Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+9 neviditelných
Umění se rozhodnout
datum / id06.10.2016 / 472749Vytisknout |
autororan
kategorieDiskuse
témaPsychologické
zobrazeno1266x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

sociální téma.

Umění se rozhodnout

 

Ahoj všichni,

 

zajímá mě jestli, jak moc a jak často máte problém se rozhodnout. Jde mi spíše o dlouhodobá rozhodnutí.. např rozvod, rozchod, změna zaměstnání, stěhování na jiné místo apod.

 

Rozhodujete se lehce nebo vás to zatěžuje třeba i celá léta, popřípadě, co vám v rozhodnutí pomáhá?

 

Díky za postřehy, váš Oran.

 

 

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

08.12.2016 15:35:05Abelquin

Já si myslím, že tyhle věci nejde dopočítat, zároveň si nemyslím, že by to bylo jedno. Rozhoduju se zdlouhavě a těžko podle nějakých znamení jako je i-ting nebo tarot... A doufám, že taky trochu podle sebe, ale když máš zamotané vnímání já, tak tohle vlastně nikdy nevíš najisto...

25.11.2016 15:15:20Gerty

Já se rozhoduju povětšinou blbě.

23.11.2016 15:36:14Lakrov
redaktor prózy

> ...ta volba (redaktorů) mi pripadla spise takova sranda...

Mně taky, ale jim už teď možná ne :-)

10.11.2016 21:17:07Dělnický básník (někdy víc prozaik)

Někdy je člověk nerozhodný a je problém, když vybírá ze tří místo ze dvou triček..., jindy třeba po ránu, už bych měl vylézt z vany, nebo odpoledne, může se pít kolínská? Přemýšlím, jestli je nerozhodnost nedostatek, ale vybírat si mezi fešáky si kvůli tomu nebudu, už jsem to myslím zkoušel... Nerozhodnost v mluvení je horší, nemluvit doslova celé dny..., to je trochu psychologické..., stejně jako pohádky o Krakonošovi..., životní disbalnce pak přináší jen zmar, a je třeba ji upálit, třeba sportem...

26.10.2016 11:04:46Oldjerry
korektor

Rozhodování je obtížná disciplina a já se domnívám, že ti nikdo nemůže poradit tak, jak bys potřeboval. Spočívá to v různosti osobního založení, všeho, co vlastně vytváří tvou osobnost a osobnost  každého možného rádce se  specifiky, která se u různých lidí  příliš často neopakují.

Musíš si definovat problém bez příkras, zvážit jakou chceš změnu, její klady, její zápory... málokdy dojde k rovnováze... je to lepší, než od kohokoli jiného právě proto rozdílné osobní založení...

I když ti někdo poradí - rozhodnout se stejně nakonec musíš sám...

13.10.2016 20:39:22K3
redaktor prózy

Jsem nerozhodný. Jenže v krizových a kritických situacích se dokážu rozhodnu hned a dobře.

08.10.2016 21:41:57oran

frantisku vyborne, ten zaver je skvely, ze kdyz chybi energie pada sebeduvera.

lakrov, ta volba mi pripadla spise takova sranda. :)

 

08.10.2016 14:43:04Lakrov
redaktor prózy

Mnohá rozhodnutí představují  -- krom faktu, že se v tu chvíli něco změní --  také jistý závazek do budoucna  a kdo se v takovém případě rozhodl unáhleně,  třeba na základě okamžitých pocitů,  může se později dostat do nezáviděníhodného postavení.  

Uvědomili si ti, kteří se nominovali do pozic Písmáckých redaktorů,  že budou muset něco dělat?

P.S. OHaOM = O Hovně a O Mouchách  

08.10.2016 14:20:17FrantišekL

Ono také záleží na tom, za jakých okolností se člověk rozhoduje. Třeba úředník, který by měl rozhodovat podle zákona, je pod existenční tlakem politiků, kteří sice zákony přopravují a schvalují, ale jsou také prvními, které obtěžují. Sami nic neriskují. Když se věc provalí, vyletí úředník. A když nevyhoví, vyletí taky. Možná zákon o úřednících něco změní.

V poslední době si v mém okolí spousta lidí staví byty nebo domy. Jejich zkušenosti s dozorováním takové akce jsoui velmi smutné. Ale když tuto funkci svěří  architektovi (myslím tím autora návrhu), vznikne paradoxní situace. Stavebníkovi je najednou bližší dodavatel, který ho šidí, snad proto, že i on šidí své zákazníky, a šizení je mu tedy po lidské stránce srozumitelnější, než architekt, který chce mít všechno co nejlepší, i když mu do toho vlastně nic není. Takový dozor se pak rozhoduje pod oboustranou palbou.

Rozhodovat v odborných věcech je snadné, pokud je člověk svým pánem. V takovém rozhodování mu může překážet (pokud je skutečným odborníkem) jen cizí blbost. Horší je to tam, kde působí společenské nebo mezilidské vlivy.

Oran má pravdu v tom, že kondice hraje velkou roli. Ten, kdo přepíná síly, jede na vnitní motor, vizi, která ho žene kupředu. Odvácenou stranou jsou četnější onemocnění nebo úrazy. V takové situaci stačí i malý nezdar k tomu, aby se celá konstrukce zhroutila. Najednou chybí energie, padá sebedůvěra atd.

08.10.2016 12:15:38Księżyc

Poslední dobou si ve chvíli rozhodnutí vůbec neuvědomuji, že jsem se rozhodoval a že o nějaké rozhodnutí šlo. To mi dojde až dodatečně. 


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.