Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+6 neviditelných
Nahlédnutí do psychiatrické teorie
datum / id29.03.2017 / 477833Vytisknout |
autorMatěj Dovala
kategorieÚvahy
témaFilosofické
upřesnění kategorieMedicína
zobrazeno506x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Nahlédnutí do psychiatrické teorie

Nahlédnutí do psychiatrické teorie

Nám umožnila psychiatrička Helena Kučerová v knize „Schizofrenie v kazuistikách“ 1). Tož nahlédněme.

Schizofrenie má být rozštěp mysli, rozštěp osobnosti. Myslím, že výstižnější by bylo hovořit o rozštěpu osobnosti, přičemž osobnost je, podle mého názoru, integrovaný celek všech psychických a fyzických vlastností. Není sice jasné, k čemu je takový pojem dobrý, ale pokračujme: Jak se osobnost může rozštípnout? 

Jak se osobnost může rozštípnout? To sice nevíme, ale může, odpovídá Kučerová moudře.
Zjednodušeně, tedy velmi zjednodušeně, bychom si to mohli představit tak, že osobnost je koule, např. pomeranč, který lze rozdělit do několika dílků, spojených pouze dole a nahoře rozdělených tak, že každý dílek je samostatný. U pomeranče vznikne krásný, květu podobný útvar, u rozštípnuté osobnosti už to tak krásné není. Její jednotlivé složky jsou sice stále pohromadě, ale jejich integrace je rozvolněna, takže jejich vzájemná součinnost je narušena, a v důsledku toho je narušena i jejich funkce. Jednotlivými složkami osobnosti chápu tradičně myšlení, vnímání, emotivitu, vůli, paměť atd.
Pokud je narušena paměť, myšlení a vnímání, jak Kučerová tvrdí, není jasné, proč není schizofrenie jako taková dysfunkce definována a proč se psychiatři ohánějí „rozštěpem osobnosti“, který neumí vysvětlit – ale pokračujme.

Poté co Kučerová oloupala pomeranč, přistoupila k hlavnímu diagnostickému kritériu. Jak tedy poznat schizofrenika?
Pro lepší představu jsem studentkám ve zdravotnické škole vysvětlovala tento defekt tak, jako by mladý krásný muž postupně přišel o oko, o ucho o ledvinu, o část žaludku, o palec na ruce, o nohu apod., takže by se z něho stal invalida, jemuž by chyběly některé tělesné orgány. Sice by žil, ale jeho život by zdaleka nebyl tak kvalitní jako dřív, když jeho tělo mělo všechny orgány, které má mít. Obdobně je tomu v psychice, i když tyto „orgány“ nemůžeme uchopit, zrentgenovat, vidět.
Ale i v psychice může zmíněný krásný mladý muž postupně ztrácet své kvality myšlení, vnímání, emotivity, vůle… a stane se z něho invalida.

Těžko se lze ubránit dojmu, že Kučerová učí studentky „diagnostikovat schizofrenii“ podle kritéria „kdybych mu nedala, je to schizofrenik“ (nebo měkčího kritéria „kdybych mu dala, není to schizofrenik“). Ženská vypočítavost ve službách nenávistné ideologie…

Pro ty z vás, kteří si ještě stále myslí, že psychiatrie je medicína: Porovnejte jakékoliv dvě učebnice psychiatrie a neurologie; ta disjunktnost bije do očí.

 


1) https://books.google.cz/books?id=sX0I8IxWYTYC&printsec=frontcover&dq=helena+ku%C4%8Derov%C3%A1+schizofrenia+v+kazuistik%C3%A1ch&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwjFn57AkJjSAhWDVSwKHSyoAHgQ6AEIGzAA#v=snippet&q=roz%C5%A1t%C4%9Bp%20mysli%2C%20roz%C5%A1t%C4%9Bp%20osobnost
 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

30.04.2017 19:18:21korloid

Snažím se pochopit, proč vlastně o tomhle debatujeme. Vy chcete, aby byla schizofrenie vyřazena z nemocí? Nebo aby schizofrenie byla přehozena ze škatule nemoc do škatule porucha chování? A eventuálně přehodit odpovědnost z doktorů na učitele? Nechci Vám brát elán, ale myslím, že současný systém nezměníte. Dokud je tady poptávka od pacientů na doktory, tak škatule nemoci prostě budou. Jó, až lidi začnou vyžadovat uzdravení místo léčení, to bude jiný kafčo, ale do toho má drtivá většina lidstva ještě hodně daleko. Momentální stav je takový, že lidé vyžadují léčení a péči, vše nejlépe zdarma, a pokud možno i příspěvek od státu - nemocenskou nebo rovnou invalidní důchod. A stát je v tomhle chování intenzivně podporuje, např. čas od času probleskne zpráva, že stát hodlá represivně zakročit proti odmítačům preventivních prohlídek a očkování. Nebo Vy neuznáváte pouze tzv.duševní nemoci, a ty ostatní nemoci ano?

30.04.2017 13:31:04Matěj Dovala

To korloid

V tomhle nevidím problém. To je jako když se hovoří o vypuknutí ne schizofrenie, ale psychospirituální krize. Psychiatři se tomu brání; podle nich jde o nemoc, čili není možné pozitivní hodnocení. Podle Szasze a mě je schizofrenie chování, a chování připouští jakýkoliv výklad. Můžete si myslet, že žijete špatně, a proto máte symptomy schizofrenie; nebo že je špatný svět a vy, citlivý člověk, to intenzivně vnímáte, jak říkají antipsychiatři; nebo že se jedná o obohacující zkušenost, jak říkají stoupenci konceptu psychospirituální krize a i Vy.Opakuju: To černobílé vidění je důsledek toho, že se schizofrenie považuje za nemoc – protože nemoc nemůže být „dobrá“. Když to považujete za chování, otázka hodnocení není nijak palčivá, protože chování může být samozřejmě jak špatné, tak dobré.

30.04.2017 08:19:25korloid

A co význam slova rozštípnout alá přijít tomu na kloub či dostat se k jádru věci? Velký třesk zažitý na vlastní kůži ve své vlastní mysli? Během části vteřiny se rozletět na kousky a vzápětí se okamžitě složit? A po velkém třesku začít vnímat dříve nevnímané? Vím, že se někdy slovo rozštípnout používá pejorativně, když někdo něco pokazí, ale přece neexistuje jen rub, je i líc, není jen světlo, je i temnota.

30.04.2017 00:23:21Matěj Dovala

To korloid:

1) Nemám titul MUDr, ale myslím si, že u skutečného schizofrenika se osobnost rozštípne na x kousků…

Já si myslím, že osobnost se nemůže rozštípnout, že „rozštípnutá osobnost“ je nadávka. Neznamená to nic jiného, že se vám osobnost dotyčného nelíbí. A jak to vyjádřit? Ujalo se to „rozštípnutí“: schizein.  Další výklad je, že to popisuje fenomén slyšení hlasů, kdy se skutečně mysl jeví jako rozštípnutá: jedna část mysli hlas slyší, druhá část mysli ho produkuje. Ovšem většina dnešních schizofreniků neslyší hlasy a většina těch, kdo slyší hlasy, nejsou schizofrenici. 

30.04.2017 00:20:56Matěj Dovala

To upupa:

1) Isteže schizofrénia sa prejavuje správaním, to neodporuje tvrdeniu o jej pôvode.

- Tak buď je to tak, že schizofrenie způsobuje chování, nebo tak, že psychiatři označují chování některých lidí za projev schizofrenie. Já si myslím to druhé.

2) V texte je zmienka o nejednotnosti odborníkov, dokonca aj vtedy, keď ide o učebnice

- Ne, to tam není. Je tam, že když si vezmete učebnici psychiatrie a neurologie, zjistíte, že tam není nic společného, že jsou „disjunktní“.

3) V psychológii sa moc nevyznám, je akoby až zámerne komplikovaná, akoby ju sami odborníci takou robili.

- Naopak psychiatrie je primitivní: 1. Nežádoucí chování označíte za symptom duševní nemoci. 2. Seženete si pacienty – jak násilím, tak přemlouváním. 3. Natáhnete ruku ke státu.Když pacient chování změní k lepšímu, řeknete, že jste ho vyléčili, a vyhráváte.Když pacient chování změní k horšímu nebo nezmění, řeknete, že je třeba ho dál léčit, a vyhráváte.

29.04.2017 13:55:42korloid

Nemám titul MUDr, ale myslím si, že u skutečného schizofrenika se osobnost rozštípne na x kousků, z nichž jeden má na starosti projevy vůči okolnímu světu, takže se do ruky psychiatrům nemá šanci dostat.

V léčebnách říkají podle mého názoru schizofrenik lidičkám, u nichž se to rozštěpení z nějakého důvodu nepovedlo. Pokud ovšem nejde o chybu v diagnostice nebo rovnou o klasische tschechische simulante, který chce jen získat invalidní důchod. 

31.03.2017 04:23:31upupa

Film o Nashovi bol americký, takže verím tomu, že bol poriadne nadnesený. Vlastne som rád, že to tak s ním nebolo, lebo by schizofrénia vyzerala až duchársky. Dík D.Dovala!

Isteže schizofrénia sa prejavuje správaním, to neodporuje tvrdeniu o jej pôvode.

V texte je zmienka o nejednotnosti odborníkov, dokonca aj vtedy, keď ide o učebnice (čo by už fakt nemalo byť). Je to jav, ktorý stojí za vážnu kritiku. Ak o tom tvoj text nie je, tak je to škoda.

V psychológii sa moc nevyznám, je akoby až zámerne komplikovaná, akoby ju sami odborníci takou robili. Radšej pozorujem zvieratá a vnímam ich správanie. Nevinímajúc homoša sapiensáckeho.

30.03.2017 22:51:44Matěj Dovala

"Rozštěp osobnosti" je prostě nadávka. Když se vám něčí osobnost nelíbí, můžete vždycky říct, že je rozštípnutá, tj. je s ní něco špatně. Když to samé udělá psychiatr, je z toho diagnóza choroby mozku. 

30.03.2017 22:45:17Matěj Dovala

upupa napsal:

1) Schizofrénia je veľmi komplikovaná choroba, práve ako mozog, ktorý je jej pôvodcom.

- To, čemu psychiatři říkají „schizofrenie“, je chování.

2) Je asi pravdou, že ani dvaja odborníci sa nezhodnú v názore, ako sa k veci postaviť, čím píše každý z nich učebnicu, ktorá je v mnohom jeho osobným názorom.

- O tom můj krátký text vůbec není. Je např. o tom, že ten „rozštěp osobnosti“ je prostě nadávka; když někdo dělá něco, co se vám nelíbí, vždy můžete říct, že je to proto, že má rozštěp osobnosti.

3) Matematik Nash bol schizofrenik, videl som o ňom film.

- Ne všechno, co jste viděl v TV, je pravda: Entové a elfové taky neexistují.Nashův příběh moc neznám, ale „Čistá duše“ je podle všeho čistá lež a pro-psychiatrická propaganda: podle všeho film zásadně zkresluje Nashovu osobnost a osobnost jeho manželky, samozřejmě neviděl žádné neexistující osoby, jen si je představoval apod.

4) Je to desná choroba, on bol celé roky úplne mimo, a vlastne sa z toho ani nedostal, hoci už pochopil, že je chorý.

- 1. Pokud vím, Nash do svých „bludů“ unikal prostě proto, že mu to vyhovovalo.2. Co se týče jeho „dostání se z toho“ a „pochopení, že je chorý“, tak Nash to přirovnal k držení diety: Actually, it can be analogous to the role of willpower in effective dieting: If one makes an effort to ‘rationalize’ one’s thinking one can simply recognize and reject the irrational hypotheses of delusional thinking.Čili sám Nash to viděl tak, že si prostě dopřával bludy, podobně jako se jiní přejídají – to byla ta jeho „nemoc“; a když už ho to přestalo bavit, tak s tím prostě přestal – to bylo to jeho „uzdravení“.

30.03.2017 08:26:09Abelquin

Jako člověk s nefalšovanou F20 vidím, že pomeranč už ze mě nebude. :-( A tak vůbec, prostě souhlasím s tím, že se veřejnost i odborná především učí zaujímat rezervované postoje. A co se týče toho rozštěpu, nevím, jestli je na to má osobnost dostatečně gymnastická. ;-) Vlastně o žádný rozštěp nejde, ale co na tom, zní to takhle více romanticky.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.