Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Dr. Jekyll - Mr. Vaud
datum / id16.03.2011 / 380477Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieMedailonky lit. osobností
témaHumorné
zobrazeno6459x
počet tipů72
v oblíbených15x
do výběru zařadilPacer,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Dr. Jekyll - Mr. Vaud

Už několik let jsem skalním fanouškem lékaře, vědce, cestovatele, fotografa, spisovatele a zasloužilého reprezentanta v ženském tenise MUDr. Michala Jekylla, Ph.D., MBA, v literárním podsvětí známého pod krycím jménem Vaud.

Tento atlet barokního typu je natolik hyperaktivní, že jej prakticky nelze zachytit fotografickým přístrojem. Na každé fotce je rozmazaný, nebo alespoň namazaný.

Musí, neboť jest fotosenzibilem. Kožní fototyp číslo jedna, pravil by dermatolog. Proto nepoužívá drahé opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem proti slunci a rovnou se potírá mastmi na spáleniny. Navzdory tomu přijal před lety zaměstnání ve slunném Španělsku, namísto aby budoval rozvinutý kapitalismus ve své zakaboněné vlasti.

Přesto, že již dosáhl věku, ve kterém bývá doporučováno zmoudřet, nedaří se mu to.

Ještě donedávna neohroženě brázdil vody Středozemního moře na dětském nafukovacím kajaku. Před Gaudího muzeem v parku Güell chytal ptáčky, cpal do nich párek s kyselou okurkou a omotával je nití, neboť se mu nezdáli dostatečně španělští. Své sousedy v okruhu několika bloků po nocích vytrvale přesvědčoval o platnosti rčení „co Čech, to muzikant“ soustavným bušením do bubnu djembe a troubením na vyhnilou eukalyptovou haluz, zvanou didgeridoo.

Záhy dosáhl toho, že byl druhdy shovívavými občany Barcelony vyhnán daleko za hranice Katalánska. Rómští immigranti, vyčkávající zde udělení politického azylu, ještě dlouho za ním nenávistně házeli pivní plechovky, protože jim, Čechům, zkazil ve Španělsku dobrou pověst.

Po kvapném exodu, když mu zbyl jen uzlíček platebních karet a tričko se Sandokanem, uchýlil se do hornatého a tím pádem nepřehledného Švýcarska. Konkrétně do města Basileje při hranicích s Francií a Německem, aby tak zvýšil své šance, bude-li opět kamenováním vyzván k emigraci.

Zpočátku jej zaskočilo, že domorodcům nerozumí ani slovo a pojal podezření, že Helvétové, tradičně prosti přehnané srdečnosti, mu jeho nerozumění schválně opětují.

Nemýlil se. Avšak nezahálel. Bylo mu jasné, že s výrazy jawohl, schnell a hände hoch, které znal z filmů, dlouho nevystačí.

Potloukal se tedy krajem ve společnosti námezdních perforátorů sýra, a než došel do kantonu Zürich, už schwitořil jazykem Schwizerdütsch jako rodný syn Viléma Tella. Bariéra netečnosti byla prolomena. Ne snad, že by jej starousedlíci hned přijali za svého, k tomu by bylo třeba vypsání celonárodního referenda, ale poznal to tak, že při setkání ho dámy vášnivě líbaly na veškeré tváře a to hned třikrát. Byv ctitelem žen všech věkových kategorií, něco mezi pedofilem a nekrofilem, pohotově si tento obyčej osvojil.

Když vám kupříkladu v Africe řeknou: „Máme rádi cizince, jako jste vy“, je to často pouze informace, že jste na nižším stupni potravního řetězce. Jestliže to však uslyšíte v xenofobním Švýcarsku, najmě v městě Zürichu, máte vyhráno.

Podpořen přízní dlouhého zástupu něžných pohlaví Vaud nelenil a se svým životopisem, hemžícím se superlativy, jal se ucházet o místo „Globálního ředitele pro záležitosti dýchání“, ve firmě, chrlící zaručeně přírodní, ekologické a prudce léčivé medikamenty.

Na pohovoru lišácky využil přehršle užitečných dovedností, jako - tvářit se i s chatrnými vědomostmi jako odborník, umět dlouho a zajímavě povídat o ničem a nebo banálnosti popisovat barvitě a složitě, čímž učinil na odtažité farmaceuty mohutný dojem. Když navíc přislíbil, že bude pracovat za polopenzi, reprezentovat firmu v nohejbale a ředitele personálního oddělení bude zásobovat slivovicí, ležela smlouva na stole.

Protože cesta k blahobytu se dá podniknout jedině za volantem snobského auta, schopného dosáhnout dvousetkilometrové rychlosti, neprodleně si takovéto vozítko pořídil, přestože řečené vlastnosti v této alpské zemi zřídka využije. Když ale k vozu dostanete slevu na dálniční známku a navíc praktickou sadu na její odstranění, kdo by odolal, že? Dokonce několikrát do týdne vypouští a zase nafukuje pneumatiky svého milovaného autíčka, aby v nich měl stále svěží a čerstvý alpský vzduch.

 

V současnosti toho, kromě ostudy, mnoho nedělá. Vlastně se živí cestováním zbůhdarma po světě a předstíráním učenosti. Přednáší moudra jiným vzdělancům, kteří mu platí vysoké obnosy za to, že jim řekne něco, co už dávno sami vědí, pouze jinými slovy.

Kontakt s domovem udržuje prostřednictvím telefonu iPhone, který je ohromně digitální, tekutě krystalický a obsahuje více praktických nástrojů, než legendární nůž Victorinox. Řadu podezřelých funkcí Vaud záměrně ignoruje, v obavách, že by mohl být teleportován na mateřskou loď Vesmírné federace. Ve volných chvílích, má-li jaké, sepisuje na něm fejetony. Při psaní spoléhá na automatickou korekci pravopisu textového editoru, následkem čehož vznikají absurdní slovní novotvary, které vzbuzují mylný dojem, že má smysl pro humor. Ani absence diakritiky na cizáckém výstřelku techniky jej však od psaní nedokáže odradit.

Nedávno jsem od něj obdržel zprávu, že po nocích tajně „hackuje“.

„To abych si dal pozor na citlivá data v počítači, že?“ vyptávám se, plný obav.

„Ale ne“, odvětil, „jenom se nudim, tak hackuju decky a prostirani.“

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

02.05.2014 20:24:09Květoň Zahájský

Markel - děkuji za sebe i za kolegu Vauda.

02.05.2014 20:03:35Markel

vše bylo řečeno výše, líbilo obsahově i stylově, můj šálek :-))) ***

27.02.2013 01:34:22Sigurrós

*

02.05.2011 13:36:29Toscana
I kdyby BG v reakci nezačal seriál, tak to rozhodně stálo za to, chechtala jsem se jako blázen a směju se ještě pořád při představě vyjevených španělských opeřenců odchytávaných Vaudem, aby je doplnil o patřičnou nádivku.... božééééé :o)))))))))
02.05.2011 08:34:39Květoň Zahájský
Toscano, sice nezaplatil, ale vytasil se s odvetou. Tím jsme se my, humoristi, neobvykle zviditelnili. A když se dva perou, třetí se směje, což Big George inspirovalo k seriálu medailonků o "blbůstkářích", kteréžto téma mu hravě vydrží na několik let. No, nestálo to za to?
02.05.2011 04:56:16Toscana
Květoni, ty zvííííře!!! Co ti za takovou reklamu Vaud zaplatil? Snad tě neperforoval, když v tom má takovou zručnost ve Švýcarsku nabytou?? :o)))))))) *t (mj. zavírák Victorinox s asi 10 nástroji vlastním, jezdí se mnou mimo mou sídelní vísku vždy, protože nikdy nevím, který nástroj budu na cestách potřebovat, a tady je mám všechny pěkně po kupě)
23.04.2011 10:01:07BBarkku
Přečti si sbírku povídek/či novelek či čeho >>Šepot ve tmě<< už je to dlouho, co tenhle typ literatury nečtu, ale tahle knížka stojí za to:)
Lovecraft byl asi přecejen cvok izolovanej od společnosti a jeho fantazie ho dost možná ovládla...bla
Výraz "veškeré tváře" mi připomněl tvory z vesmíru nebo z podzemí a dávných dob, které tak rád popisuje, přestože záhy dojde k tomu, že jsou až příliš děsivé a nepopsatelné:D
V jiných knihách než výše zmíněné se mi zdá až moc blázen a je to tak zdlouhavé, že se to nedá číst, ale v šepotu je ještě správnej poměr klasickýho strašidelnýho příběhu a těch jeho fantasmagorií;)
No a co se týče té smrti v zapomnění.. pamatuju se, že jsme se o něm i učili...je uznávanej jako jeden ze zakladatelů hororu. Četla jsem ho, když jsem četla Poea..je to klasik. Ale tys asi myslel v zapomnění, jakože byl chudáček sám..
Zakončím své lákání citací;)
"Nejstarším a nejsilnějším lidským citem je strach. A nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma." (H.P.Lovecraft)
čti a měj se;)
22.04.2011 11:30:57Květoň Zahájský
Tak jsem si musel najít toho Lovecrafta, abych věděl, jestli se mu chci podobat. Přiznám se, že je to tak na půl.
Lovecraft byl americký básník, spisovatel, esejista, amatérský žurnalista, a autodidakt věnující se literární tvorbě v oblasti fantasy, science fiction a především hororu. Rovněž se zabýval velmi rozsáhlým amatérským studiem astronomie, chemie, geologie, historie, filosofie, psychologie, antropologie, literatury a architektury.

Zemřel v chudobě a zapomnění. Hmmmm.
22.04.2011 10:26:24BBarkku
:D nejprve mě dostaly "veškeré tváře" -to je představa poněkud Lovecraftovská;)
A slyšitelný smích mohli jedinci v mé blízkosti zaznamenat, když jsem četla o Vaudově údajné "obavě z teleportace na mateřskou loď Vesmírné federace" :D To si opravdu zaslouží uznání* jeden z nejlepších fórků posledních staletí;)
a "hackovani" taky dobrý:) povedlo se.supr:)
31.03.2011 22:43:51FAE BOMB
Ač jsem již komentoval, pociťuji nutkavou potřebu vložit další komentář. Jsem nucen konstatovat, že mě ten tvůj fejeton inspiroval. Než se však začneš otevřenou dlaní surově mlátit do ramene a s povýšeným šklebem Mony Lisy odvětíš, že tě to vůbec nepřekvapuje, páč tě díky vysoký kvalitě tvorby kopíruje snad úplně každej, věz, že moje inspirace neni absolutně nijak literární, nýbrž pouze kulinářská. Poprvé v životě jsem uvařil španělský fógly a všem to nechutně moc chutnalo!

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.