskými bytostmi. Navzdory léčbě zůstával mladík uzavřený a působil až apatickým dojmem. Nikdo netušil, že za maskou odevzdanosti klíčí pevné rozhodnutí, kterým se jeho mysl zaobírá stále častěji. Znovu se podívat ven, znovu spatřit a zažít věci, které ústav ve své skromné nabídce neměl a ani mít nemohl.      

     Útěk se zdařil, ocitl se mezi normálními lidmi, ale ani trochu se necítil být součástí tohoto venkovního světa. Vše bylo příliš nové, příliš barevné a příliš hlučné, než aby si připadal šťastný nebo alespoň spokojený. Nehybně setrvával na své lavičce, neboť tiché zurčení vody nedaleké fontány ho uklidňovalo. Když se však slunce zbarvilo do ruda a chystalo se opustit bezmračné nebe, Arnošt se zvedl a nejistým krokem zamířil do jedné z uliček ústících na náměstí.

     Ačkoliv se zešeřilo a většina obchodů pomalu zavírala, davy proudící městem nikterak neprořídly. Lidé, jejichž odpoledním cílem byla nákupní centra, úřady či restaurace, spěchali nyní do kaváren, barů, kin nebo divadel. Arnošt nikam nespěchal. Kráčel pomalu a snažil se vstřebat všechny ty křiklavé nápisy, zářící neony, hlasité motory  a mnohé další vjemy, na něž si jeho smysly dávno odvykly. Pocitu odcizenosti, kvůli němuž léčebnu opustil, se ani teď nezbavil. Ba právě naopak, v přítomnosti tolika jiných lidských bytostí se jeho samota zdála být ještě nesnesitelnější. Toužil po vlídném slovu nebo přívětivém úsměvu, všichni ho však míjeli bez zájmu. A jak čas ubíhal a on se nořil stále hlouběji do přelidněného města, do jeho očí se počalo vkrádat zděšení a smutek.

     Viděl špinavého žebráka, který k nevšímavým chodcům prosebně vztahoval pahýly svých zmrzačených končetin. Chlapce a dívku s horečnatě se lesknoucíma očima, kteří se už nemohli dočkat krátkého okamžiku falešného štěstí proudícího jejich rozpíchanými žilami. Ženu, jež ztratila poslední zbytek lidské hrdosti a s nestoudným výrazem nabízela své opotřebované tělo kolemjdoucím. Hlouček vyhublých a špinavých dětí peroucích se o zbytky jídla odhozené rukou se zlatými hodinkami. Zvracejícího opilce, jenž přitom však v ruce stále pevně svíral poloprázdnou láhev. Bezcitného muže bijícího svou ženu a opodál stejně bezcitnou ženu bijící své dítě. Tlupu mladých výrostků, kteří s ďábelským smíchem a se spreji v rukou hyzdily stěny prastarého kostela. Mladou ženu, která se marně dovolávala pomoci, když se její kabelka ocitla v rukou šklebícího se otrhance. Desítky rukou svírajících ve svých zažloutlých prstech smotky tabáku, ze kterých jejich majitelé lačně natahovali do svých plic jedovatý kouř. Cizince všech barev, kteří městem procházeli s pohrdavými úsměvy pramenícími z jejich naditých peněženek.

     To vše Arnošt spatřil během jediné noci. Zkaženost světa se při doteku s čistou duší nevinného mladíka měnila ve třpytivé slzy kanoucí po jeho tvářích. Jeho cesta se pro něj stala cestou utrpení, veškeré zlo, jehož se stal svědkem, nesl útlocitný mládenec na shrbených ramenou jako těžký kříž. Kam se ztratila láska a milosrdenství, trápila Arnošta otázka, na níž nenacházel odpověď. Snad měli pravdu všichni ti sýčkové zvěstující příchod apokalypsy a Ďábel zbavený svých okovů již prochází světem vydaným mu napospas. Mladíkovi se udělalo nevolno, cítil se pošpiněn už pouhou přítomností v ulicích špatností prorostlého města. Ve spáncích mu zběsile tepalo a těla rozpáleného horečkou se v nočním chladu zmocnil neovladatelný třas. Před očima zakalenýma bolestí se jeho okolí proměnilo ve svíjející se barevné obrazce a zvuky rušného velkoměsta se slily ve řvoucí, uši drásající kakofonii. Přesto se zaťatými zuby klopýtal dál, poháněn neznámou silou, snad nadějí, která přece umírá poslední, nadějí, že na konci své cesty, možná až ve světle vycházejícího slunce, najde v některém ze zapadlých koutů města alespoň malý, docela maličký kousek ryzího a ušlechtilého citu.

     Potácel se tedy bludištěm temných uliček, příčetný blázen uprostřed normálních šílenců, nedbaje pohoršených pohledů, které po něm ostatní vrhali. Mládenec, který se po mnoha hodinách chůze ocitl na pokraji sil, se čím dál častěji opíral o vlhké zdi domů tyčících se kolem něj, jejichž drsná omítka drásala jemnou kůži mladíkových dlaní do krve. Pronikl do městského labyrintu tak hluboko a čas tolik pokročil, že řady chodců konečně prořídly a poloprázdné tiché uličky působily skoro mírumilovným dojmem. Arnošt se na chvíli zastavil a opřel se o strom, který jakýmsi zázrakem přežil úklady moderního umělého světa.  Obyčejný strom s holými větvemi se pro Arnošta stal jakýmsi záchranným lanem, hozeným čisté duši vzdorující z posledních sil záplavě lidského zla. Bolest hlavy trochu polevila a mladíkův rychlý mělký dech se opět zklidnil. Arnošt se s očima pevně zavřenýma opíral zády o mohutný kmen stromu,  dokud neucítil na tváři škádlivý dotek prvních paprsků ranního slunce. Setřel z opuchlých očí slané stopy nočních slz a rozhlédl se kolem. Pohled, který se mu naskytl, byl velmi nečekaný a nadmíru vítaný. Slepá ulička končila mladíkovi dobře známými mohutnými dřevěnými vraty. Ač se to zdálo nemožné, jeho dlouhá pouť skončila na místě, po kterém jeho duše týraná četnými výjevy lidské špatnosti toužebně volala, na místě, kde celá cesta přinášející jen bolest a utrpení začala. Ve světě, jaký jsem dnes poznal, chci být za blázna, pomyslel si Arnošt a vešel dovnitř. Brány ústavu se za ním zavřely. Byl v bezpečí.          


Deebno
22. 05. 2004
Dát tip
Práveže tá časť čo vypísal Tragicus sa mi páči. Niekedy je naozaj zložité byť normálny. Blázni sú pred týmto svetom v bezpečí. Poviedka sa mi páčila. t

Rozervanec
22. 05. 2004
Dát tip
Mily muj to oblibeny autore Petere-Villaine :c) po dlouhe dobe cekani jsme se tedy opet dockali dalsi perly v rade tvych skvostu. Nicmene.......autor jiste dovoli, bych mela par pripominek.. 1) "....a jinocha, který se nijak nebránil, odvedla pryč." ctu si tu porad do kola a jaksi mi to drhne na jazyku...nijak nebranil.......zkus to nahradit necim ..sama nevim cim.... Ale ted me napadlo...ze v tom slove -nijak- (zni tedy opravdu priserne), je skryta jakasi apatie, ktera skutecne vyjadruje onu jinochovu odevzdanost...... 2) v textu se na muj vkus hodne opakuje: jakymsi - jakysi ....a rusi to pri cteni 3) "Ba právě naopak, v přítomnosti tolika jiných lidských bytostí se jeho samota zdála být ještě nesnesitelnější."...tady by se mi libila za ..Ba prave naopak ...tecka ne carka. S teckou to ma vesti duraz na celkovy prozitek, ktery je v te vete zachycen.... 4 "Chlapce a dívku s horečnatě se lesknoucíma očima, kteří se už nemohli dočkat krátkého okamžiku falešného štěstí proudícího jejich rozpíchanými žilami"...tahla veta, resp. souveti :c) je krasne...kdyz ho zacnes cist, netusis do jakeho falesneho stesti se to zenou a cekas neco krasneho snad i erotickeho, Arnostuv pohled jako pohled blazna na lasku a erotiku, ktery jinak neni vubec zminen, ovsem jake prekvapeni to na konci .....opravdu vydarene.... Souhlasim s StvN, tvuj odstup jako autora je uzasny, nezatezujes ctenare zbytecne a nudne svymi nazory....ocenuji.. Tesim se na dalsi pochoutku...:c)) tip.

Tragicus
21. 05. 2004
Dát tip
toto se mi tam nelibi: Ve světě, jaký jsem dnes poznal, chci být za blázna, pomyslel si Arnošt a vešel dovnitř. Brány ústavu se za ním zavřely. Byl v bezpečí. ale jinak je vskutku dobre, i kdyz trochu naivni...:

Alimra
21. 05. 2004
Dát tip
Tragicus: Myslím, že je to napsané správně... on není blázen, ale je pro něj snesitelnější žít mezi blázny a patřit mezi ně, než mezi (ne)normálními lidmi bez čisté duše.

fungus2
20. 05. 2004
Dát tip
Mě se to líbílo i přes ten pesimismus. TIP

StvN
20. 05. 2004
Dát tip
Možná mám tu správnou náladu, ale Trnitá cesta šílenství mi sedla. Líbí se mi, že ses jako autor odpoutal, že z každé věty nekouká nějaký tvůj úd, jako je to u jiných děl. Přitom myšlenky zůstávají. Dobré.

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru