Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
PRŮVODCE NOVÉHO PÍSMÁKA - aktualizace 09.06.2009
datum / id14.05.2009 / 321745Vytisknout |
autorRabb
kategorieDiskuse
zobrazeno4866x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
prostor pro návrhy, jak vylepšit budoucí nápovědu pro nové autory tak, aby se v písmáku lépe zorientovali.
---
dolů napíšu, co se v budoucnu bude řešit, co se dopíše

---
- dopíše se definice kritika a admina
- neoblíbení autoři
---
společná práce písmáků pro začínající autory
(kdyby něco, ptejte se)
PRŮVODCE NOVÉHO PÍSMÁKA - aktualizace 09.06.2009desatero správného písmáka:

1. číst díla ostatních
2. kritizovat  (komentovat) díla ostatních - teoreticky na 1 uveřejněné dílo/min. 5 komentářů
3. nebýt grafomanem a krotit se s publikováním - 1 denně v hlavním seznamu + max 2 díla v dílně bohatě stačí
4. používat avíza, avšak neposílat avíza plošně všem - to nekteří neradi
5. nepoužívat tlačítko refresh a zpět na prohlížeči - posílání post-dat (zdvojování komentářů)
6. šetřete s nicky, jeden začínajícímu autoru stačí
7. čtěte a ctěte pravidla písmáka - PRAVIDLA ZDE!
8. viz seznamy děl níže
9. pokoušet se respektovat radu zkušenějších a administrátorů - pravděpodobně se vám pokoušejí poradit, ne vás naštvat
10. udržujte pořádek na hlavní (úvodní) straně, vkládejte sem jen diskuse, soutěže, recenze, avíza na akce

jak písmák funguje:
funguje na principu komunikace, jak taky jinak. Důležitější (nejdůležitější) než samotné vkládání je čtení ostatních a psaní kritik (komentářů) ostatním.. pokud totiž autor jen publikuje a čeká na kritiky (komentáře od ostatních), díla se tak hromadí a kritiky (komentáře) nikde.
 - je to dobré i pro nové tváře. Jdete snadněji vidět; s větší pravděpodobností si  vás někdo všimne a kritiku vám napíše; třeba na oplátku, to je fuk.
 - čtením zkušenějších autorů se taky můžete hodně přiučit.

asi NEJVĚTŠÍ chybou je, když autor z návalu eufórie začne vkládat jedno dílo ta druhým.. zaplňuje tak seznam a odsouvá ostatní autory, kterých si ostatní skoro ani nestačí všimnout.. a taky ze sebe dělá grafomana; čtenář si raději od autora přečte jedno dobré dílo než pět až deset pořádně nedomakaných. I pro vás je to dobré. Zvýší se vám čtenost u dílek a pravděpodobnost komentáře.

také by se noví autoři mohli naučit používat avíza, (označení jména autora) pokud chcete reagovat na kritiku.. bez avíz se o téhle reakci člověk těžko doví.

nepoužívejte u prohlížeče funkci refresh (obnovení stránky) a ani šipku zpět na předchozí stranu. Písmák pak odesílá jakási post-data a kritika se vloží znovu, někdy i šestkrát. Po písmáku se pohybujte klikním na odkazy a ne na šipku zpět a refresh.


problém alternicků:
začal se tady řešit problém alternicků (to je, když si jeden uživatel zřídí více přezdívek - nicků). Jsou tu dvě skupiny přistupu. Jedni jsou proti, namítají, že se autor za novým nickem schovává, dělají škodnou, spamují, obtěžují, oplácejí, když špatně snáší negativní kritiku; všechno špatně prostě. A druzí, kteří takový jev vítají a berou něco takového (v dobré míře a v souladu s pravidly chování) jako zajímavé zpestření a vybočení z nudy.

nick z dobrého úmyslu - kdy chce třeba autor na každém nicku zkoušet jiný literární směr.. třeba.
nick z nedobrého úmyslu - viz. výše schovávání se za nick.


seznamy děl:
1. aréna - je kritický prostor. Autor by měl brát v úvahu, zda opravdu stojí o hlubší kritiku (zaškrtnutí políčka v editaci díla) a zda je shopný a ochotný snést i přísnější kritiku. Tady se s níkým nikdo nemazlí (brousí zde oficiální písmáčtí kritici a další velké ryby.

2. hlavní seznam děl -

Každý smí během jednoho měsíce doporučit 5 děl (zaškrtnutí políčka v editaci díla), která se zobrazí v tomto seznamu. Proto by si měl každý autor dobře rozmyslet, na kterém díle mu opravdu záleží a chce, aby si ho přečetlo co nejvíce lidí. Stojí-li autor současně o hlubší kritiku, může být dílo zobrazeno i v Aréně (viz. výše). Tento seznam tedy slouží jako jakýsi filtr lepších děl podle mínění jejich autor


3. dílna -
zde se zobrazují všechna vaše ostatní ucelená díla. Zpravidla se k nim doberou jen ti, kteří si vás oblíbili nebo vám chtějí oplatit kritiku. Proto je důležité nejen publikovat, ale i číst a komentovat ostatní a zvolit, která díla umístit do hlavního seznamu (viz. výše). Ale pozor, úspěšné dílo s 15 a více tipy se automaticky přesune do hlavního seznamu a do limitu 5 děl se nezapočítává!


hlavní strana (úvodní):
slouží k vyvěšení administrativních oznámení, soutěží, k novinkám, k publikování recenzí a diskusí (objevují se zde automaticky, jakmile zadáte kategorii díla). Možné je dát odkaz na nějakou hromadnou písmáckou akci, fotoreportáž z proběhlé akce apod. Na úvodní straně by se měl dodržovat pořádek, proto je třeba dbát případného nesouhlasu administrátorů
(vypracoval kolektiv písmáka)

Skúšobná verzia "Manuálu písmáka"

úprava/ smazání diela:

Vo vodorovnom menu treba kliknúť na položku "Moje" a potom vybrať položku "Díla".

oblíbení autoři:
Ktoréhokoľvek autora si môžete pridať do obľúbených (na jeho autorskej stránke kliknete na "Přidat autora mezi oblíbené"). Znamená to, že vždy keď vloží dielo, príde vám naň automaticky avízo. Ak má niekto v obľúbených autoroch vás, znamená to, že mu príde avízo vždy keď vložíte nejaké dielo.

tip:
Každému dielu (okrem vlastných) môžete udeliť tip. Rovnako ostatní autori môžu udeliť tip každému vašemu dielu. Tip je kladné ocenenie diela, akési vyjadrenie, že sa človeku ktorý tip udelil dielo veľmi páčilo. Samozrejme, udelenie tipu tomu ktorému dielu je na dobrej vôli kritizujúceho. Preto je dôležitejšia ako tip kritika, ktorá ho sprevádza. Tip môžete udeliť tým, keď pri odosielaní kritiky zaškrtnete políčko "Dát tip".

výber:
Výber môžu udeliť len kritici. Kritici sú vybraní ľudia, ktorých úlohou je hodnotiť kvalitu diel a oceňovať tie najlepšie výbermi. Dielo ktoré dostane 4 a viac výberov sa objaví v "Zlatom výbere". Zlatý výber je najvyššie ohodnotenie aké môže dielo na písmáku dosiahnuť.

vážna kritika:
Pokiaľ pri vkladaní diela zaškrtnete políčko Vážná kritika, objaví sa dielo v aréne. Rovnako Sa pri vašom diele objaví nápis "autor stojí o hlubší kritiku". Odpurúča sa požadovať vážnu kritiku len u tých diel, ktoré považujete za svoje naozaj najlepšie, poprípade ak začínate, tak u žiadneho. Vážna (hlubší) kritika by mala obsahovať konštruktívny názor na dielo, ktorý môže autorovi pomôcť. Vážnu kritiku napíšete tak, že pri odosielaní kritiky zaškrtnete políčko "Vážná kritika". Vážna kritika je odlíšiteľná žltým pozadím, ak je písaná kritikom, tak modrým. Pokiaľ o vážnu kritiku diela nestojíte (dielo je určené len pre zábavu, a pod.), môžte zaškrtnúť pri vkladaní diela políčko "Odmítnutí kritiky". Vtedy sa pri vašom diele objaví nápis "Autor nestojí o hlubší kritiku" a zmizne zaškrtávacie políčko "Vážna kritika".

zoznam On-line autorov:
Vo výpise autorov vľavo sú oranžovou farbou zvýraznení autori prítomní na Chate písmáka.

(vypracoval Octopus Syd)
(aktualizace průběžná)
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

07.01.2012 15:18:52Kichot
Tak to jsem moc nepochopil:

"Prolog
prostor pro návrhy, jak vylepšit budoucí nápovědu pro nové autory tak, aby se v písmáku lépe zorientovali."

Ale ta následná diskuse mi tomu nějak neodpovídá.
Já jsem se na Písmáka přihlásil někdy v roce 2001. A teď znova po deseti letech. Od té doby se toho tady dost změnilo. Takže nějaký technický HELP pro Staré/Nové autory?

Například formátování textu.
Předtím jsem do textu normálně vkládal HTML tagy a fungovalo to. Za tu dobu se ale změnily linky a když jsem je chtěl fixovat, tak zjišťuju, že už ty HTML taky nějak nefungují.

Jo, je tu takový nějaký podivný editor. Ale chybí mi třeba možnost náhledu před uložením. Ale třeba při editaci Prologu takový editor moc nefunguje – co když potřebuji v Prologu odkaz? Třeba tady mi to nefunguje – a předtím to fungovalo.

A co třeba možnost náhledu při psaní kritiky?18.05.2009 00:28:37VT Marvin
ok, diky - me to dneska fakt vydesilo, ja si tam dal par dni po vstupu asi 5 lidi, nakonec zbyl jen Merka, ale nemel jsem ani poneti o tom, ze je blokuju (snad jsem nic neprehledl) - ted tam nemam nikoho, uf
18.05.2009 00:27:09VT Marvin
prave jsem si to overil, zablokoval jsem si sam sebe (nemuselo by to byt nutne v napovede, spis ne, ale pr pridani autora do neoblibenych by tam mohlo byt upozorneni na toto nebo neco)
18.05.2009 00:27:04Rabb
nazdar! :-)
zatím jsem to připsal do prologu.
18.05.2009 00:25:55VT Marvin
patrilo to sem:

Rabbe, mám konstruktivní dotaz. Pokud si dám autora do neoblíbených, tak mu blokuju možnost psát mi kritiky? A plus je tady možnost, zablokovat i soukromé zprávy.

Ale to první platí? Protože já osobně jsem si tam dal Měrku a dřív i jiné lidi, ale jen v domění, že je to seznam neoblíbených autorů, nic víc. Je-li to tak, že se zablokuje možnost diskuzí, pak mě dost mrzí, že tito lidé si o mně mohli myslet leccos, ale já tohle netušil.

Pokud to tak je, tak bych se před tím pokusil varovat v nápovědě.
17.05.2009 12:16:36raja
super, dyž sem se na písmák nahlásila, tak sem nápovědu poctivě hledala a chtěla si ji dokonce i přečíst!:)

A teď, konečně, díky Vám mohu...díky.
17.05.2009 10:59:09Dero
ADMIN, korektor
Rabb: Nikoli, dílo není s nápovědou pevně svázané. Pokud provedeš zásadnější změny, upravím nápovědu ještě jednou.

A díky i všem, kdo se na textu jakkoli podíleli.

16.05.2009 23:28:57Octopus Syd
gratulujem vám.. :ˇ) super dero...
16.05.2009 22:10:00moorgaan
tlesk tlesk tlesk - dobrá práce kluci!
16.05.2009 13:00:37Rabb
je to i tvá zásluha, marvine.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.