Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+15 neviditelných
Co homosexuálové (ne)udělali Petru Hájkovi?
datum / id05.08.2011 / 389759Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno4285x
počet tipů7
v oblíbených0x
do výběru zařadilStvN,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Co homosexuálové (ne)udělali Petru Hájkovi?

Za jiných okolností by bylo zbytečné jakkoli reagovat na článek Petra Hájka o "deviantních" homosexuálech chystajících "nátlakovou akci" v ulicích Prahy (viz http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/politici-volicum/204468.aspx). Autor je ale vedoucím Kanceláře prezidenta republiky, tedy osobou s jistým dosahem svých prohlášení.   

Že jde o projev netolerance, o tom nemůže být sporu. Že nás takové projevy posouvají hodně daleko za východní hranice, o tom po nedávných událostech z Mosky, kdy byl podobný průvod homosexuálů rozehnán armádou, také není sporu. Je tu ale ještě jedna rovina, která se jistě netýká jen autora samého, ale, soudě z diskusí pod přepisy článku, mnohých dalších. Jde o strach.

Václav Bělohradský analyzoval projevy xenofobie v její současné verzi jako "identitární paniku". Ve zkratce jde o to, že se ztrátou národního státu, které předcházela Nietzschem dokonale postřehnutá ztráta náboženských jistot (nihilismus), společnost hledá nějakou oporu pro své nejisté fungování v globalizované situaci. A hledá ji mezi značně pochybnými zdroji jako jsou odumřelé naboženství (povinné kříže v italských školách), nacionalismus (povinné zpívání hymny ve Francii nebo na Slovensku), rasismus (Praví Finové, Jobbik v Maďarsku), odmítání chudých (obliba slov jako "socka", politika vládních škrtů) apod.

Petr Hájek je až dětsky průhledným příkladem "identitární paniky". V článku se hlásí k tradici, podle které je homosexualita nepřítelem institutu rodiny. Hájek má patrně na mysli jednoduchý biologický zákon, ale nebylo by hodné vedoucího kanceláře (ať už jakékoli) vést o něco složitější úvahy? Jak se Hájek vypořádá s tím, že např. v Praze je rozvodovost "zcela" heterosexuálních párů až 70 %? A to homosexuálové ještě Prahou ani jednou nepochodovali.

Konečně, k jaké konkrétní tradici se vlastně Hájek svým homofobním projevem hlásí? Nezaložila snad evropskou kulturu a do jisté míry Evropu samotnou zejména řecká tradice? Jak pak ale smířit s Hájkovým pojetím fakt, že řecká filosofie se rodila v prostředí docela otevřeně homosexuálním, kde každý mistr měl svého milce a Sókratés jako mistr všech mistrů jich měl nepočítaně?  

Z projevu vedoucího kanceláře Hájka můžeme ale číst i jinou paniku; přesněji samotný výraz "nátlaková akce" je signifikantní pro jistou formu paniky. Pokud totiž něco považuji za nátlak, musím se cítit reálně, nikoli jen eventuálně ohrožen. Hájek tak svým článkem nejen dmýchá nejnižší nenávist, ale zároveň nám říká: pomozte mi, co kdybych snad při pohledu na ta krásná těla podlehl svým skrytým touhám? 

O význam vět starořeckého filosofa Herakleita se vedou mnohé spory. Jeho tajemné zlomky ale vždy najdou své místo, které jako "světlinu" jiného slavného myslitele prozáří svou pronikavou trefností. K Hájkovu vyznání je příhodný tento: Příroda se ráda skrývá. I v Petru Hájkovi.    

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Skrýt smazané)

|< <
> >|

26.09.2011 23:52:44Matěj Dovala
To Nepochopeny
1)Freud bol zase zastáncom, respektíve sa domnielval, že každému jedincovi vlastná bisexualita a záleží na psychogénnych faktoroch. Potlačenie homosexuálnych, alebo heterosexuálych tendencií.
Ešte aby som dodal na margo toho Freuda. Pokúšal sa o liečenie homosexuálnych jedincov. V skratke išlo o podmienený reflex ktorý vyvolával zvracanie. Na vzorke 47 ľudí sa snažil vypracovať metódu liečenia. nemal však úspech. Iba dvaja z nich ostali bez homosexálnych stykov po 7 rokoch : )
- Takže pleteš si Sigmunda Freuda, rakouského lékaře (vzděláním) a psychoanalytika (působením) a Kurta Freunda, českého lékaře (vzdělánim) a psychiatra (působením). Oba dva byli židé a mají podobná jména. Ale po jednom zůstalo mnoho kvalitního, po druhém pokud vím nic kvalitního.
26.09.2011 23:25:27Matěj Dovala
To Nepochopeny
1)Homosexualita ...Dokonca to nie je ani choroba. Zo zoznamu chorôb bola homosexualita vyňatá v roku 1992.
- Pokud je nepřítomnost v nějakém seznamu argument, že homosexualita NENÍ choroba, pak přítomnost něčeho v stejném seznamu je argument, že to JE choroba. Takže do roku 1992 jak píšeš jsi akceptoval argument: Homosexualita JE choroba, protože JE v nějakém seznamu. Správně?
17.08.2011 07:27:36StvN
Jsem rad, ze jsem narazil na dve uvahy, spolu s tou od Fruhlinga, ktere jsou na urovni, to me opravdu potesilo.
16.08.2011 22:46:38Movsar
StvN: díky za čtení a výběr.
16.08.2011 16:33:42StvN
Celkem fajn napsaná úvaha:))
09.08.2011 19:39:06Honzyk
...lidi sou proste kravove, a casto, co nadelas...(((
09.08.2011 18:56:03Movsar
tak prý už se ozvali vandasovci/nácci, že chystají jakýsi protiúder. asi už si nepamatují na boule a modřiny z listopadu 2007, když chtěli projít židovským městem.. :-)
09.08.2011 09:10:43Honzyk
Ryso, ja uz ti jednou napsal: me vynech...vykur si samovar, chces-li, a neprud, ok???((
09.08.2011 09:07:44Občan_Rýša
hájek má prý péro jako samovar
08.08.2011 15:48:20Honzyk
Fleyberk, do prdele, me rozcilils,,,pak byla tam Lenka Kralova a Kucharova, ta pica, kery si hraly na lesby, plus Slansky a Dan Hruby a dalsi!!!!

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.