Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+7 neviditelných
KNAN
datum / id07.05.2014 / 443207Vytisknout |
autorProsecký
kategorieMiniatury prozaické
témaPolitické
zobrazeno996x
počet tipů16
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Pokud člověk pokládá nějaký zákon za nespravedlivý, má nejen právo, ale přímo povinnost proti němu bojovat!Citát z americké revoluce 1776

KNAN

Jistě jste si všimli, že jsem se nějaký ten den odmlčel. Tady ve vyšetřovací vazbě není jednoduché dostat se na net, ale popořádku:

Koncem března jsem se vrátil linkovým autobusem z pravidelné kontroly na Úřadě práce z okresního města k nám do Bučinky. Protože jsem za jízdenku dal poslední peníze, nemohl jsem ani zajít za kamarády na žejdlík do naší nálevny „U poctivého sociálního demokrata“. Jak jsem se tak zbůhdarma poflakoval po rozmlácené asfaltce podél rybníka na návsi a pozoroval veselé děti převážně z jedné velice životaschopné etnické menšiny, přišel jsem na nápad založit politickou stranu.

Nezavrhl jsem tu myšlenku, ani když jsem se ráno probudil a poradil jsem se se svým sousedem instalatérem Hulíkem. Podpořil mě. Když jsem navíc našel v kuchyňském stole poštovní známku s písmenem „A“ a s vyobrazením Pata a Mata, nestálo mé žádosti o registraci už nic v cestě.

Čekání na kladnou odpověď a na sociální dávky jsem si krátil vymýšlením hesel a malováním transparentů. Když se mi navíc podařilo prodat karburátor z pradědečkovy Čezety  vydělal jsem tak přes čtyři sta korun, už jsem to nevydržel a vypravil se z Bučinky  zase do města. Získávat členy a zahájit politický boj. 

U prázdné kašny na lanškrounském náměstí jsem rozvinul plakát

„Děti nemáte kvůli státu, ale kvůli sobě“

a vztyčil dva transparenty:

„Pomocnou ruku hledej vždy nejprve na konci vlastního ramene“

„O zdraví má pečovat především každý sám a až potom žebrat u zdravotní pojišťovny“

Několik maminek s kočárky se právě přemísťovalo z jedné cukrárny do druhé, a tak jsem jim vnutil odznáček s nápisem "Kdo neplatí daně, nemá právo volit". V ruce jsem přitom mával flyery s výrazným heslem "kdo si nevydělá na nájem prací, je vyvrhel!"

Nikoho jsem tím nezaujal. Hesla Pirátské strany „Evropa je naše moře“ nebo Komunistů „Evropa pro lidi“ jsem přitom pokládal za mnohem méně úderná, a ani "Evropa pro stromy" strany Zelených neburcovala z letargie. Rozhodl jsem se vytáhnout hlavní trumf, název své strany:

„Kdo nepracuje, ať nejí!“

Toho si všimla skupinka Romů, povalujících se v barokní kašně. Shlukli se kolem mě. Od městského ukazatele počasí k nám sice vyrazil městský strážník, ale během několika kroků usoudil, že je v oslabení a stáhl se na provozovnu. Ohlásil nepovolenou demonstraci a státní policie nás civilizovaným způsobem rozehnala. Šťastně, i když bez transparentů, jsem chytil v 16,43 poslední autobus do Bučinky.

Ještě před zprávami na Nově jsem příhodu vyprávěl sousedovi Hulíkovi. Upozornil mě, že on sice se mnou souhlasí, ale mou stranu volit nebude. Dá hlas komunistům. Ti mají v Bučince pohodlnou většinu a on potřebuje jejich zakázky.

Když jsem se tak ploužil domů podél našeho rozpadlého plotu a spokojeně si pohvizdoval jednu z bojových písní střední třídy, vynořila se přede mnou nečekaně dvě zásahová auta Policie ČR. Povalili mě opatrně na zem, humánním způsobem spoutali a následně sdělili obvinění z podněcování rasové nenávisti.  V tu chvíli jsem si uvědomil, jak bude manželka nadávat, až zjistí, že jsem nevynesl koš s odpadky.  

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

24.05.2014 21:08:33Pečený medvěd

Bavím se nad povídkou i komentáři. :)))  

12.05.2014 07:02:13Lakrov
redaktor prózy

:-)

Máš na mysli měkkou nebo tvrdou vazbu?

10.05.2014 08:31:09Prosecký
D_kuj_ za hodnoc_n_. Klav_sn_c_ tady v_ vazb_ n_ma n_kt_r_ klav_sy.
10.05.2014 08:29:35Prosecký
D_kuj_ za hodnoc_n_. Klav_sn_c_ tady v_ vazb_ n_ma n_kt_r_ klav_sy.
09.05.2014 12:18:07Lakrov
redaktor prózy

Hezká forma boje za spravedlivost zákonů je tenhle fejeton. I název se ti povedl :-) Nevím jen, do jakého kódu celý text přepsat, aby si jej mohli přečíst i ti, kteří neumí číst...

07.05.2014 23:18:51Evženie Brambůrková

Až to bude s tím založením strany jisté, připojím se. Pracuji a jím. Celý život. Tím více mi vadí ti, kteří jedí bez práce.*

07.05.2014 19:58:46reinka

Mario, i když je Tvůj politický počin naléhavý a Novou ceněný, jsem jím zcela nedotčena. Na druhé straně jsi mě neslýchaně rozhořčil tím nevyneseným košem!

07.05.2014 17:19:31Diana
Já pracuji, ale nejím, nemám na hlouposti čas. Tvou stranu volit nebudu, s tak průhlednými pravdami nemá šanci prosadit se. Ale zaujala mne nálevna U poctivého sociálního demokrata. Prozradíš adresu? :-)))***
07.05.2014 16:48:00Kočkodan
Opatrne bych podotkl, ze povalece z tebe udelala az policie. :-)
07.05.2014 16:02:46Čudla

Jo, to se mi líbí. /*


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.