Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Sportu zdar
datum / id08.02.2012 / 402966Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídky
témaSci-fi
zobrazeno2933x
počet tipů16
v oblíbených0x
zařazeno do klubůFantasy a sci-fi, Pošahaní vědátoři, Povídka měsíce,
Sportu zdar
Nořím se do problému. Nejdříve vymyslet, jak "to celé" bude fungovat. Několik prvních nápadů zahazuji a to jsem se ještě pořád nedotknul klávesnice počítače. Jak se tak dívám kolem sebe, vidím, že někteří už začali psát. Přemýšlím ještě asi tři minuty a teprve potom, kdy mi je všechno jasné, začínám s vlastním psaním kódu.

Rychlý pohled na hodiny umístěné v přední části sálu - mám ještě čas, ale už mě limit pomalu začíná tlačit. Překlikávám mezi jednotlivými soubory a snažím se zjistit, kde nechal tesař díru - vtom mě napadlo, jak optimalizovat celou první polovinu průběhu. Stihnu přepsat kód? Stále ještě se na mě valí chybové hlášky ze všech stran... ale nepolevuji a jednu po druhé posílám do věčných lovišť. Ještě jedna úprava... a hotovo.

Porota postupně prochází práce jednotlivých soutěžících - někomu ve složitějších případech, na které dotyčný člověk nepomyslel, program nefunguje - autor se poté musí "spokojit" s posledním místem. Několik lidí porota chválí a boduje za dobrý návrh či efektivní konstrukce. Konečně dojde procesí až ke mně.

Starý, zkušený předseda poroty se začetl do kódu a je potěšen tím, co vidí. Nyní začne program "krmit" testovacími daty. Zdá se, že můj program je o dost rychlejší než ty, které napsali moji předchůdci.

Mladý, nadšený člen poroty se přitočí k předsedovi:
"Pane předsedo, myslím, že tohle by mohlo být rychlejší než referenční implementace."

"Než referenční implementace, mladíku? Uvědomujete si, že to se už přes deset let nestalo?" nesouhlasí předseda.

"Tak za pokus nic nedáme - tady závodník číslo tři má naději na platinovou medaili místo zlaté."

Platinovka! Budou zkoušet referenční implementaci! V sále to trochu šumí a mně samotnému se zvedá tep: dosáhl bych nultého místa, ne pouze prvního, a to by byla senzace.

Předseda obřadně kráčí k standardnímu počítači, vybavenému mikrofonem a snímačem myšlenek - ty soutěžní, sportovní, mají klávesnici a myš. Poté, co nadiktuje zadání našeho úkolu, systém malou chvíli pracuje a poté vygeneruje výsledný program.

Po spuštění tohoto programu se ukazuje, že je o dost rychlejší, než moje řešení. Ale nevadí - první místo mám zajištěno a že jsem neporazil uměle-inteligentní systém, díky němuž se programování z dřívější profese proměnilo ve sportovní disciplínu, se dalo celkem čekat.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

27.03.2012 20:22:16Tragicus
No, taková horší anekdota. :)
26.03.2012 16:54:33Kapsa
Nevšední nápad. Jen by mě zajímalo, zda to byl sprint nebo delší závod ;)
22.03.2012 10:14:39Rášek
Skvělá povídka s výborným nápadem :o). Pěkně se mi četla (bez přeskakování), krásně plyne a závěr mě nadchl - hrdina není superman, ale přesto je king :o) a je to reálné. Paráda!

Co se týče Pipovy poznámky k "ne pouze prvního"... Mně se to naopak líbilo, jednak jde o vnitřní monolog a ten hrdina si to tak určitě řekl (věřím tomu :o) ) a pak, asi jsem hloupá, ale říkala jsem si - co to znamená platinová? Mělo by to být víc, než zlato, ale copak je něco víc než zlatá medaile a první místo? :o) - a ejhle je!

Avi pro Pipa - nechci se dohadovat (jde pouze o názory), jen abych nemluvila za jeho zády...
15.03.2012 19:54:26StvN
:)
14.02.2012 11:12:44Danny
Janina6: díky za připomínky, opravil jsem to procházení a místo "normální" dal "standardní"
14.02.2012 08:50:25Janina6
To je zajímavý nápad! Vždycky něčím překvapíš. Jen pár drobností:
"Porota postupně prochází jednotlivé soutěžící" - neprochází soutěžící, ale jejich práce, radila bych text trochu upravit.
"obřadně kráčí k normálnímu počítači" - slůvko "normální" počítač se mi moc nelíbí, o co, že bys našel vhodnější :-)
Jinak ráda přidávám tip.
10.02.2012 17:40:37Armand
wow! tak tohle je fajnovka! :) *****


10.02.2012 17:20:30Rik
Moc pěkná povídka***
09.02.2012 16:13:05Honzyk
"Zdar!:P"...(nesportuji)*
09.02.2012 12:00:40Pipo
"dosáhl bych nultého místa, ne pouze prvního, a to by byla senzace."

Ne pouze prvního mi tam přijde navíc. Chytrý čtenář si domyslí, co myslíš nultým, obzvlášť po tom co se doví o platinové medaili a hloupý, tomu už nepomůže ani to dovysvětlení.

Uměle-inteligentní systém zní dost divně až směšně, dá se to tak asi říct, ale nikde jsem to tak zatím neviděl napsané.

Je to asi spíš fejeton než povídka. I když je to s nádechem sci-fi, reflektuje to současné poměry a směr vývoje. Nebál bych se to zařadit do příslušné kategorie.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.