Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
Tarif
datum / id05.09.2010 / 364538Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieMiniatury prozaické
upřesnění kategorieÚvodník
zobrazeno3862x
počet tipů17
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Tarif


Jednoho krásného dne mě na ulici nečekaně oslovila nápadně veselá slečna v přiléhavém tričku, s nejdelšíma nohama, jaké jsem kdy viděl. Usmívala se tolik, až to vypadalo, že má náušnice v koutcích úst a zajímala se, jaký mám tarif. Přišlo mi to zvláštní, neboť jsem se právě chystal položit jí nachlup stejnou otázku.
Mé rozpaky nad ztrátou větru z plachet si zřejmě vyložila po svém, pročež se začala domáhat informací o mém telefonu. Tentokrát jsem se zaskočit nenechal a vychrlil jsem pohotově své telefonní číslo. A aby její zájem o mě neochladl, přidal jsem pro jistotu i titul, jméno a adresu.

„Vy jste mě špatně pochopil,“ pravila vlídně, „chci jen vědět, jaký máte mobilní tarif, a u jakého jste operátora, rozumíte?“

„Dosud jsem se domníval, že chápu správně,“podivil jsem se, „až na ta poslední slova - jakou že vlastním pohyblivou sazbu, a u jakého početního symbolu se nalézám. To je nějaký rébus, viďte slečno? Škoda, že tu není kolega Šťuřil. On je fyzikář, a podobné hlavolamy zpravidla řeší s neochvějnou bezchybností. Já vyučuji pouze češtině a dějepisu, a mým koníčkem je psaní veršů, víte?“

V tu chvíli se její veselý úsměv změnil na soucitný a vrhla na mě ten druh pohledu, jímž se díváme na ropuchu, která nám právě olízla lízátko:

„Já vám chci jenom vysvětlit, že máte špatný tarif u nevhodné společnosti, která vás okrádá o peníze, a zároveň vám poradit, jak z této šlamastiky ven. Znamená to pro vás sice jistou investici, ale protože je tato nabídka dotovaná EU, mám pro vás speciální cenu.“

Načež počala závodní rychlostí hovořit jakýmsi neznámým, patrně robotickým jazykem, ve kterém se zhusta vyskytovaly výrazy  SIM, SMS, MMS, EDGE/GPRS, WAP a podobně.

Po nějakém čase si brebentilka povšimla, že její brilantně nacvičený monolog přerušuji pouze citoslovci, podobně jak to činí ve filmech Arnold Schwarzenegger, nebo krteček.
Asi nabyla dojmu, že se stydím, protože jsem nehnutě stál se skloněnou hlavou, pokrytecky předstíraje pokoru. Ve skutečnosti jsem nemohl odtrhnout oči od klůcku látky o šířce toaletního papíru, kterým byly těsně ovinuty její boky. Tento oděv neposkytoval mé druhdy bujné fantazii téměř žádný prostor. Když se dostavila fáze mimovolního poklesu čelistí, provázená kanutím slin, šťouchlo do mě děvče perem s obrázkem chemické značky kyslíku a pravilo:

„Jaký typ telefonu máte?“

„Co to?“ ožil jsem. „Ach tak, chcete znát výrobce Bellova přístroje který vlastním. Nápis na otočném číselníku je již značně oblýskaný, přesto stále dobře čitelný. Tesla.“

„Tesla?“ vyděsila se slečna, „to neznám. A jste s ním spokojen?“

„Jsem si vědom, že moderní technologie se začínají epidemicky množit a pokrok nezastavím,“ odvětil jsem, „ale aparát vyhovoval dlouhá léta mému dědovi i otci, proč by nestačil mně? Navíc počítám, že ještě tak dvě tři generace přežije, neboť naše rodina se s odporem k všelikým novotám nikterak netají. U mě vám pšenka nepokvete.

Ale nebuďte smutná, něco bych pro vás měl. Jako odškodné. Co říkáte, neměla byste zájem o moji sbírku milostných básní nazvanou Kdeže loňské něhy jsou? Vydal jsem ji vlastním nákladem a stojí jen padesát korun.

Ne? Dobrá, tak pro vás - za třicet.

Počkejte... Že jste to vy, tak za dvacet!

Haló, slečno! Neutíkejte! Připíšu vám tam věnování!

Co říkáte? Kam že si mám strčit ty svoje básně?“

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

26.07.2011 19:38:10Douda
:-)))
14.07.2011 15:08:12Květoň Zahájský
O nic nepřicházíš. Dokonce mám podezření, že úvodníky mají potenciální nové uživatele Písmáka od tohoto záměru odrazovat.
14.07.2011 15:02:32Augustus
Jsem nečteč úvodníků, neboť se přihlašuji automaticky, takže pokud mne automat neodhlásí, takúvodník ani nevidím. Přicházím o hodně? Mimochodem, jak se mi dílko líbí, tak na něm neshledávám nic úvodníkovitého.
14.07.2011 14:42:06Květoň Zahájský
Auguste, copak tobě tohle dílo neutkvělo v hlavě, když zdobilo hlavní stranu Písmoně jako úvodník? A nebo patříš do klubu nečtečů úvodnílů?
14.07.2011 14:26:53Augustus
Vtipné, pro Tvé psaní typické, což nemá být výtka, nýbrž pochvala. To v sobě obnáší svižnou dynamiku vyprávění, svěží styl a vtipná přirovnání o přiléhavosti slečniny sukně. Dnes budu stručný. TIP!
08.07.2011 23:46:15Květoň Zahájský
Moje žena pracuje ve stejné branži, tak to zastupování klientů důvěrně znám. Taky jí často chodí dopisy od exekutorů. Zprvu mě to trošku děsilo.
08.07.2011 22:53:09Yfča
Já jsem se onehdá zase zeptala, kolik že chce ta dotyčná osoba půjčit. Taky jsem se nedočkala uspokojující odpovědi. Blbý je, že musím brát telefony, kde je skrytý číslo, jelikož se tak maskují finančáky a sociálky, no a já všechny své zákazníky zastupuju...
08.07.2011 22:03:03Květoň Zahájský
Já mám podobnou fintu na nabízeče výhodných finančních půjček. Po vyslechnutí úvodního monologu zahlásím: "Ale na co by mi byla vaše půjčka? Já mám takovejch peněz, že nevím co s nima!"
Na tohle žádnou nacvičenou odpověď nemají.
08.07.2011 18:08:07Yfča
Tak se na ně musí! Taky miluji blbce, kteří ti zavolají a že prý dělají nějakou anketu, díky které můžeš vyhrát bůhvíco. Pokud mám čas, radostně přitakám a pasuji se dobrovolně do role naprostého debila. Naposledy mi nějaká slečna položila otázku, zda vařím. "Ano, pařím, zcela pravidelně," pravila jsem. Po chvíli ticha se ozvalo: "Jaké používáte nádobí?" "Půllitr, anébrž su pivař," odvětila jsem. Zase ticho. "Znáte XY?" (Byla to jakási fabrika vyrábějící hrnce, v nichž se vaří úplně samo - jak jinak. "Neznám," opáčila jsem, "já chlastám enem gambáč!" Potom už bylo ticho opravdu hodně dlouhý, a tak jsem se slovy "Jdu na jedno!" zavěsila...
03.04.2011 13:32:08Yeziiinka
Vždyť tohle už jsem četla, jaktože tu nic neříkám? Je to boží!!! ***

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.