Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

sloboda
datum / id13.06.2010 / 358192Vytisknout |
autorzvedavec
kategorieÚvahy
zobrazeno2735x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Za socializmu sme mohli voliť tiež z niekoľkých strán, hoci najviac kandidátov bolo z Komunistickej. Mohli sme voliť "slobodne".

A vo včerajších voľbách som nemala z čoho vyberať, tak, aby som svoj výber nepokladala zároveň za zlý...
sloboda
Moja voličská sloboda
 
Hovorí sa, že občan rozhodol.
A že bude mať takú vládu, akú si zvolil...


Moja sloboda je asi taká, ako keď mi niekto dá do ruky pastelky troch odtieňov červenej a povie mi, nakresli slobodne čo len chceš, máš slobodu zvoliť si pestré farby svojich kresieb.

Chcem trávu zelenú a oblohu modrú.
Ak mi bude niekto neskôr vykrikovať, že to ja som volila farby, tak je to porovnateľné s mojou voličskou situáciou.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

14.07.2010 01:12:03Blaguna
problém je, že málokdo chce obětovat svůj život kvůli voličské svobodě jiných.
27.06.2010 14:31:49pasingr
Za socialismu sice formálně bylo více stran, ale jen jedna kandidátka, takže vybírat nešlo.
15.06.2010 17:17:12Oldjerry
korektor
Už iba toto a končím (aspoň ja - som tuna kvoli poézii a nie kvoli politike) : z niekolkých strán... pravda - zo štyroch, ale pozor ! všetky tie strany boly kontrolované zvonku aj z vnútra KSČ, resp. KSS. Tie tri - okrem komunistov - mali podiel na odovzdaných hlasoch iba do 0,5% !!! azda aj menej.
Dobre si študuj, ako ja som nemohol... (:-)
15.06.2010 12:36:17experimentátor
Ano, máš pravdu, nezažil jsem to. Rozhodně nechci banalizovat systémové chyby minulého režimu (i když to o mně pravičáci tvrdí), ale zase nechci přehlížet systémové chyby vzniklé s velkým přispěním (neo)liberalismu i moderního konzervatismu (takže taktéž ekonomického liberalismu) - i když to mi vyčítají naopak levičáci :-)...
Samozřejmě nezastírám, že mi chybí osobní zkušenost s něčím jiným, než je polistopadový vývoj u nás. Osobní zkušenost je nenaučitelná, ale i někdy zkreslující...Jen mi obecně vadí v politice členění na dobré a zlé, když se to bere pravice x levice. Je mi jedno, kdo koho volí, ale není mi jedno proč. Lidé jsou různí a mají různé zájmy a potřeby, tak "správných" voleb je víc.
Osobně jsem názorově někde na úrovni severské "zeleno-rudé" levice - snad jen s tím rozdílem, že podporuji jadernou energetiku. Chybí mi zde k tomu adekvátní alternativa. A jelikož si celou VŠ platím z vlastní práce/brigádničení/podnikání, tak na rozdíl od velké části svých vrstevníků nežiju v bublině...
15.06.2010 09:07:39Oldjerry
korektor
experimentátor - to už je trochu jiný pohled, s tím se dá souhlasit. Je to vyvážený názor a a neirituje ne, ježto jsem stejně orientovaný doprava proto, že ideologické i z toho odvozené praktické levé zlo mne zasáhlo od dětství do pozdní dospělosti. Nevím, jak ty to máš zažité, nebo jen nastudované, já tu levici zažil (a dostal jsem pro svůj "revizionizmus" a
"kontrarevoluční smýšlení" taky dobrý záhul). Pravicové zlo mi přes své zjevné chyby, které vznikly hlavně čtyřicetiletým porušením kontinuity demokracie, dalo více jako penzistovi, než bývalý režim kreativnímu pracovníkovi. Je po tajemství...
14.06.2010 21:39:46experimentátor
Oldjerry a 1907 v R-U tě nepřesvědčilo?
To, že bez pravicové tzv. "panské koalice" by se ani Hitler nedostal k moci také ne? Ale že levice "své" prototalitní části vzdorovala. (Kdo se nepoučil z dějin, musí je znova prožívat.)
To, že v nejsilnějším státě světa trpí až jedna pětina dětí hladem, také ne?
Na osmihodinovou pracovní dobu, atp. se raději už ptát ani nebudu...
Nelíbí se mi dělení, že pravice je nutně dobrá a levice nutně špatná. V Evropě jsou tři velké ideonosné politické proudy a role levice, ale i pravice byla a je nezastupitelná.
14.06.2010 17:03:39Oldjerry
korektor
Hele ty zastánce muslimů - víš něco o koránu a jeho vykladačích? asi ne, protože pro tebe je důležitá muzika a ne opovrhování životem nejen křesťanů, ale všech lidí a podle počtu sebevražedných atentátníků i životem VLASTNÍM!!
Rozmýšlaj, Norbertko, ťažko budeš počúvať sebakrajšiu muziku ak budeš mŕtvy... a oni sa nebudú vypytovať, či jich lúbiš : si biely ? kroc!!! hotové
14.06.2010 10:02:05Arnika Plazivá
vladimir mečiar ta múdra hlava....
14.06.2010 09:51:14Norbert van der Strudel
muslimov iste vyháňa pravica.

a s nimi aj krásnu hudbu, napr. Cheb Mama, Haifa Wehbe (hoci ta je dost komercna, ale krasna)

Pozn.: iste aj credit crunch a nasledne ludske nestastia sposobila lavica.
14.06.2010 09:21:51Oldjerry
korektor
Ctím tvé přesvědčení - pro mne jsou důležité výsledky. To, co nám levice předvedla za 41 let v totáči a to, co předvedla za 8 let v reálném kapitalizmu mne přesvědčilo o nefunkčnosti levicových myšlenek a bohužel - hlavně reálných činů.
T, co nám předvedl v poslední době pan Paroubek za tím udělalo velikou tečku...

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.