Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Zpověď
datum / id20.04.2009 / 318470Vytisknout |
autorOldjerry
kategorieMIMO
upřesnění kategorieupřesni si sám (sama)
zobrazeno3416x
počet tipů12
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Zpověď

Přebal

SPLNĚNÝ SEN

Když jsem začal před padesáti lety psát drobné příběhy do různých novin, bral jsem to jako druh občasné zábavy. Když jsem začal pracovat v redakční radě městských novin před devatenácti lety a z vůle šéfredaktora, mně dosud neznámých jeho důvodů, jako fejetonista a povídkář, připadalo mi to jako plnění povinností, k nimiž jsem se dobrovolně zavázal. Teprve když jsem těch povídek a snadmožnáfejetonů stvořil asi padesát a začal všechny ty srandičky dávat do jednoho adresáře v počítači, napadlo mne, jak by bylo povznášející vydat si ty své práce souborně a ještě ke všemu knižně. To už jsem začal psát cíleně a postupně zpracovával vše, co mi zůstalo v paměti z mého života a bylo hodno nějakého zpracování. Napsal jsem za dva roky dalších asi sedmdesát povídek. Z těch stodvaceti více či méně humorně laděných titulů jsem vybral devadesát čtyři, v krátké době doplnil do stovky, dal jsem jim řád a grafickou podobu a začal hledat nakladatele.

Jistě už jste jistě všichni uhádli, že nenašel. Pak ještě - na základě výzvy - jsem se snažil to své veledílo uplatnit v edici e-booků, ale dopadl jsem stejně. Kupodivu mi to nevadilo, protože po úspěchu dvoumetrového obrazu Porta Bohemica, který jsem neuplatnil - přes čtyři pokusy během pěti let - v prodejně umění, jsem prodal dalších sedm kousků. Ne doma, ale na výstavě v Karlových Varech (a koupil si nové auto).
Další ze splněných snů... ale zůstávaly nesplněné. Rodinný dům už nikdy mít nebudu, ani v něm postavený otevřený krb na dřevo. Mohu zapomenout na cestu za kamarádem Jardou Řezáčem do Sydney. Tak snad ještě ta kniha....

Pak jsem našel Písmáka. Nehledal jsem ho, hledal jsem paní J. H., známější z literárně internetových hvozdů jako Vesuvanku. No - a tu jsem našel na Písmáku... Našel a zůstal jsem s ní, s vámi a to jsem ještě netušil, že krom toho, že jsem našel nové naplnění spousty volného času, najdu i cestu k realizaci toho posledního reálného snu. Vlastně jsem to nevěděl, neuvědomoval si, že se sen stává reálným.
Začalo to fiaskem. Bez podrobností. Pokračovalo to tím, že jsem se učil psát verše tak, aby aspoň část Písmáckého nárůdku to mohla číst bez nucení k dávení.

Teď to trochu zkrátím : napsal jsem za tři roky okolo šesti set - řekněme - básní a miniatur, asi padesát dalších povídek, z nichž některé už s reálným životem měly společné málo. Čirá fantazie... Občas jsem si udělal exkurzi i do jiných literárních a poetických serverů - nikoli jako únik, nebo změnu, jen k vůli srovnání. Na jednom takovém výletě jsem našel reklamu malonákladového tisku knih (brožur, skript a podobné produkce).
Připravit knihu bylo dílem deseti dnů intenzívní práce. Deset dní - denně šestnáct hodin. Stopadesát pět básní, šedesát sedm ilustrací, úvod, prolog, věnování, epilog, tiráž, obálku, pak to všechno převést na formát pdf, třikrát zkontrolovat, opravy a opravy oprav...

Konečně bylo hotovo. Několik e-mailů vyměněných s tiskárnou, odeslání podkladů...
... a týden před jmeninami - ten dárek ! Stál mne sice třiapůl litru (pro neobeznámené : slangově tři tisíce pět set korun českých), ale konečně mám vlastní knihu. Přesněji padesát knih... Že bych je prodával ? ani nápad. Ne, že by se mi nelíbilo dostat ty náklady zpátky, ale prosím vás : kdo by těch 99 Kč, které jsem z recese nechal natisknout na zadní stranu, za to dal ?

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

30.04.2009 22:19:17Oldjerry
korektor
díky Irenko, budu ti držeti prstové a pěsti všeliké.
30.04.2009 22:08:14reinka
Blahopřeji ti ke splnění snu... taky mám jeden veliký, jen o něm nechci mluvit, abych nic nezakřikla ( je to z jiné branže :o)) )
24.04.2009 09:35:21Oldjerry
korektor
Dík, maceško!
23.04.2009 23:24:58macecha
paráda...******
22.04.2009 16:42:01Oldjerry
korektor
Bíša - neumím si přeložit to plus, ale myslím, že to snad není nadávka (:-D
22.04.2009 14:33:34metro
tak už vím, jak to máš organizované s poštou, až teď jsem si to tu přečetla. tak fajn, zašlu peníze a budu se těšit na Tvé dílo.
22.04.2009 11:30:22Bíša
:+)))
21.04.2009 23:44:59Oldjerry
korektor
Slovak - díky i já ti přeji ten pocit, pro který se lidé stávají spisovateli - a třeba i básníky...
21.04.2009 21:04:44slovak
Tak najprv gratulácia, no asi sme rovnaká krvná skupina. Podobný sen som mal aj ja, ten sa mi splnil v r.2006. Ale našiel som sponzora, tak tých kníh bolo 300ks, predstav si, že by sa predalo aj viac.
Teraz rozmýšľam nad ďalšou zbierkou. Niečo by malo vyjsť aj v Psím víne. No a to všetko sa tiež začalo až po mojej 50ke. Takže nikdy nieje neskoro.
Nech sa ti darí aj v ďalších snoch a plánoch.
21.04.2009 18:28:19Oldjerry
korektor
Květoni, Diano - nevím, takhle jsem o tom nepřemýšlel... dík !
Bedo - děkan, je to od tebe hezké
Tosco, Aleši, Metro - Nejsou v běžné distribuci, protože to znamená další náklady. Nepočítal jsem, že by to chtěl někdo koupit a tak jsem si jich nechal udělat padesát pro své příbuzné. Vzhledem k tomu, že dotisk není problém, mohu těm, kteří si ze mně nedělají srandu, poslat výtisk za Kč 110, kdo nemá těch deset tak i za rovné kilo. Výrobní cena je 68 Kč, nejlevnější doprava je pošta za 37 Kč. Nebudu malicherný, abych počítal i papír na zabalení a benzin na cestu na poštu (:-D
moorgaane - pro penzistu jsou třiapůl litru slušné peníze... :-)
pasažier a Noro - díky, pánové. Každé slovo potěší, pokud nekončí slabikou »do prdele«. (:-D

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.