Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Nejezte hříbata!
datum / id17.05.2012 / 409418Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieRecenze i neliterární
témaHumorné
upřesnění kategorieLiterární necenze.
zobrazeno3704x
počet tipů30
v oblíbených3x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
Kniha: Nejezte hříbata!
Autor: Konštacký, Michal; Vaud
Nakladatelství: TRITON
Počet stran: 156
Rok vydání: 2011
Rozměr: 200x140x14 mm
Hmotnost: 236 000 g
Ilustrace: Pavel Kantorek
Jazyk: česky
Vazba: brožovaná bez přebalu lesklá
Záruční doba: není uvedena
Nejezte hříbata!

                                                                       nejezte-hribata-michal-konstacky-vaud-de

                                            http://www.tridistri.cz/webshop/index.php?sec=detail&id=2059

V dějinách lidstva z času na čas zanechá svůj nesmazatelný otisk velikán, jenž oplývá natolik mohutným a mnohostranným nadáním, že by jím mohl být podělen i početnější kolektiv a ještě by gigantovi zbylo talentu ažaž. Zejména renesance se takovýmito osvícenci doslova hemžila. Michelangelo, Leonardo, Petrarca, Boccaccio, Dante, Cervantes, Shakespeare, Hasištejnský a Paracelsus, to jsou, jak my, přátelé floskulí a klišé s oblibou říkáme, jen špičky ledovce.

Navzdory volání moderní doby po odbornosti a úzké specializaci, vyskytne se i dnes jedinec, obdařený řadou rozmanitých vloh. Jedním z těchto duševních titánů současnosti je Dr. Michal Konštacký, MD, PhD, MBA, v literárních kruzích známý pod uměleckým jménem Vaud.

Nehodlám se rozepisovat o jeho podivínské zálibě ve sběru akademických titulů, bezděčném světoběžnictví či polyglotství, kořenícím v kosmopolitním prostředí pandemicky rozhaluzené rodiny. Ani dlouhou řadou roztodivných uměn, v nichž bezesporu vyniká, se nechci zabývat. Zabudu se výlučně jeho prací na poli literární publicistiky; na latifundii, již dlouhá léta s koniášskou zapáleností obdělává a která konečně přinesla plody v podobě knihy fejetonů s názvem Nejezte hříbata!

Autor, ač literární ochotník, disponuje neobvyklou schopností zažít něco nesrovnatelně dobrodružnějšího, humornějšího, pitoresknějšího, zkrátka něco zcela jiného, než co byste zažili vy, ocitnuvše se na jeho místě. Zde spočívá kouzlo textů tohoto ušlechtilého vzdělance, jenž tvoří výjimku z pravidla: Spisovatelem se stává člověk, který nemá dost fantazie na to, aby byl doktorem. Za takto pečlivě provedenou publikaci by se, dle mého názoru, nemusel stydět ani skutečný lékař a spisovatel.  

Knížka, v rozporu se zvyky autora, není psána pravopisem digitálním, alebrž analogickým, jazykem českým a fontem Times New Roman CE Bold, pročež je nesmírně čtivá. Knize se nedá vyčíst nic, naopak z knihy mnohé; řadě čtenářů rozšíří obzory, některým navíc i zornice.

Sbírku fejetonů autor rozdělil do tří částí, které drží pohromadě téma, osobitý styl a především vazba.
Úvodní pasáž tvoří fejetony nesoucí souhrnný název - Fejetony, povídky a úvahy medicínské, v nichž se Vaud představí jako syntéza lékaře, výzkumníka, vtipálka, obchodníka a člověka hledajícího svoje místo na červenější straně železné opony.
Druhá část obsahuje texty, které mapují pestrou škálu autorových koníčků. Svým fejetonově typickým necitlivým a nelaskavým humorem si v nich dělá srandu převážně ze sebe, ale nebere to osobně.
Výběr povídek a úvah z rodinného života je společným motivem třetí části. V ní může čtenář nalézt např. stať o autorově nesplněné touze po práci v diplomatických službách či o nevděčné funkci prezidentova bodyguarda a snáze tak pochopí pisatelovo rozhodnutí odjet v budoucnu někam daleko, kde dosáhne závratných úspěchů. Zde si tento nápaditý humorista již chystá oslí můstek pro druhou sbírku fejetonů, která je nyní ve fázi příprav. V ní bude se značnou dávkou ironie, sebeironie, baronprášilství, ale i nevšedních znalostí popsáno nemálo výletů tohoto muže mimořádných kvalit na různá místa různých světadílů za různými účely.

Oku méně zdatného čtenáře ulahodí, že publikace nepostrádá obrázků. Ilustrace Pavla Kantorka hýří barvami, jimž vévodí černá a bílá, nicméně široká škála odstínů šedé rovněž nezůstává pozadu. Díky tomuto ohleduplnému grafickému provedení se ani barvoslepý knihomol necítí handicapován.

Už jen četbou obsahu s názvy sedmašedesáti fejetonů majitel svazku nabude přesvědčení, že Vaud musí být přinejmenším siamské dvojče, neboť není možné, aby se tolik příhod událo jedinému člověku. Dr. Michal Konštacký, MD, PhD, MBA, disponuje vysoce nakažlivým smyslem pro humor a nebojí se jej použít. S citlivostí lékárníka odvažuje přesné množství ironie, vtipu, hravosti a taškářství, každý článek je pečlivě vystavěn, vygradován a míří k pointě. Člověk má hned sto chutí onemocnět, aby se od něj mohl dát ošetřovat, a ocitá se v těžké situaci - polknout vše naráz, či uvážlivě dávkovat?

Knihu, do které jste investovali částku, za niž by náčelník konžského kmene Leprambembe vystrojil svatbu, není vhodné přečíst jedním dechem. Navíc málokdo s dechem vydrží tak dlouhou dobu, přestože je kniha krátká. Krátíte-li si její četbou cestu metrem, může se stát, že strávíte v podzemí víc času, než jste měli původně v úmyslu, přestože je kniha krátká. Ano, je krátká. I kdyby byla dvojnásobně tlustá, byla by krátká, neboť duchaplných návodů, jak čelit životním komplikacím s nadhledem a humorem, není nikdy dost.

Nenechal jsem si ji tedy ujít, a radím vám, ani vy ji nepřehlédněte, zvláště jste-li šprýmaři, srandisté, žertéři, veselé kopy a hypochondři.


Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

06.07.2012 13:00:01Vaud
Niki - chvilku jsem hledal funkci *like comment* :-)
25.05.2012 21:04:17Nicollette
Až bude Vaud připravovat druhé vydání, také s epřikláním, aby recenze tvořila úvod knihy :) *
23.05.2012 08:42:33Yeziiinka
Vidíš, kdybys šetřil a nekupoval si kdejakou drahou knížku o koních, mohl jsi se už nechat hostit v Curychu. Třeba by Ti pak doktor Vaud nějakou tu knížku půjčil.
22.05.2012 13:59:16Květoň Zahájský
Yeziiinko -
bacila jsi hřebíček rovnou do hlavičky. Kdysi dávno se Vaud nechal slyšet, že jestli vydá knihu, tak si dá ode mne napsat předmluvu. A znáš to, jak jsou ti akademici roztržití - ani si nevzpomněl. Patrně extrémní pracovní vypětí, či snad úsilí, s nímž v poslední době čelil hrozbě otylosti, mu zastřelo druhdy jasnou mysl.
A to mě kevšemu soustavně láká, abych nelenil a přijel za ním do Curychu, že uděláme mejdan. Anžto s mými finančními možnostmi můžu do Curychu leda tak poslat pohlednici, posílám raději tuto lehýnce ironickou recenzi, okořeněnou špetičkou pochlebnictví.
To má za to!
22.05.2012 13:34:21Květoň Zahájský
Baaba - konina je to mimořádně delikátní, přívlastková, pozdní sběr a výběr z bobulí.
22.05.2012 11:39:16Yeziiinka
Já sice doktora Vauda obrovsky oblibuji, ale Tvou recenzi je třeba ignorovat. Je evidentní, že Ty bys pomocí své třeskuté květomluvy prodal shnilou půlku buřta jako šunku Pata Negra.

Dobře, teď jinak: mrzí mě, že tahle recenze není přímo v té skvělé knize, jejím úvodem.
***
20.05.2012 11:35:23baaba
Nejezte hříbata je (předpokládám) výživná konina :c)
18.05.2012 21:21:41Květoň Zahájský
Jůůů, kdybych věděl že se stavíš, Papouchu, tak postavím aspoň na kafe. (-:
18.05.2012 21:14:13papouch
admin
höskýý!!
18.05.2012 09:05:21Květoň Zahájský
SantiE - To malé čertíče, výstižně pojmenované Lucinka, má evidentně dobrý vkus, i když z toho ještě nemá rozum. ((-:

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.