Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Jahodová šála
datum / id09.07.2015 / 457256Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno735x
počet tipů11
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Jahodová šála

Čtenář Dostojevského

V galeriích už zhasli, jen malá strážní světýlka blikají jako majáky do širou nocí. V pokoji panelákového bytu právě usínajícímu člověku vypadla z ruky kniha. Jeho tvář je sinalá, i v expresivním ohnisku lampy. A galerií se houpá čísi dech.


Cyklista

Je noc nad pátkem. V dálce za Pankrácí létají jiskry ohňostroje. Tady, ulicí barrandovského sídliště nejistě šlape do pedálů noční cyklista. Jede ze strany na stranu, jako by se nořil do asfaltu. Když pan Hoffman jednoho dne roku 1943 jel na podobném bicyklu z práce domů, v jistou chvíli dostal pocit, že jeho nohy těžknou, kolem prší jiskry ohňostroje a cesta se otevírá jako hladina řeky. Jede snad i tento zpozdilý muž ze své chemické laboratoře?   


Zmizelé hranice

V zákrutě nad kolejemi kvetou lípy. Stoupneš si pod ně a necháš na sebe padat českou státnost. Je mastná a voňavá, denně k ní přilétají včely, aby ji proměnily v med. U domu nad zákrutou ještě pracují, ač obzor už nachoví večerem. Nejspíš v rádiu zaslechli ekonomy povídat o Číně a pod dojmem urostlých symbolů rozhodli se zahýbat statistikami produktivity práce. Obyčejného smrtelníka na procházce ale ten lipopád mámí do snu. V něm vystupuje obraz berlínského bulváru a na něm stánky s kebabem. Hranice dávno zmizely, zůstaly jen zákruty a sny.


Jahodová šála

Ráno vstupovali do podzemí stanice Muzeum dva mormoni. Jejich pondělní misie začínala hned po tom, co v nadnárodním bufetu na rohu posídali maso v žemli s limonádou. Střety s barbary vyžadují tělesné dispozice, a tak ti dva američtí hoši napnuli košile k prasknutí, na znamení nadpřirozené síly. Zejména v pase byli značně disponovaní.

To u náměstí míru vonělo letní ovoce. Byla snad Ludmilina šála jahodová?

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

04.12.2015 13:46:07Gora
redaktor poezie a prózy

Pěkný, objevný pohled. Jen ty zmizelý hranice se opět vrací.../T.

12.07.2015 21:54:46Agibail

... zmizelé hranice moc pěkné*

10.07.2015 17:53:24florian

Chtěl bych umět dívat se na vše očima, za kterými sídlí tvé vnímaní; a nejen reality, Movsare.

09.07.2015 14:32:48Lakrov
redaktor prózy

Díky cyklistovi se dozvídám něco, co už se mi dávno vytratilo z hlavy,líbí se mi slovo ...lipopád... (nejspí je tvé, originální) a Jahodová šálatvoří závěr s otazníkem...

...majáky do širou nocí... ## předložka do je tu asi navíc.

09.07.2015 07:31:23Diana
Chtěla bych Prahu vidět tvýma očima! **********
09.07.2015 00:50:56Lady Sierra

Velice mě zaujaly "Zmizelé hranice". Pro mě to je námět k zamyšlení nad nedávnou historií našeho státu. V těch několika větách se ukrývá obrovská pravda, která by měla přimět člověka pozastavit se a přemýšlet. Velice pěkné :)

08.07.2015 22:52:44Kočkodan
A opět chutná literární žranice.
Obzvláště hezké – Zmizelé hranice.
08.07.2015 19:26:26Vigan

Paráda.

A tohle "Obyčejného smrtelníka na procházce ale ten lipopád mámí do snu". Óóó. Škoda, že to nenapadlo mě..:-)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.