Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
Plus / mínus a dvaadvacet
datum / id18.12.2008 / 305521Vytisknout |
autorOldjerry
kategorieMIMO
sbírkaPříběhy a úvahy,
zobrazeno4114x
počet tipů15
v oblíbených3x
zařazeno do klubůZ Vesmíru do nekonečna,
Prolog
Čert ví, jestli útvary, jimž říkáme galaxie, nefungují v jiné soustavě jako atomy.... Není zase možno vyloučit ani to, že to, co považujeme za atomy, jsou pro jiné soustavy galaxie...
Plus / mínus a dvaadvacet

Letos v březnu to bylo dvaadvacet let, co jsem přestal pravidelně kouřit. Kdysi jsem jich vybánil i čtyřicet, ale - ač to v té souvislosti vypadá nepravděpodobně – byl jsem i sportovec a tak jsem to kouření na jaře rázem ukončil. V zimě jsem začal znovu, na zábavách a plesech, ale už jen deset, někdy i méně. Na jaře smyčec, správně česky šmytec a zase na podzim, či v zimě už jen pět. Poslední roky jsem kouřil už jen v práci, nebo v hospodě, když jsem do ní někdy zašel a dvacka mi vydržela týden. Od toho roku šestaosmdesát kouřím jednu, či dvě v hospodě, do které chodím podle počasí, volného času a chuti jednou za týden, až za deset dní.
Včera jsem byl U Václava, kde už žádný Václav není… Proložil jsem čtyři piva jednou cigaretou, na druhou se už nedostalo a objevil jsem ji až dnes, na zahradě (když jsem šel osprchovat tělo) zastrčenou v kapse blůzy. Položil jsem ji na ploché zábradlí verandy a těšil se, že si dám „páva“, až žena půjde spát.

Tak sedím na verandě a pávím, nebo pávuji a koukám po světlech na protější stráni, pak zvednu oči a koukám nahoru. Nebe čisté, je málo difúzního světla a hvězd za chudou měsíční koronou je ne-po-čí-ta-ně. Myšlenky se rozletěly – ostatně nebylo to poprvé. Měsíc těsně před úplňkem – nejbližší nebeské těleso - je třistaosmdesát tisíc kilometrů daleko, Slunce stočtyřicetdevět a půl milionů, teď ještě o 12 756 kilometrů dál na odvrácené straně země. Nejbližší další hvězda necelé čtyři světelné roky. Ostatní pak – co já vím kolik – některé až pět miliard světelných let… Ty už ani nemají jména, jen čísla, jsou z jiných galaxií. Ani nevím, kolik těch galaxií vlastně registrujeme. Jsou to ty, co tvoří náš Vesmír ?
Co je za ním dál, za tím naším Vesmírem ? Další podobné Vesmíry, nebo jak jim někde místní inteligence říká ? Jak se jmenuje taková soustava Vesmírů ? Co je pak ještě dál ?
Sakramentské Nekonečno. Nejde si ho představit….

Cigareta mi dohořela, hodil jsem ji do kbelíku. Zasyčela… Mám zas tak na týden utrum.

Myšlenky se mi začaly ubírat opačným směrem po pěšince buňka, molekula, atom, proton, elektron, mezon, tachyon, hadron, foton… dál jsem se nedostal. Je to vlastně stejné, jako na opačném konci nekonečna – jen s tou změnou, že tady se jedná o částice nekonečně malé a o další, snad ještě neobjevené, z kterých se skládají nám zatím známé nejmenší částečky hmoty… kde toto mininekonečno končí (to je blbost, co ?– nekonečno přece nekončí) …
Sakramentské Nekonečno. Já si myslím, že se asi nějakým nám neznámým a ještě dlouho pro nás nepochopitelným způsobem plynule napojuje do toho maxinekonečna a tvoří něco, co pochopí nějaký náš potomek v nejlepším případě za miliardy let, až se nám už nebude vůbec podobat – ničím.

Dole v údolí řinčivě zahučely prázdné plechové vagony na uhlí, snad z některé elektrárny tažené zpátky někam do Světic, Hostomic, nebo… ale to je fuk. Důležité pro mě bylo, že mi ten hluk, tak nepatřičný v noci, přetrhl myšlenkovou nit a obě nekonečna mi nepozorovatelně splynula a navzájem se v sobě rozpustila.

Napil jsem se zteplalého čaje, abych se zbavil chuti cigaretového kouře, svlékl se a zalehl.

Nekonečna nebyla vidět, takže už jsem neměl co pozorovat a naprosto nepozorovaně jsem usnul. Jen – těsně před usnutím - jsem měl zlost na ten vlak, že mou pozornost odvrátil od proběhnuvšího splynutí dvou Nekonečen. Vůbec mi v tu chvilku nedošlo, že Nekonečno může být jen jedno.

V zlomku času, přesně na hranici bdění a spánku mne napadlo : Páni – já mohl mít klidně i Nobelovku za fyziku…

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

13.03.2019 16:58:02Oldjerry
korektor

Evo Evičko zvedavkovitá - Ď!!!

13.03.2019 15:43:43zvedavec

:) v niektorých fantáziách máme veľmi blízko

25.12.2008 16:52:24Noro_ad_hoc
uvidíme čo sa tým dá robiť:)
25.12.2008 10:08:36Oldjerry
korektor
Noro - nemusím mít pravdu...Mohu mít aspoň svůj názor ?
25.12.2008 02:00:47Jerry_Shit
Vivat Uroboros!

***
23.12.2008 11:07:36Noro_ad_hoc
ty proste musis mat pravdu:)

Pokojne Vianoce zelam.
22.12.2008 18:15:06Oldjerry
korektor
Diano - Naopak - to mi lichotí... a znáš chlapy - jak jsou ješitní ? (:-D)
22.12.2008 16:29:36Diana
Za životní postoje. Snažím se tě kopírovat - nevadí?
22.12.2008 14:21:20Oldjerry
korektor
Noro - neurážím se - vždyť poslední větou jsi nakonec popřel tu první. Nesouhlasím s perzonifikací Boha, ani Ďábla, což jsou plus a mínus varainta téhož fenoménu. Tím tipem jsi mne taky neurazil...
Diano - za co jsem dostal od tebe tu Nobelovku ? Ď
21.12.2008 20:49:41Diana
V mých očích jsi nositelem Nobelovky už dávno - a nejen ve fyzice ;-)*

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.