Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+18 neviditelných
Gumový závěs noci
datum / id06.05.2015 / 455131Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno867x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Gumový závěs noci

Klam pojmosloví

Do podniku Blázinec na Andělu lidé chodí zabíjet čas. Do talířů jim plácnou kejdu a zmámí je pivem. A oni z toho začnou bláznit a fotit si ty talíře a sklínky. A nepřestanou s tím, neboť čas je třeba zabít důkladně.

V Bohnicích mezitím pojedli střídmou večeři a snad si i pověděli leccos. Blázinec, jen věc pojmosloví.


Řízkaři na eskalátorech

Eskalátorem sbíhá dívka a ono to buší, jako když se klepou řízky. Z opačné strany se všichni otáčejí za tím důvěrně známým zvukem. Jen vegani zůstávají neteční.


Volnost a tak dál

Praha se změnila v obří prádelnu, dušeni mračny obracejí se lidé v bubnu večera. A ženy působí dojmem pradlen, z volných tílek jim vyskakují volná prsa. Nejde vposledku o nic menšího než o oslavu volnosti, rovnosti a bratrství. Jak ušlechtilé. V kulisách historického města ta scéna nachází přirozené místo, takže si jí nikdo už ani nevšímá; podobně si Pařížan nevšímá své Eiffelovky. Žijeme zkrátka ve městě volných těl a občasně dusných večerů.


Gumový závěs noci

Noční obloha zmizela za bílým závěsem dešťových mraků. Kamarád mi kdysi vyprávěl, že takovým závěsem z gumy jsou ve vietnamských nevěstincích oddělena lehátka; a že ty nevěstince jsou docela obyčejná kadeřnictví, co se vždy s nocí mění v hnízda úplatné lásky. Vesmír zatáhl, aby nemusel pozorovat tu trudnou scénu tady na Zemi.


Bella donna

Stojí u butiku s názvem Bella Donna. A je - bella donna. Černá sukně, krátká jak rozum fotbalisty, jí obepíná silná stehna; zadek už si zvykl. Do města vtrhl déšť a vtírá se otázka, zda voda z kaluží nezvyšuje vlhkost jejích kalhotek.


Plocho

Zákruta do Gorazdovy je ostrá. A Rusové by přesto řekli plocha(ja). Ten řidič v zelené mercedesce neříká raději nic, nechává za sebe hovořit pneumatiky. A je to pěkně plamenná řeč. A páchne po gumě. A směje se od chodníku k chodníku šmouha černé rtěnky. V noci se k ní možná přitiskne pivem zmožený milec. Plocho.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

11.05.2015 11:03:42Lakrov
redaktor prózy

Klam pojmosloví (ten především) a Volnost... ve mně porbudily víc představ, než zbývající kapitolky. Na Gumový zavěs noci čtenáři hned tak nezapomenou, na mě je moc špinavý. Tip.

08.05.2015 07:40:32Promenlivynick

je to sakra dobré ..

Naplnil jsem si zde chuťové pohárky a trochu se dokonce přelilo do kaluží, tvarem připomínající doposud neobjevený světadíl. (Lidem by se opravdu takový hodil, i když nevím jestli by si ho vážili víc než Evropy kterou už mají ?)

07.05.2015 06:29:25Diana
Fajn :-)*
07.05.2015 00:34:47Markel

líbilo, moc líbilo *

06.05.2015 20:56:21Movsar

díky, pánové! :-)

06.05.2015 20:46:54florian

Řekl bych, že budu k Movsarům rád zacházet; voní tu člověčina. 

06.05.2015 19:37:26Kočkodan
Opet nemohu tvrdit, ze bych nad tvým dílkem promarnil kousek zivota. :-)

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.