Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Japan - ty pán
datum / id18.10.2010 / 368339Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieFejetony
zobrazeno4784x
počet tipů24
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Japan - ty pán

Od té doby, co mě v japonské restauraci Tamura přišel vrchní po večeři s úsměvem informovat, že kuchař nedopatřením zaměnil mořského ďasa za rybu fugu, pročež mě zdvořile žádá, ať mu co nejrychleji oznámím jméno a telefonní číslo osoby, která si vyzvedne mé ostatky, ovšem v případě, že se do tří minut nedostaví křeče, dušení a smrt, budu muset doplatil rozdíl v ceně, který činí dva tisíce sto šedesát devět korun, nechovám k Japoncům důvěru.
Ne, že bych měl něco proti asiatům. Dokonce mám mongoloidního bratrance, chovám psa Pekinéze a sousedím s nezvykle početnou vietnamskou rodinou. Ale na Japonce, na ty si dávám pozor.

Japonec se narodí jako každý normální člověk. Ledva se však postaví na vlastní nohy, je nucen bez ustání lézt na posvátnou horu Fuji, ve chvílích odpočinku skládat hromady papírových origami, dlouhé hodiny stavět abstraktní mozaiky z černých a bílých kamínků při hře zvané Go a v jednom kuse prolévat hrdlem hektolitry zeleného čaje. Jakmile je schopen ignorovat vyčítavé pohledy jídla, pozřít bez rozpaků živou chobotnici ovinutou chuchvalcem mořské řasy a zapít ji zteplalým rýžovým fujtajblem, dostane od obecního úřadu poukázku na plastickou chirurgii, kde mu zdarma předělají oči na šišato a na ksicht mu přišijí permanentní přiblblý úsměv. Pak v centrálním skladu vyfasuje kimono, dřeváky a fotoaparát, aby mohl jet do Evropy a tam nepřetržitě fotit na co přijde, že i věřící nevěřícně kroutí hlavami, jak jim nic není svaté. Japoncům.
Pravda, leckdo by mohl namítat, že Japonci jsou pobožní až bůh brání. Že jsou buddhisté, šintoisté i křesťané současně. Avšak - známe své Pappenheimské, že? Činí tak hlavně proto, aby mohli bez skrupulí slavit svátky všech jmenovaných konfesí a většinu roku bezuzdně prohýřit. Je všeobecně známo, že Japonci pijí jako duha, vlivem neustálého klanění se také klenou jako duha, pouze barevně zůstávají poněkud pozadu. To se však snaží usilovně napravit, neboť po prohýřené noci paří nanovo a ještě se vychloubají, že jim z toho nic není. No, bodejť! Prázdná hlava nebolí!
Není proto divu, že příslovečná japonská pracovitost, pečlivost a disciplína, počíná vykazovat povážlivých trhlin. Co nevidět se „zemi vycházejícího slunce“ bude přezdívat „země zapadající ekonomiky“.

Nedávno jsem s touto hypotézou seznámil přítele Bolemíra Řemdicha, který je proslulým rockerem a má nevšední zálibu v nakupování kytar a ozvučovacích aparatur za horentní sumy a následně v jejich prodeji s obrovskými ztrátami. Pohlédl na mě tím způsobem, jakým se ministr práce dívá na delegaci odborářů, načež pravil, že již delší dobu má pocit, že mi něco schází, a sice rozum.
Ujistil jsem ho, že mám rozumu tolik, že mu kdykoliv rád vypomohu. Tím jsem ho však kupodivu neuchlácholil. Vytřeštil už tak dost vytřeštěné oči a zahrnul mě hrubými vulgarismy z oblasti lidské anatomie, pln nelibosti z mého nelítostného hanobení Japonců. Posléze se přiznal, že zhruba před měsícem přišel k ušlechtilé myšlence, totiž, zakoupit sobě nový hudební nástroj. Sám že neví, co ho to chytlo, patrně nějaké samovznícení, či co, i zahořel touhou po japonské akustické kytaře Yamaha LL11. Neváhal a objednal si tuto prostřednictvím internetu.
Dál už jenom pěl oslavné ódy na vzácné japonské dřeviny, z nichž je mistrovská kytara zhotovena, na ušlechtilou japonskou ocel, ze které je vyrobena zcela nezničitelná japonská mechanika, na úžasné vlastnosti tohoto japonského nástroje, nad které ční především krystalicky jasný, brilantně čistý a nebesky líbezný tón, včetně neuvěřitelně dlouhého dozvuku. Rovněž do nebes vychvaloval organizaci práce v japonských továrnách, sterilní čistotu japonských pracovišť a vůbec strašlivě velebil firmu Nippon Gakki Co. a její bezchybně dokonalé japonské zaměstnance. Když ustal v chrlení mouder, dobíral si mne ještě hodnou chvíli, pohrdáním a posměšky nešetře, a s pocitem značné morální převahy odkráčel k domovu.

Včera pošťák doručil Řemdichovi dlouho očekávanou zásilku. Bolek nedočkavě přestřihl tlustý japonský provaz, jímž byl balík převázán, roztrhal balicí papír hustě pokrytý japonskými znaky, láskyplně odklopil víko kartónové krabice, vyňal z ní skvostný japonský futrál s nápisem Yamaha, ten třesoucí se rukou otevřel a zůstal bez dechu hledět na japonský zázrak - kytaru Yamaha LL11. Když zatlačil slzy dojetí, pohlédl skrz otvor ozvučnice do nitra nástroje v němž byl na zadní desce nalepen výrobní štítek. Ten hlásal:
Vyrobeno na Taiwanu.

yamaha-label.jpg

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.07.2011 13:13:31Květoň Zahájský
Já už řadu let hraju na kytaru Ovation z americé továrny Kaman v New Hartfordu. Není důvod ke stížnostem.
17.07.2011 10:58:34Vasil Pogosjan
Nu, pravda, je to kus od kusu. Nejlepší nástroj, se kterým jsem se setkal já, byla kopie Takamin vyrobená v Korei. Jasmine. Jak říkáš, je to kus od kusu a u amerických nástrojů se většinou nespleteš.
15.07.2011 14:12:16Květoň Zahájský
Furch není špatný nástroj, když se povede, ale nakonec si kolega koupil Martin D28 a je spokojený. Američani, ať už jsou jakkoliv praštění, kytary umí dělat dobře.
15.07.2011 13:47:04Vasil Pogosjan
... měl si koupit Furch
06.04.2011 09:26:10čučenka
Světlé chvilky s hodně tmavou čokoládou :-))) (mléčná mě nenadchne)
06.04.2011 09:05:30Květoň Zahájský
Ale to bych tě pak připravil o ten krásný moment překvapení, jako když mačkáš prázdnou krabici od bonboniéry a ona tam v rožku ještě jedna přehlédnutá pralinka vykoukne a ty si řekneš - život sice stojí za velké kulové, ale má i svoje světlé chvilky...
05.04.2011 20:49:53čučenka
Jejej, Květoni, já, neobdařena avízkem, jsem to objevila až teď. Se už na písmáku nevyskytuji tak často, takže se přiznám, že fakt čtu jen své oblíbené. Pročež se ti zapovídají koncepty, tak.
03.04.2011 14:31:27Květoň Zahájský
Já poslední dobou skoro nepiju. Nemám s kým. Téměř všichni moji známí jsou abstinenti, nebo těžcí alkoholici. Ani jedni, ani druzí, si se mnou prostě neumí dát "jednu".
03.04.2011 13:26:29Yeziiinka
Japonci pijí jako duha, ale stačí jim k tomu půl lahve americké whísky na jednu vojenskou jednotku. Chybí jim totiž alkoholdehydrogenáza a tak toho frťana každý z nich metabolizuje dva dny. Tohle jim závidíme, ty minimální náklady na mejdan.
A Ty jim to závidíš ze všech nejvíc!
10.02.2011 16:36:04Květoň Zahájský
Pravda. Ovšem, tehdy to ještě, zaplaťpámbu, vyrobili páni Číňani a ne soudruzi Číňani.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.