Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Soutěž časopisu Moje první noviny

22. 05. 2006
0
0
405
Autor
kurqe

Tohle je soutěžní text,který jsem poslal do redakce časopisu Moje první noviny. Jak byste mne ohodnotili?? Nevím jestli to je přímo recenze, ale... kam jinam to zařadit?

Román



Úvod:

Vážená poroto,

určitě se ptáte: ,,Proč je zde úvod? Přeci by tady vůbec neměl být…“ Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď. Protože. Každý text, ať už je to článek, fejeton, povídka nebo cokoli jiného, by měl mít svůj vlastní úvod. Tak tedy...

Když nám paní učitelka přinesla zadání této soutěže do třídy, myslel jsem si, proč bych se měl namáhat s něčím jako je soutěž v českém jazyce?? Poté mě ovšem políbila múza. Ne, opravdu, věřte mi! Najednou jsem chtěl celému světu říct, co cítím. A co jiného by mi k tomu pomohlo, než Vaše soutěž?? Podle mě se vžíváme do knižních hrdinů, uvažujeme, co bychom v dané chvíli udělali my… A tak jsem napsal tento text. Ať už vyhraji nebo ne, budu stejně vědět, že si tento text někdo přečetl. Děkuji.


1. úkol: Kdybys měl možnost změnit v tvé oblíbené knize jednu situaci, věc nebo postavu, co by to bylo?

Je to kniha, která pomalu hýbe světem, natáčí se podle ní film s předními hollywoodskými herci. Nemůže to být nic jiného než kniha Šifra mistra Leonarda od Dana Browna. Opravdu skvostná kniha. Fascinuje mě domýšlivost a všechny spojitosti v knize. Co bych v ní změnil? Dobrá otázka, jelikož je podle mě kniha tak dokonalá, že sebemenší změna by ji mohla jen uškodit. Ale budiž. Vybral jsem si událost hned na začátku, kdy hlavnímu hrdinovi pomáhá mladá policistka. Vžijte se do situace: hlavní hrdina a mladá policistka se snaží utéct z galerie Louvre. Napadne je geniální tah – štěnici, kterou je sleduje policie vyhodí z okna přímo do pick-upu, takže si policie myslí, že jsou z galerie podezřelí dávno pryč. Co by se stalo, kdyby GPS lokátor spadl místo do nákladového prostoru vozu, na ulici a přejelo ho auto? Chytla by hlavního hrdinu policie? Nebo snad ne? To už se asi nikdy nedovíme… Kniha je jednou napsaná, takže si tuto situaci můžeme jen domýšlet.


2. úkol: Kdybys měl možnost setkat se s tvým oblíbeným autorem a položit mu dvě otázky, které a komu by byly?

Zůstanu věrný panu Brownovi, proč přece rozebírat více knih, když můžeme rozebrat jednu a pořádně dopodrobna? Nuže dobrá. Ehm, ehm… ,, Pane Browne, je vaše kniha Šifra mistra Leonarda celá podle pravdy, nebo se jen pohybuje na hranici fikce? Nemohl jsem si nevšimnout jistých podobných vlastností postav Vašich knih (Susan Fletcherová – Digitální pevnost a Sophie Neveuová – Šifra mistra Leonarda, jsou obě kryptoložky). Je to jen náhoda, nebo to je záměr?“ Nad těmito otázkami si lámu hlavu už pěkně dlouho, ale pořád neumím najít obstojné vysvětlení.


3. úkol: Doporuč svou oblíbenou knihu spolužákům.

A ještě jednou – tentokráte naposledy - Šifra mistra Leonarda (jenom doufám, že Vás to už neunavuje). Začneme tradičně: Kniha vypráví o, dvěma slovy řečeno, Svatém Grálu. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo…

Celý děj začíná dosti morbidně, ve francouzské galerii Louvre bylo nalezeno zohavené tělo správce této galerie Jacquese Saunièra. Na místo je přivolána nejen policie, ale i muž, se kterým se měl sejít – Robert Langdon. Vyšetřování se rozbíhá, ale již v galerii je jasné, že všechny indicie ukazují právě na něho.

Případ vyšetřuje shodou okolností také policejní kryptoložka Sophie Neveuová, vnučka zavražděného. Ta ovšem obvinění nevěří a rozhodne se pomoct Langdonovi. Spolu se dostanou z galerie a začínají pátrat po Svatém Grálu, který chrání skupina ochránců – senèchaux. Aby to nebylo tak jednoduché, do děje vstupuje další strana, je to církevní řád Opus dei, který se snaží získat a zničit onen Svatý Grál...

Děj se vyvíjí velmi svérázným způsobem, nechybí v něm zvraty a různé jiné kudly v zádech. Líbí se mi na ní právě to, že je tak nevypočitatelná a návyková. Přesně to mě ke knihám přitahuje.

Důvodů proč by si ji měli moji kamarádi přečíst, je opravdu mnoho. Jednak je to kniha, která klade velký důraz na psychickou stránku člověka, předkládá před něj otázky, které by ho jinak vůbec nenapadly. Dan Brown není autor oddychového čtení, je to autor románů k zamyšlení, musíte nad jeho knížkami uvažovat. Nepustí Vás, dokud se nedozvíte celou pravdu. Nemá cenu si číst poslední stránky knížky, ať víme, ,,jak to dopadne“. Potom Vám uteče spousta zajímavých obratů a skutečností, které i jinak obohacují již tak dokonale promyšlený a nápaditý děj. Opravdu se vyplatí přečíst každé písmeno v knize...

Závěr:

Jestli čtete tyto řádky, jsem rád, že se našel aspoň někdo, kdo stojí o názor na autora a jeho knihu. Závěrem bych Vám chtěl jen poděkovat, za chvíle, které jste strávili nad tímto textem...

 


Recenze to opravdu není. Nejlépěji tomu odpovídá kategorie Ostatní. Šup tam:)

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru