Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Digitální ráj
datum / id16.08.2016 / 471345Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno802x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Digitální ráj

Barrandovská neděle

Kdosi se vracel svým maseratti domů. Vrata vily se otevřela, auto zmizelo. Ze zahrady vanula vůně řeckého jídla. Ulicí šel pár se psem, beze slov, neboť láska bývá mlčelivá. Dole hučela autostráda svým věčným provozem, hladinu řeky čeřil vítr a slunce pomalu bral podvečer. Barrandov žil svou neděli.


Za večerů jako je tento

Večerům už schází dlouhá nota léta, kulí se do rychlého konce. Brouci ještě zpívají své pohlavní písně, ale i oni musí tušit podzim. Některé listy už rudnou v doteku studu, tak jako dívky, když je jim prvně vyložen osud. Za večerů jako je tento, zrádnou řečí Eróta.


Samota zdá se být bezbřehá

V nočním rádiu mužný hlas Dana Landy. A nejen hlas, mužnost sálá i ze slov jeho písně: právě se pere o život v havarovaném autě, ale pořád doufá. Taková směs stoického klidu tváří v tvář umírání a heroického vzdoru smrti. Za okny svítí měsíc a samota se zdá být bezbřehá. Až je z toho zima. Mít tak kuráž zpěváků.  


Prázdno

Bufet v pasáži. Vedle u stolu sedí zubní laboranti. Ne moc pěkná zrzka a neholený čtyřicátník. On má hlavu v dlaních, ona si ťuká do mobilu. Nic si neříkají. O stůl dál si dva sportsmeni ukazují na osvalených pažích, jak správně pádlovat. Vedle starší muž v brýlích dopíjí z kelímku colu. Laboranti se posunky ptají, zda už je čas jít. Jsou jako duo smutných mimů. Musím si dát cigáro, promluví nakonec zrzka. Odcházejí a ona kroutí docela malým zadkem. Sportsmeny to nevytrhne z jejich vodního světa, muž s kelímkem hledí do prázdna. Ten pohled je nevyhnutelný: žijeme uprostřed prázdna, a nic na tom nezmění ani nepříliš hezká zrzka s malým zadkem dokulata.


Digitální ráj

Jsou motorizovaní. Jsou robotizovaní, elektronizovaní a digitalizovaní. Lidé nového věku. S hypertrofovaným smyslem pro vše nové hledí do displejů. Tak se to přece podařilo a ráje bylo dosaženo už tady na zemi, v technologiích. Jen je nutné pravidelně ho updatovat. A člověku už není třeba živého světa, své balady dosahuje vprotřed věcí. Tak se loučím, se soudružským pozdravem, prostřednictvím SMS, všem Adamům i Evám. 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

18.08.2016 09:12:35Adriana Bártová

Barandovská neděle, to byl důvod, proč jsem četla dál, ale už to nebylo takové, v jakou náladu mě neděle uvrhla

další příběhy jsou víceméně skeptické, i když chtějí být popisné a poukazovat na mnohost našeho světa, nebo jednotvárnost, zaujatost, nevím

Prázdnota: to je zoufalcův výkřik, když někdo řekne, že žijeme uprostřed prázdna, je evidentní, že tam není něco v pohodě

digitalizace světa je logický výsledek evoluce, tam není co řešit, ale jak říká careful: les tu ještě pořád je a řeky, louky a nebe plné hvězd, zas tak prázdný mi ten svět nepřipadá

17.08.2016 21:00:25blacksabbath

...............také ráda čtu tvé ...ze života....*/***

17.08.2016 20:45:47Evženie Brambůrková

Pokrok sice nezastavíme, ale já se ráda zastavím u tvých postřehů. /T

17.08.2016 16:05:04Movsar

díky, přátelé. o komunikačních technologiích toho tolik nevím, a to programově, neboť se snažím zachovat si odstup: stále lpím na tlačítkovém telefonu a odmítám všechny jiné funkce krom telefonu, sms a budíku a kalendáře. ale lidem koukám přes ramena všiml jsem si nějakých podivných řetězících se bublin, co asi nebudou běžné esemesky.

17.08.2016 11:50:18Kočkodan
Zaujal mne hmyzí repertoár. :-)
17.08.2016 09:49:38aleš-novák

ano, počet sms klesá...ani znalost abecedy není pro přežití potřeba...informační pravěk teprve přijde :o) 

17.08.2016 09:28:02Sršáň

jen technická poznámka počet SMS neustále klesá je to vlastně komunikační pravěk svým způsobem je odsouzena k zániku.

17.08.2016 09:27:53aleš-novák

a nebo ti sportsmeni prostě ženy k životu nepotřebují...? :o)

17.08.2016 09:02:39careful

ještě k předposlední ...no, možná ty sportsmeni, propstě nebyli prasata, co mají potřebu někomu čumět na zadek...nebo jsou holt hezcí a takových nán můžou mít ve fitku na každém prstu pět...ne jako nějaký nadržený zoufalec, co je pro něj pitomé pozadí středobod vesmíru...

17.08.2016 08:41:20MartinaR

Tohle je celé takové lehce depresivní.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.