Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Chleba do kamene
datum / id20.08.2016 / 471442Vytisknout |
autorMovsar
kategoriePovídky
zobrazeno915x
počet tipů10
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Chleba do kamene

Byla sobota. Mou mysl jímala láska k životu. Na kuchyňské skříni se hromadil starý chleba, uschlý až do kamene.

I vzal jsem ty pecny do kamene a odešel k Vltavě. Cestou jsem minul pouličního hráče na niněru a jeden pecen mu dal. Večer si na něm buď pochutná, nebo vyláme zuby, pomyslel jsem si. Záleží na tom, zda jsou jeho zuby pevně uloženy v dásních, opáčil přítomný dentista a dál se dojímal starou hudbou.

Došel jsem až k mostu Přátelství. Namítnete, že žádný takový v Praze není. Ano, není, ale proč bychom měli přitakávat tomu, co píšou plechové tabulky a mapy.cz. Když jsem tedy byl na mostě, vyložil jsem na kamenné zábradlí pecny jako karty osudu. Pohlédl jsem do dálky. Na skalisku se tyčily věže kostela, v zátočině mizely parníky, obzor dýchal modravou náladou. Mlčky jsem volal ptáky k hostině.

Netrvalo dlouho a slétali se racci, hovořili bez ustání a jedli a do toho zas hovořili. Když byli malí, nikdo jim neříkal, že u jídla se nemluví. A jak jsem je krmil, připlavaly labutě. Házel jsem střídavě i jim, mezitím ale i racci usedali na hladinu a jedli všichni společně.

Pak jsem se rozhodl nakrmit i ryby, a tak jsem vhazoval do řeky celé pecny. Byly to těžké a poctivé komisárky z bezvadných pekáren. Když jsem do vody házel poslední pecen, zvlášť těžký a kamenitý, stalo se to. Nejprve suchá rána, jako když rozlomíte starou větev. V mostním oblouku se jí dostalo ozvěny. Pak další rána, ne tak libozvučná, daleko spíše prostá a zemitá. Ve chvíli, kdy se pecen blížil k hladině, přijížděl mu v ústrety rybář na pramici.

Seběhl jsem úzkými schůdky ke břehu. Pramice se houpala na hladině. Muži z hlavy vytékala temná tekutina, pravděpodobně žilní krev. Pomalu a pravidelně otevíral ústa křečovitě zakroucená do ó. Vypadal jako vylovená ryba. Latě jeho lodi pomalu černaly, jak do nich vsakovala krev. A on stále naprázdno otevíral ta ústa. Nechal jsem ho a dopřál mu tak klid ve smrti.

Mostem jsem se dal jako obvykle k ulicím, kde mívají antikvariáty otevřeno i o sobotě. 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

16.09.2016 14:17:10Janina6

Četlo se mi dobře, styl je elegantní, jak je u Movsara zvykem. Asi bych řekla spíš, že něco ztvrdne na kámen, než do kamene, ale to je detail. Že vypravěči odpoví „přítomný dentista“ na to, co si jen pomyslel, mě v první chvíli zarazilo, ale když přistoupím na hru a popustím fantazii, tak je možné ledacos. (Dokonce vypravěč může být zároveň dentistou.) Jen ty „pecny“ mi nějak nesedí - lidi většinou nechávají ztvrdnout části chleba, zbytky, které nedojedli, a ne celé pecny. Závěr je hodně tvrdý, jako ten pecen, ale to by mi tolik nevadilo, spíš jsem nedokázala odhalit smysl tohoto textu. Pro koho? Proč?

15.09.2016 08:24:01StvN

Celkem fajn cvičení :) 

13.09.2016 08:33:48Vitex

Sen? Pěkný styl, pěkný jazyk.

*

12.09.2016 22:05:33K3
redaktor prózy

Líbilo se mi to až na předposlední větu. Je příliš cynická, běhá mi z ní mráz po zádech. Tip.

10.09.2016 21:51:06Movsar

zdar! jistě, těší mě.

10.09.2016 21:22:45StvN

Zdar, souhlasíš s nominací do PM?

30.08.2016 17:23:29Lnice
Je to jiné než obvykle a moc se mi to líbí:)
20.08.2016 21:03:55Zdenda

Mně neunikne žádná diskuse!

20.08.2016 19:53:39Evženie Brambůrková

Neuvěřitelné příběhy jsou více neuvěřitelné než tento.  /T

20.08.2016 19:08:26Movsar

tak, pánové a dámy. díky za zastavení.

karel, zdendo, naráží na naši nedávnou diskusi. jak to, že ti unikla?! s karlem jsme si rozuměli, pak ale přišla chvíle, kdy jsem se dotkl nějakého jeho chráněnce, nevím dodnes koho, byl jsem nazván ubožákem a od té doby vztahy ochladly. ale tady je příměr vtpný, ano, zde už nelze vyčítat nedostatek dialogu. s kým ho vést? a v jaké řeči?

aleši, věř nebo ne, stalo se to. v 30 začínají zprávy na nově. myslím, že to tam bude.

kočkodane, kdybych byl majitelem pekáren, nechal bych razit do pečiva všechny místní texty, které dosáhnou 10 a více tipů. vítěz by byl na královské vánočce.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.