Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+3 neviditelných
Sunshine
datum / id11.03.2016 / 465677Vytisknout |
autorJesse H.
kategoriePovídky
zobrazeno760x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Sunshine
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

13.04.2016 09:07:14Jesse H.

Lakrove, díky, že ses k tomu vrátil, vážím si toho.

Že zmíněná věta dělá z Shawneeho Deana městkého moulu mi teda sebrala spaní. Něco na tom bude a já to předělám, protože takový on rozhodně není. :-) Je jasný, že "normálně" by hned, co by vykounul zpoza hřebene a viděl, že Jesse nepřijela, začal přemýšlet, co se jí mohlo stát. Však tam mám větičku o tom, že nikdy nepřišel na to, proč se tahle choval, přecitlivěle a sobecky, jak jsi Ty napsal, takže by mělo být jasné, že to byl nějaký neobvyklý "výpadek správného chování" :-) On je  vlastně celý tento příběh takový, napsala jsem tuto kapitolu právě proto, že můj hrdina byl příliš dokonalý, vždycky myslel na sebe až na konec, vždycky pro ni udělal ze všeho nejdřív všechno možné i nemožné... potřebovala jsem událost, která z něho dělá trochu člověka, normálního člověka, který taky chybuje nebo někdy vypadne ze své role. Protože jindy by buď překonal svoji únavu a jel ji hledat rovnou, kdyby měl pocit, že by mohla být v ohrožení a nebo by šel rovnou spát a vyrazil po odpočinku, kdyby cítil, že je tak vyřízený, že by žádné akce nebyl schopen. No, takže díky za postřehy, trochu to přepíšu, aby tohle bylo jasné :-)

A ohledně neadekvátnosti jejich vztahu - proč myslíš? Že si Jesse příliš troufá být takhle nepříjemná a protivná? Nebo že Will příliš dlouho vydržel a nepraštil do stolu? Možná byla většina lidí a většina vztahů tehdy jiná, ale neznamená to, že takovýhle být prostě ze zásady nemohli. Nedávno se mi dostala do ruky knížka, která je považována za první western, zakladatele žánru a podotýkám, že je psána očitým svědkem událostí. Jmenuje se Virgiňan. A byla jsem překvapená vztahem tamních milenců, mírou samostatnosti a rozhodnosti, dnes by se řeklo emancipace, budoucí ženy hlavního hrdiny.

No a kdyby se Ti chtělo, zajímal by mě Tvůj názor i na moje předchozí dílo, Jak jsem ho potkal poprvé, ale zamozřejmě jenom kdyby... :D

12.04.2016 12:48:27Lakrov
redaktor prózy

Střídání časů -- tedy spíš setrvání ve správném mluvnickém čase --  je v pořádku, až na větu ...Ale dneska je nebe jako vymetené...,  o níž ale myslím víš, takže je tam nejspíš záměrně.  

K obsahu, tedy k chápání smyslu a nálady povídky: Mám dojem, že na to, v jakých  podmínkách žije a pracuje tvůj hrdina, je najednou po zjištění, že ona  do srubu ještě nedorazila příliš přecitlivělý sám k sobě; snad až sobecký.  Najednou myslí jen na sebe, na pohodlí, teplo, kafe, postel... namísto toho,  aby se zabýval třeba otázkou, kde se mohla zdržet ona.  Věta (myšlenka) ...jestli má jít spát nebo na ni čekat... z něj dělá městského moulu  ze současnosti, a ne westernového hrdinu a myslím, že dívka, jako je tvá  protagonistka, by ho brzy kopla do pr... prostě by o něj nestála.  

Ta zápletka, to napětí mezi dvěma milenci(?) neodpovídá době, do níž je příběh  zasazen. Nadbytečná sdílnost ("ukecanost") textu je ve výčtu nedostatků  téhle povídky až na druhém místě.

P.S.: hlavně si z mých keců nic nedělej :-)  

12.04.2016 09:54:58K3
redaktor prózy

Jako součást většího celku jo. To je fajn.

12.04.2016 09:23:41Jesse H.

K3, ano, už jsem to přiznala, je to jenom část delšího příběhu, a konkrétně je to Willova vzpomínka, takže proto tam jsou vlastně jenom jeho pocity a Jesseino jednání zůstává nevysvětleno.  A ohledně toho srazu - ta konkrétní doba byla den. Honáci hnali stáda třeba i přes půl kontinentu na určité trhy konané v konkrétním dni nebo dokonce na vlaky, které odjížděly v konkrétní hodinu... nepřijde mi neadekvátní, aby si tam lidé dávali sraz na určitý den. Je jasný, že museli už při plánování počítat s dostatečnou rezervou a také s tím, že třeba budou muset na toho druhého čekat... těžko si ale představit, že by si dali sraz třeba v rozmezí týdne, alespoň pro mne.

11.04.2016 20:53:09K3
redaktor prózy

To máš pravdu, nepochopil. Ale já jsem to myslel taky trochu jinak, těžko se to vysvětluje. Na mě to působí spíš jako část něčeho delšího. Anebo na povídku slabší zápletka. Víš mě příjde vůbec divný, když někdo jede několik dní na koni, že si dává s druhým sraz na nějakou konkrétní dobu. Myslím že někde v divočině nehraje na takovou vzdálenost nějaká hodina vůbec roli. Myslel jsem to asi tak nějak jako StvN. Že mi přišlo vůbec nepodstatné dávat si nějaký konkrétní sraz. To je asi jako když jdeš 50km pochod. Každý je jiný, záleží na terénu, na počasí, jakou máš stravu a spousta jiných věcí. Takže to mě zarazilo ale nic ve zlém. Ahoj.

11.04.2016 09:40:50Jesse H.

Díky za přání :-) A s povídkou máš pravdu, ale ona tohle vlastně povídka není, to se omlouvám, ale takhle to je zařazeno do kategorie. Nicméně o to překvapení jsem se pokusila - neříkej, že jsi hned od začátku pochopil, co se jí stalo a co musela udělat  :D

11.04.2016 09:10:53K3
redaktor prózy

Nechtěl jsem tě zklamat. Zaujalo mě to. Kdyby mě to nezaujalo, tak bych to nedočetl až do konce. Ale na závěr jsem očekával nějaké překvapení. V tom jsou právě povídky kouzelné, že mají pointu. Něco, co ti dojde třeba až za určitou dobu. Najednou se ti rozsvítí a uvědomíš si co chtěl pisatel třeba jenom naznačit. V tom je síla povídky a její kouzlo. Ale je to taky to nejtěžší na to přijít... Piš dál, ať se ti daří.

11.04.2016 08:06:12Jesse H.

STvn, máš samozřejmě úplnou pravdu. Ale právě Will byl shánět ten dobytek a on byl na místě včas, to Jesse to měla "blízko" a měla dost času dát si rezervu, takže on očekával, že už tam bude. Ale připadá Ti to nepřirozený, chápu.

K3, díky za přečtení i Tvůj názor. Víš, kdyby měli tu prostou radost ze shledání, tak by bylo vymalováno, on by na ni byl milý a ona by mu hned řekla, co se jí stalo... samozřejmě by to bylo nejpřirozenější, jenže to by nebylo o čem psát :-)  A já tohle nepsala kvůli ději, ale kvůli pocitům a rozhovorům, právě kvůli tomu oboustrannému nedorozumění a netoleranci. Western je tam jen jako kulisa (protože  to je můj paralelní virtuální svět), stejný konflikt může zažít kdokoli kvůli jiným nepochopeným "maličkostem". Nicméně samozřejmě chápu, že Tě to nezaujalo.

 

10.04.2016 21:37:25K3
redaktor prózy

Pro mě by bylo asi nejpřirozenější, kdyby měli jednoduše radost z toho, že se vůbec shledali. To mi docela chybělo. Ale asi vůbec největší problém je v kvalitě příběhu. Žádný zvláštní děj. Potom můžeš dělat třeba kouzla a stejně toho z toho moc nevykřeseš. A napsat kovbojku nebo vestern v době kdy se dá říct, že všechno už bylo napsáno, je nesmírně těžké. Já mám vesterny rád a fandím každému, kdo se o to pokouší, ale když se ohlídneš, kolik těch filmů kvalitou vyčnívá? Je jich pár a ty tvoří pilíře. Ostatní jsou jenom takové kopie. To samé je v hororech a nebo třeba v rock and rollu. Napodobeniny. Schválně zkus napsat něco zajímavého co se ti přihodilo a udělej z toho vestern. Každý může překvapit, ale v každém případě je to tenký led...

10.04.2016 11:16:48StvN

Moje poznámka se netýkala určování času. Ber to tak, že když dneska máš jet někam autem a cesta má trvat dvě hodiny, může se ti stát, že narazíš na problémy a cesta bude trvat tři hodiny. Z relativního pohledu to je 50% zboždění. Tehdy, když měl jet s dobytkem na dva týdny, se snadno mohlo stát, že to budou tři týdny. Časově šlo o události jiného rozsahu. Takže si myslím, že lidé byli mentálně nastaveni tak, že zpoždění v řádu několika hodin neřešili jako zpoždění.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.