Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Ve skelných očích mrtvého lze jasně spatřit oboje
datum / id10.01.2008 / 271262Vytisknout |
autorKandelabr
kategoriePovídky
zobrazeno8741x
počet tipů51
v oblíbených8x
do výběru zařadilStvN, Pišta_Hufnágl, pozorovatel, Winter, katugiro, G_B_Show,
zařazeno do klubů..klub Stephena Kinga, Klub Magického Reálna,
Ve skelných očích mrtvého lze jasně spatřit oboje

Padák tiše pleskal v mírném vánku. Vzduch si s ním pohrával, nafukoval jej a proháněl se jeho záhyby a vždycky našel cestu ven, látka splaskla, ale jen na okamžik, hned se znovu nafoukla, padák dýchal.

Provazy se proplétaly mezi větvemi, plazily se a svíraly a zdálo se, že prorůstají celý strom, jako kořeny cizopasného květu.

Tělo viselo klidně, provazy ve vánku mírně sténaly a kolébaly mrtvého.

 

Lidé z vesnice ho chtěli sundat, ale nikomu se nepodařilo vyšplhat tak vysoko, není jisté, zda dostali závrať z výšky nebo se jim zdálo, že je mrtvý pozoruje, otáčí se po nich a sleduje je, když opatrně lezou nahoru, váhavě zkoušejí došlápnout na další větev, nůž sevřený mezi zuby, ruce se škrábou o kůru a najednou se připlíží strach, vánek ve vlasech už není příjemný, celý strom se podivně naklání, větve se houpají, strach je tady, snad strach ze smrti, ale proč teď, vždyť je všudypřítomná. Je to strach ze smrti vlastní nebo cizí? Ve skelných očích mrtvého lze jasně spatřit oboje.

A dole je tak dobře, ale je to tak hluboko.

 

Nakonec se rozhodli, že strom pokácejí, ale nebylo kdy, každý měl najednou příliš mnoho práce, vymlouvali se, nikomu se do kácení nechtělo a pak se začalo říkat, že mrtvý může mít u sebe granát nebo bombu a ta by mohla vybuchnout a tak věc nechali být, mrtvý byl od vesnice dost daleko a tak nikomu nakonec nevadil.

Začali  mu říkat Angličan, protože odkud jinud by mohl být a strašili s ním děti, počkej, on sleze, omotá tě těma šňůrama a vytáhne tě vedle sebe na svou větev nahoru, když budeš mít štěstí, pověsí tě za krk a bude hned po tobě, ale když budeš mít smůlu, pověsí tě za nohy, hlavou dolů a budeš tam s ním viset, celé dny a týdny a bude se na tebe dívat těma svýma očima, které se mu i ptáci bojí vyklovat, budeš se tam houpat ve větru a on ti bude šeptat jazykem umrlců…

Děti podnikaly každý den výpravy k mrtvému, po cestě se hádaly, koho asi mrtvý dnes mohl chytit a jestli bude viset za krk nebo nohu a co by si kdo vybral, kdyby mohl, zda rychlou smrt nebo šílenství v rozmluvách s umrlcem s nadějí na záchranu. A pak bázlivě pozorovaly větve a hledali viselce, připravení je zachránit.

 

A jednou, když děti zase bloudily očima po větvích s nadějí a strachem, že objeví Angličanovu kořist, nemohli nalézt ani samotného mrtvého. Jen děravý padák stále tiše pleskal ve větru a kusy provazů, které měly držet tělo se volně kývaly, konečně v odpočinku.

Děti s křikem utekly domů.

Rodiče jim vysvětlili, že asi provazy musely povolit a zvěř si pak tělo odtáhla.

Ale jít hledat mrtvého do lesa se nikomu nechtělo.

 

 

 

 

                       

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

18.06.2010 13:51:21Pišta_Hufnágl
Setkání po letech... :)

A koukám, že Márvin se už stačil vyjádřit i k tomuhle:)))
17.06.2010 22:55:59Jakub Šoupal
Sakra to je opravdu moc hezká povídka. Když o tom přemýšlím tak je vůbec nejlepší co jsem kdy četl.
17.06.2010 21:33:52deep_see_blue
bohužel ten motiv je pro mne opravdu silně spjatý s Pánem much.. tak moc.. až ... nemohu.
16.06.2010 19:04:46vinca minor
krásné obrazy
15.06.2010 22:37:55Jakub Šoupal
Opravdu moc hezké! *TIP*
10.06.2010 23:32:12VT Marvin
a zas ta Kandelabrova tečka smrti
10.06.2010 23:30:39VT Marvin
mysteriozní
09.06.2010 18:25:57Press fatality
Mmmm, líbí se mi =) Ale pokud bych měla číst knihu, kde by toto bylo zapracované, bíc už bych o Angličanovi číst nechtěla. Myslím, že tohle je ta pravá míra... =) A připomíná mi to nějaký film. Možná seriál Lost? Nevím... každopádně přidávám tip, ať si ještě někdo počte. ;)
07.06.2010 10:08:15Kandelabr
Lady de Winter: žádnou takovou povídku neznám. Marquéze mám rád, ale četl jsem jen Sto roků samoty, Lásku za časů cholery a Kroniku ohlášené smrti. Nemám potřebu krást cizí nápady, to bych si sám před sebou neobhájil.
06.06.2010 10:26:53Lady de Winter
Kandelábře, je to jistě krásné a působivé, ale není ono to náhodou taky totálně vykradené? :) Vybavuju si jednu Márquezovu povídku, která je přesně o tom samém, vesnice najde mrtvolu, a tak dále. Dobře, u tebe to oběšenec a straší se s ním děti, zatímco u Márqueze je to utopenec a lidé ho věnčí květy, no ale stejně.

Ale třeba je to náhoda.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.