Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Po volbách
datum / id27.10.2010 / 369376Vytisknout |
autorZbora
kategorieFejetony
upřesnění kategorienebo tak něco
sbírkaFEJETONY nebo tak něco,
zobrazeno4068x
počet tipů20
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Po volbách

Tak máme po volbách. Na titulní strany novin se zase vrátí fotky Helenky Vondráčkové a Ivetky Bartošové a bude zase chvíli klid. Z ulic postupně zmizí plakáty různých velikostí, z nichž se na nás v předvolebním období usmívali správní, spravedliví a plně uvědomělí kandidáti (místy řádně zušlechtěni lidovou tvořivostí), jejichž skautsky dobré úmysly v očích jsou podtrženy údernými hesly, které si svou nápaditostí leckdy nezadají s výkřiky z doby budování socialismu. Jen namísto usměvavé rolnice, zavěšené do neméně radostného horníka (co se nemohou dočkat, až začnou plnit plán), jsou pod nimi podepsáni optimismem sršící muži a ženy, kteří jsou za potřeby svých voličů ochotni obětovat zdraví a snad i život.

Mužům to na plakátech ve značkových sakách náramně sluší. Ani ženy za nimi však nezaostávají v upravenosti a kolikrát se nestydí v rámci získání nějakého toho hlasu poodhalit některou ze svých levých, či pravých krás. Z pohledů jim čtu odhodlání, hraničící s obsedantní potřebou činit dobro za každou cenu. Jsou to krásní lidé, z nichž vyzařuje klid myslivců na posedu a moudrost indiánských stařešinů.

Všem jejich prohlášením bezmezně věřím, a i když v nich oni sami nemají kolikrát ještě úplně jasno, jsem si jist, že až se semknou na radnici, v senátu nebo v parlamentu v přátelském kolektivu, naleznou k uskutečnění jejich tolik realistických hesel společnými silami potřebné páky a rozhýbou vší silou konečně stroj demokracie, stejně tak, jako kdysi masy horníků a dojiček rozhýbaly samochod blahobytného socialismu. Je zřejmé, že se z této éry obecného národního nadšení značná část z nich učí, na co lidé pozitivně reagují. Co naplat. Některá hesla fungují na občanstvo spolehlivě, ať už jsou vyřčena kdekoli, kdykoli a kýmkoli.

Bohužel však dnešní pokračovatelé tradic ještě nedosáhli takové virtuozity v celistvosti systému. Vzpomínám se slzou v oku, jak jsme dříve jako děti radostně tahali do školního kontejneru balíky svázaných Rudých práv a házely ty stohy pravdivých slov na hromadu, s vidinou zájezdu na Štrbské pleso pro nejpilnější třídu. I dnes by se podobná soutěž jistě vyplatila. Všechny ty tuny zaručeně objektivních stranických časopisů na křídovém papíře, které každý večer občané pečlivě třikrát pročtou, by nekončily v kontejnerech na komunální odpad nebo v kamnech, ale v drtičce, kde by se rozemlely, recyklovaly a poté by se na ně mohlo natisknout v dalším předvolebním období to samé.

Starým papírem by se tak dalo namísto topení úspěšně korumpovat na všech úrovních. Představte si situaci, kdy přijde majitel stavební firmy nabídnout některé z koaličních stran výměnou za veřejnou zakázku 200 000 tun papíru na jejich příští volební kampaň! A kde ten papír, dámy a pánové, kde ten papír vezme? No jistě, vykoupí jej ze škol, kde ho žáci po každé ukončené volební kampani pečlivě sestřádají. A pojedou za to třeba, třeba do Disneylandu, Jacksonlandu nebo třeba Gottlandu. Školám se tak zvýší rozpočet, který se bude moci posléze investovat do platů učitelů, jimž se žáci záhy přestanou smát, že jsou žebráci. Co jiného v dnešních dětech vzbudí větší respekt, než fakt, že jejich třídní jezdí do školy namísto MHD posledním modelem Audi A8 v plné výbavě.

A nezůstalo by samozřejmě jen u škol. Dokážete si vůbec představit, co taková volební kampaň spolyká papíru? Například při návštěvě lékaře by pacienti namísto tří měďáků platili desetikilovým balíkem papíru. Oni by si pak důchodci rozmyslili tahat se s kdejakým cholesterolem nebo diabetes k vyškoleným specialistům.

Považte jen, jak by se také vyřešila sociální otázka, pokud by si každý bezdomovec nebo kupříkladu róm mohl denně nasbírat po městě svých dvacet kilo papíru a směnit jej v samoobsluze za půl litru večeře. Jak by rostla cena papíru, přestaly by záhy mizet i barevné kovy z okolí železničních tratí a město zbavené všech papírových obalů by bylo jak ze škatulky. Všichni lidé by si pečlivě rozvážili, zda je nezbytně nutné škrabat brambory na sobotním Blesku, nebo jím vycpávat vlhké boty, neřkuli zatápět v kotli, notabene když je všude kolem tolik ropy, která hoří daleko výživnějším plamenem.

Proto volám: Stop kontejnerům na tříděný odpad! Papír do škol a nemocnic! A příští volební kampaň pěkně jenom na papíře s ověřeným heslem: Kdo je víc vidět, vyhrává!
 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

05.11.2010 00:36:15Zbora
redaktor poezie
Díky stývne.
04.11.2010 19:16:35StvN
Tohle mě moc nezaujalo. Přijde mi to dost složitě napsaný, fejeton má být psán lehkým jazykem, a taky to moc neříká, spíš jenom taková skoro až klišé. Chybí mi trochu ten jakože originální pohled autora.
03.11.2010 14:31:32Zbora
redaktor poezie
:o))
03.11.2010 09:23:32Oldjerry
korektor
Na podporu pravdivosti :

Kterak soused využívá reklamní tisk

Kolem jedné hodiny
pošťačka noblesní
Hodila nám okresní
s reklamami noviny.

Do schránky je otvorem
prostrčila dveřmi.
Soused jí je hned skorem
vyrval z ruky – věř mi.

Povídám mu k čemu pak
je ti třeba novin ?
Zatvářil se jak lišák :
Tak já ti to povim...

Prima hoří - tak těmi
zapaluji v kamnech...
Spatříš-li je na zemi
tak je, prosím, tam nech.

Opáčil jsem ironicky :
Kamna v paneláku ?
On zas : tak to vnímaj všicky...
Na zahradě, ptáku...

Nebo si snad představuješ,
že v lese, či v poli
si pod chatou instaluješ
třeba ventaroly ?

Když uvidím od té doby
leták – honem hupky...
Mám dnes zbrusu nové hobby :
Balím do nich slupky....

aa samozřejmě tiiiiip
31.10.2010 22:23:04Zbora
redaktor poezie
Já jsem v té době ještě neměl rozum, takže mi to bylo šumák ;)
31.10.2010 13:11:47Vaud
a třídilo se Ti lépe v beztřídní společnosti? :-)
28.10.2010 11:34:58Metta
nj, uz jsem dlouho v Cechach toaletak nekupovala.
U nas pod Atomiem jsme prave poradali zavody plastovych kachnicek s fotkami politiku; kteri u toho nazivo jako ze cistili reku. Vytezek pry pujde na zelene mesto nebo co.
27.10.2010 22:54:07Zbora
redaktor poezie
Blběnka: pokusím se příštěji polepšit, slibuju.
27.10.2010 21:05:05blbjenka
kéž bys byl býval šel s politikou do ritzi. aspoň tady kdyby měl člověk wod ní klid - ale jako fejeton dobrý. fejetonů co stojej z přečtení je tu málo - a když už jeden, tak na pitomý téma :(
27.10.2010 20:42:19Movsar
"Některá hesla fungují na občanstvo spolehlivě, ať už jsou vyřčena kdekoli, kdykoli a kýmkoli" - tohle mi připadá velmi přesné.
Ten ekologický nápad se mi zamlouvá, podání čtivé a vtipné, T

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.