Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+10 neviditelných
Začátky a konce
datum / id03.02.2011 / 377594Vytisknout |
autorOldjerry
kategoriePovídky
upřesnění kategoriemluvte spolu... mluvte - probo
zobrazeno3342x
počet tipů12
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Začátky a konce

Odcizil se mi, ztvrdl mu pohled, nevím jak vypadá i jen pohlazení – co podniká, nějak se … no … odcizil, jinak to nejde říct – vyhodnotila svůj pohled na snídajícího muže, s kterým před několika roky měla namalované krásné budoucno, cíle, sny…
Je pravda, že se okamžitě vložil do toho, jak na realizaci těch plánů a snů získat podstatnou věc – peníze. Jenže jak šel čas – nějak se mu vytratil původní cíl.
Asi má někde nějakou ženskou, udělala si rychlý závěr.

Zvedl se od snídaně, pohlédl na manželku a řekl : Díky za snídani… dnes asi přijdu dost pozdě. Mám a zadrmolil několik slov, z nichž jediné dost zřetelné bylo na večeři. No jo kývla si do myšlenky, už je to tu…
Ve dveřích se ještě otočil, hodil zpět něco mezi úsměvem a ušklíbnutím …ahoj!
Nějak ztloustla, pořád mne pozoruje, bůhvíproč… jako by nevěděla, proč na tu večeři musím… raději bych si taky sedl na pohovku před telku a koukal jen tak, jak se tam postavy pohybují, dal si dvojku červeného a nemusil na nic myslet. Už asi má dost našeho vztahu – vždyť já skoro nevím, jak chutná polibek… Jsem pořád pryč, nebylo by divu, kdyby někoho měla…

Tak si udělám večeři ve dvou sama – rozhodla se, je to sice taková onanie, ale – vždyť on to nikdo neuvidí… prostřela stůl jako pro dva, na stůl dala svíčku, připravila si pár chlebíčků, otevřela láhev Chablis a těšila se na večer…

V kanceláři mu zazvonil telefon : Šéfe, pardon, volal zákazník a omluvil se z té večeře … ozve se zítra.
Proč sakra vzkaz, to mohl zavolat rovnou mně… asi mu bylo trapně, no ale proč ? No - náš zákazník… aspoň se dostanu dříve domů, překvapím ji a odpočinu si.

Na stole dva talíře, dvě sklenky, svíčka, chlebíčky, hm….. Chablis : kohopak čekáš ?
Zatvářila se jako přistižené dítě při krádeži cukru ze spíže : koho bych čekala ? Tebe… (aha – nepřišla…).
Mně ? vždyť jsem ti říkal, že na večeři nepřijdu… no ale, když už jsem tu – pojďme na ty chlebíčky… stejně mám hlad.

Pak se večer uvolnil, pili a mluvili, ale jemu kdesi ve spodním patře mozkového mrakodrapu vrtala neodbytná otázka : koho ? a jí zas : proč jen jsem mu neřekla, proč ?… a oba byli rádi, že se ten druhý na nic neptá.
Ráno moudřejší večera… jo – ale někdy to nefunguje. Oba zhodnotili večer a usoudili, že ten druhý odbočil ze společného života. Po slibném večeru ovzduší v domě ochladlo, což vedlo k utvrzení obou o tom, že jeho závěry jsou správné. Fatální chvíle…. Kam až se to může dostat ?

Čas letí jak iontová raketa. Manželské pouto práchnivělo a ztrácelo dále na pevnosti. Jednou už se mu pozdě večer (na autobus jít nechtěl, autem nemohl – nějaký ten alkohol měl v sobě) nepodařilo dostat domů a tak přespal na pohovce v kanceláři. Už si nedělal hlavu z toho, co si o tom bude myslit Ona. Druhý den večer se dohodli na rozvodu…
Jenže : to na mně vysoudí polovinu majetku, řekl si on, a bude hodně dlouho trvat, než tu díru zalepím. Co se jí zbavit nějak levněji…?
No jo, to by se ti líbilo, vystrnadit mne z toho, co jsem celá léta budovala a mně odbýt pár pěťáčky. To se musí promyslit….

K prvnímu stání šli společně. Blikla zelená a tak vyrazili na přechod…. První krok… zleva se přiřítilo auto, ani si nestačil uvědomit jaké… instinktivně ji chytil za rukáv a strhl ji dozadu. Zákon akce a reakce platí furt – i v rozvodovém řízení – i na přechodu – i když by člověk potřeboval, aby zrovna neplatil. Jak vložil svou energii, disponibilní v daném momentu, do jejího vrácení k chodníku, tím dále se dostal on sám před nebrzdící vůz… skoro čelně. Bavorák, blesklo mu dost nelogicky – fajn, aspoň mně sejme pořádný auto. Ona pokračovala v pohybu dozadu, ale smůla tomu chtěla, že se jí uzoučký vysoký podpatek dostal do spáry mezi dlažebními kostkami. Padala nazad a to temenem rovnou na hranu obrubníku. Mezitím šílenec v Bavoráku srazil muže a předním kolem mu přejel hlavu…

Dvojí zapraštění lebeční kosti….
Třináct hodin, šestnáct minut, sedmadvacet vteřin….

Na počátku byl nedostatek v komunikaci.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

16.10.2012 19:04:34Anita09

Úplně mi vyskočila husí kůže. Mně se tvoje nepředvídatelné závěry líbí. Tvoje psaní má originální nápad a to se o spoustě děl na písmáků říct nedá.

05.02.2011 10:07:49Oldjerry
korektor
Těšo - ale to je v pořádku, já se sice bráním, ale jsem rád, že napíšeš opravdu to, co si myslíš... já se sice nezměním, ale aspoň budu připraven na to, že budu dostávat takovéto odezvy. Jinak si myslím, že je to dramatické a zbytečná slova že by to rozmělňovala. Tečky - to se divím, že tohle tě irituje : to je výzva, aby čtenář spolupracoval, aby si představil napětí, způsob myšlení obou protagonistů, dusno... místo, kde mělo dojít ke kontaktu a nikoli k otočení se zády.
05.02.2011 01:37:57těša
pardon, jsem to nemyslel tak kriticky, jak to možná znělo (a po zmíněný mělo znamenat po zmíněný větě, koukám, že jsem se trochu přepsal), každopádně jsem komentoval povídku - proč jsi ji napsal je, myslím, vedlejší.

měj se o víkendu dobře:)
05.02.2011 01:01:04Oldjerry
korektor
Tučně je, Těšo, přímá řeč... je to podle skutečné události a tvůj pocit je proto pro mne irrelevantní. I tak ti děkuji...
Za věcné připomínky a tipy dík všem, kteří je vložili...
04.02.2011 20:01:48arislev
*
04.02.2011 19:01:46Benji
Samozřejmě, že každý má jiný pohled na věc. Pro mě je to statistické hlášení každodenní události. A to je škoda, protože to má daleko větší potenciál. A mezi Statistikou a Večery pod lampou je dost prostoru, aby se z toho nestala s...
Spousta kvalitních děl je o komunikaci.
04.02.2011 18:25:07Sebastiana
*
04.02.2011 17:28:52těša
mimoto tím nesouvisejícím koncem boříš pointu, protože namísto vyústění naznačené situace přichází něco, co s ní absolutně nesouvisí.
04.02.2011 17:27:12Mám místo mozku z piva kostku
:D :D Důchodce za volantem, je mi to jasný XD XD

Jinak jsem se dost nudil.
04.02.2011 17:26:12těša
jakej význam má to tučné písmo?

výborný po tuhle větu: Oba zhodnotili večer a usoudili, že ten druhý odbočil ze společného života. líbí se mi ta absurdní situace vyjadřující cosi obecnýho. nelíbí se mi ale přílišná angažovanost vypravěče, dějová linka je dost dobrá na to, abys nemusel dodávat "fatální situace". a neplánuješ to dopsat&rozepsat? připadá mi to dost útržkovité, samé trojtečky spojující nepořádně popsaný situace...:)

po zmíněný už mi to připadá takovým blbým způsobem přehnaný a neoriginální - neobšlehls to z nějakýho blogu o tokiohotel?:) a s tím autem potom extrémně.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.