Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
Architektura je nevděčná
datum / id16.01.2006 / 193020Vytisknout |
autorKandelabr
kategorieFejetony
upřesnění kategorienevděčná
zobrazeno7341x
počet tipů19
v oblíbených0x
do výběru zařadil,
zařazeno do klubůKlub čítačů povídek,
Prolog
Architektura je nevděčná

Architektura je nevděčná. Když se architektovi sérií náhod, přátelské pomoci četných známých na patřičných místech, přemlouvání, dolézání a podlézání podaří umluvit investora a získat ho pro svůj návrh, začíná celý kolotoč nanovo, narůstají probděné noci, spotřeba kávy a kruhy pod očima. Občas se stane, že se začne stavba realizovat a architekt s plány pod paží pobíhá po staveništi, plete se pod nohy dělníkům a odmítá si vzít helmu, nadává a přeorganizovává a přesvědčuje se jak bezchybně se daří převádět jeho vizi do šedé reality.

Když je stavba hotová a všechno je nablýskané, perfektní, čisťounké a minimalistické, architekt dojatě zažblebtá nepřipravený projev plný díků, sentimentu, chvály a poučení, zamáčkne slzu, upije šampaňské a přešmikne růžovou stuhu zlatými nůžkami s vlastním monogramem. Všichni se opájí prostorem, přežvykují chlebíčky a poklepávají na stěny a architektovo rameno, on vášnivě gestikuluje, aby návštěvníkům neunikl ani jeden ušlechtilý detail, foťáky cvakají, blesky lítají, architektův zlatý zub se odráží od objektivu. Další den si architekt u kávy přečte pochvalné recenze svého výtvoru od svých přátel a povzbuzen kritikou, usedne a napíše na oplátku několik pochvalných recenzí zase on jim.

A tak se chvíli opájí svým úspěchem, vyhřívá se na výsluní.

Jenže pak to přijde.

Do jeho nového krásného domu se začnou stěhovat první nájemníci. Běžní lidé, nekoncepční stádo, dobytek, který nikdy neslyšel o stroji na bydlení, neví, že méně je více, nezná proporce zlatého řezu ani délku Corbusiera od pupku k podlaze. Do jeho fascinujícího prostorového zázraku se stěhují obyčejní lidé, pod paží mají velké krabice od banánů a dyfmbachie, srolované panoráma nočního Las Vegas, kytičkované záclony, porcelánové andělíčky, plastové židle, korálkové závěsy, umělohmotné lustry a diskografii ABBY.

Architekt šediví, nepříčetně obchází dům a pozoruje, jak jeho prosklená fasáda postupně podléhá ataku krajkovaných záclon a truhlíků s visícími muškáty, cítí každý vrut vražený do stěny, aby nesl novou garnyž nebo dýhovanou poličku, vyje na měsíc, když vidí, jak v jednom bytě přelepují přes jeho pohledový beton papírové tapety s potiskem imitujícím v jednom pokoji mramor, ve druhém cihly.

Architekt je zmítán prudkými horečkami, tělem projíždí křeče, slábne, blouzní. A pak, najednou, mu v hlavě zkrystalizuje jediné slovo.

Pomsta.

Jako smyslů zbavený se vrhá do šatníku, párá, stříhá, sešívá a po čase, za triumfálního šíleného smíchu souká se do těsného kostýmu a hle-strašlivý mstitel MODULOR je na světě a bude bojovat proti veškerému lidstvu, které si umanulo prznit čistotu architektury tím, že ji budou užívat. Architektura není pro lidi. Zvlášť když v ní neumí bydlet. A tak, pod rouškou noci, vkrádá se strašlivý mstitel, tajemný Modulor do doupat nevěřících, uráží hlavy sádrovým trpaslíkům a strhává levné obklady koupelen, převádí neznabohy na novou víru zkázou a bolem, na rumištích nechává jen černý otisk boty a půdorys vily Tugendhat.

Ale lidi jsou nepoučitelní, bydlí v domech dál a dokonce někteří mají pocit, že do svého bydlení si mohou i mluvit.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.08.2008 10:28:46Winter
Zpětně si znovuprocházím tvá dílka. Jsou fajn.

modulor
19.01.2008 11:10:48Kandelabr
diketak: architektura za to stoji, tak se drz :) ve kterem jsi rocniku?
19.01.2008 00:26:41diketak
koneckonců to mám za to, že místo rýsování brouzdám po Písmákoj... :D
19.01.2008 00:25:46diketak
hmm... fakt děkuju za povzbuzení při mém studiu architektury... ve chvíli, kdy to nejvíc potřebuju... a díky za názor ctihodného pana snEka

ne, ve skutečnosti mě to dost pobavilo
"tapety s potiskem imitujícím..." :)
dávám tip
12.04.2006 13:03:58Maxima_Gali
:)
04.04.2006 11:16:00Hajka
fajn fejetonek..pobavil....
15.03.2006 21:25:43snEk
Jojo. Souhlas. I když já spíš od maminky slyším zas tu druhou stranu.

Architekti jsou cvoci...
12.02.2006 00:00:00Perchta
**
27.01.2006 00:00:00Alojs
pro stavaře vtipnější - pro ty ostatní i tak dostačující. tohle se mi líbilo. má to spád a myšlenku.

a je to trefené *
27.01.2006 00:00:00Zbyhoň
pěknej obrázek :o)
T

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.