Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+8 neviditelných
Učastníci kurzu Dějin západní metafyziky
datum / id21.02.2016 / 464911Vytisknout |
autorMovsar
kategoriePovídky
zobrazeno1453x
počet tipů13
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Učastníci kurzu Dějin západní metafyziky

Seznámili se na letním kurzu Dějiny západní metafyziky. Tráva šumavských lučin voněla, večery byly dlouhé a všechna učená vyprávění bral mírný vánek.

Horovali pro filosofii, ostatně jako všichni, kdo se kurzu účastnili, ale zachovali si také smysl pro věci docela pozemské: jemu se líbila její stehna, deroucí se ze zálesáckých šortek na světlo světa, ona zas ulpívala na jeho rukách, tak jemných, jak jemné mívají jen zlatníci a filosofové.

Stalo se to jednoho rána v jídelně. Před obrovskou várnicí, vsazenou jako hliníkový fetiš doprostřed chrámové síně, se štosovala řada na čerstvé kakao. Stáli se svými hrníčky na samém konci a zavadili o sebe. Vypravěč si není jistý, kdo z nich jako první zapředl hovor, ale dobrým tématem snídaňového menu se stala nahodilost. A tak prohovořili kakaovou řadu i sousta makových žemlí v údivu nad úlohou náhody v životě. Bylo jim žinantní nechat se svádět sebou samými, a tak se nechali svést - náhodou. 

K obědu již vyrazili záměrně spolu a inspirováni barthesovskými semiotickými analýzami sushi i bifteku s hranolky pokoušeli se počesku proniknout segedínskými branami přes zelné střapce, nadýchané obláčky knedlíků až k vepřovým kostkám, zkráceně: od symboliky trojjedinosti hlavních ingrediencí až k podstatě guláše samého.

Odpoledne ještě absolvovali hodinu scholastiky a po obecninách se vyšplhali až k smluvené schůzce. Dohodli se na jüngerovské chůzi lesem. A tak se stalo.

Ona měla zas své těsné kraťasy, což mu nedalo a pokoušel se svést hovor k tématu odkrytosti. Chvíli odolávala, dobrá dvě tři borůvčí se snažila narovnat snažení a mysl svůdce návrhy k promýšlení jiných témat jako třeba racionálního jednání, mentálních stavů v analytické filosofii nebo Sokratova dialogu Euthyfrón. Nakonec přivolila a zbylou cestu si krátili erotickými představami zakrytými řečmi o odkrytosti. A protože mezi sebou chovali tolik sympatií, ani na chvíli mezi sebe nevpustili jakékoli stopy genderových teorií a jakékoli politizace svých pohlaví; nezajímala je jakákoli ekonomie sexu, jen sex samotný: k věcem samým.

Když se vrátili zpátky do tábora, padal už soumrak. Komáři se živili krví diskutérů, kolovala smělá láhev pálenky a na přetřes přišel Derrida, Deleuze i Bělohradský. Ti, co se toho rána našli, ale usedli opodál. On nenápadně hladil její dvě něžná jsoucna a do svých ešusů s čajem nechali padat celou metafyziku západu.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

25.03.2016 18:53:00Movsar

jj, já se nechal napálit svtn, tvým ctitelem patrně, u něj jsem poslední. podařilo se mu tedy zmást asi leckoho..

25.03.2016 18:17:04StvN

To ani ne. Já to nemám seřazené podle pořadí, na konci řádku uvádím body. Je to takový chyták :) Takže jsi na druhém místě.

25.03.2016 17:08:30Movsar

díky, přestože se ukazuje, že jsem se v lese zdržel natolik, že jsem doběhl v PM poslední. ale cením si každého bodu.

25.03.2016 16:18:11StvN

Hezké.

15.03.2016 20:44:21Movsar

jako rabi z vtipu říkám, že i ty máš pravdu, fruhlingu.

15.03.2016 20:29:19Fruhling

Přiznám, že tentokráte mě přemíra vnitřních vtípků a odkazů spíše zahltila.

15.03.2016 08:51:52Zordon

Možné to je. Můžu se mýlit. Jen mi to spojení přišlo divné. Za sešt semestrů studia filosofie jsem se s označením Sokratův dialog nesetkal. Navíc zrovna dialog Euthyfron jsem nedávno četl a přijde mi, že (tak jako ostatní Platonovy dialogy) nemůže být autentnickým záznamem žádného rozhovoru, po třech stránkách by každý diskutující poslal Sókrata někam a hleděl si jídla :)

15.03.2016 08:11:58Movsar

to ale nemáš pravdu, dialogy jako euthyfron, laches, obrana jsou považovány za autentické: přepis jeho skutečných řečí. ostatní se mají za platonovo dílo a sokrates je jen figurou. i označení sokratuv dialog je konvencí, byť méně užívanou než platonský dialog

15.03.2016 06:35:24Zordon

Bylo to myšleno tak, že dialogy jsou Platonovy a Sokrates v nich figuruje jen jako účastník (autentický Sókratův není ani jeden). Obecně se tedy mluví o Platónových dialozích a Platónově filosofii.

14.03.2016 20:15:59Movsar

zordane, zas tak zarážející to není: je to autentický dialog, tedy sokratův, ne sokratovský, což byly pozdní platonovy dialogy - jeho vlastní. nebo to bylo myšleno ještě nějak jinak? vlastn by mě zajímalo, o co ses zarazil. je to podnět k filosofické diskusi :-)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.