Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Než přijede tramvaj
datum / id14.12.2015 / 462457Vytisknout |
autorRonie Gray
kategoriePovídky
témaPsychologické
zobrazeno1178x
počet tipů18
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Než přijede tramvaj
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

13.07.2016 10:54:48aleš-novák

tak tohle je o několik stupňů lepší než ta aktuální vodácká...přitom stejné téma...

31.03.2016 19:32:07reka
redaktor prózy

Hlasoval jsem protuhle povídku v povídce roku, sem jen přidávám komentář proč:

 

Líbí se mi, jak je to nenuceně napsáno. Jak si autor/autorka na nic nehraje. Přitom to pro mě má přesah a hloubku. Ta ironie a odstup v tom textu výborně fungují. A skvěle zvolený název! Kdyby Ronie napsala o tomhle román, přečetl bych si ho.

Ještě mě teď napadlo, že ti v textu citování autoři jsou v tvém stylu psaní vidět - jak Nicholls, tak Škvorecký. Škvoreckého mám hodně rád, Nichollse snesu, tak se mi to třeba líbilo i proto...

Tak co, nechceš napsat něco delšího? Tohle je fakt aspoň na novelu.

18.01.2016 20:09:03Antoncek

Zatím ze čteného hodnotím nejvýše, nostalgicky vzpomínaje na jednoho Pavouka....Protože pár stylistických neobratností tam je. Rozhodně to kazí. Ale já si s tím poradím....

18.01.2016 19:34:44Zdenda

Čte se to docela příjemně, ale nějak mi to nesedí rozsahem... to je tu docela častý jev: námět na román, zpracování na dvě strany.

17.01.2016 19:30:40Skarabea

poviedka je asi príliš krátka, na takej malej ploche si chcela povedať všetko ale nepovedala si nič. namiesto takých zbytočností- kde kto pracuje a študuje a podobne, si sa mohla viac venovať psychologii postáv, lebo práve tá tam chýba

16.01.2016 22:37:56Gora
redaktor poezie a prózy

Otevřený konec se mi naopak líbí... i celé povídání, kultivovaně napsáno/T.

13.01.2016 06:28:43Janina6

Páni... koukám, že jsi to hodně předělala. Musím si to pořádně přečíst znovu :-)

07.01.2016 22:22:27K3
redaktor prózy

Krásně napsané, poetické, moc se mi to líbilo, jen s tím citátem... No je to na přemýšlení a to je dobře. Určitě tip.

07.01.2016 20:56:53Janina6

Citát je hezký (jestli se nepletu, nedávno byl mottem jedné literární soutěže), jen se mi k tomuhle příběhu tak úplně nehodí. Samozřejmě, každé životní rozhodnutí je určitým skokem do neznáma, ale myslím, že zrovna rozhodnutí takového typu, jaké udělal Metoděj, se promýšlí velmi dlouho a důkladně, a že ten citát je spíš o rozhodnutí impulzivním, kdy se člověk do něčeho vrhne po hlavě. Ale to jen tak na okraj.

Na začátku je rozehraná zajímavá situace. Byla jsem zvědavá, mladíka oddaného víře člověk nepotká každý den, jenže Metoděj se v tom směru moc neprojevuje. Kdyby to byl třeba vědec a odjel Kláře někam do Antarktidy, vyšlo by to nastejno. Možná je to tím, že povídka je vcelku krátká a všechno je odvyprávěno stručně, bez dialogů, rozvíjení a gradace děje. Poklidný závěr „do ztracena“ dojem nevylepší.

Přiznám se, že ani já nepotkávám v nákupním centru davy perfektně oděných manažerů. Ale na té části textu mi vadí hlavně to, že je to klišé jako hrom. Literární hrdina si potřebuje potvrdit své zhnusení lidskou přízemností, tak pozoruje spěch v obchoďáku (nebo by se ještě mohl jít proplétat davem do metra, tam se taky lidi nebudou tvářit moc duchaplně). Proč tihle rozervanci nikdy nejdou třeba na koncert nebo na besedu do knihovny? :-)

Místy bych radila trochu ubrat patosu („představa boží lásky mu začala pomalu roztínat srdce“) a zjednodušit některé formulace („život v komunitě se může svést po jeho odhodlání složit první sliby“ – tady vážně nerozumím, co že se to vlastně může stát. „Modlil se... za stále sílící prázdnotu“ – to je schválně, nebo překlep? Opravdu se modlil za prázdnotu?) Pozor na chybně použité gramatické vazby (ženy v kostýmcích perfektně sladěnými – správně „sladěných“, „Klára půlku nerozuměla“ – správně „půlce“) a slovosled („zázrakem vydaných povídek v literárním měsíčníku“ nezní zrovna česky – doporučuji „povídek, zázrakem vydaných v...“) Celkově je to ale určitě jeden z povedenějších textů na Písmáku, přidávám tip.

 

06.01.2016 21:39:35Gerty2

Navzdory tomu, že se příběh odehrává ve světě na miliony parseků vzdáleném vyučenému zámečníkovi, byl jsem neskonale zvědavý, jak dopadne. A pak stejně neskonale zklamaný, když nedopadl nijak. Anebo jsem to dopadnutí přehlédl? Ale jinak dobré - sloh profesionální, budování napětí tak, jak je mám rád, fakt nic k vytknutí. Chyba bude akorát asi v tom mém výučním listě.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.