Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Klus v Bohnicích
datum / id28.04.2017 / 478583Vytisknout |
autorMatěj Dovala
kategorieÚvahy
témaFilosofické
upřesnění kategoriePolitika
zobrazeno437x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Klus v Bohnicích

Klus v Bohnicích

Propagační spot na pro-psychiatrický festival Mezi ploty. Písničkář Tomáš Klus nastupuje do sanitky k dvěma bíle opláštěným postavám, podívá se do kamery a odříkává: Hledal jsem místo, kde bych se cejtil normálně, jestli mi jako rozumíte. Protože ten svět venku je plnej arogance, bezohlednosti, lhostejnosti a kdo ví čeho ještě. A já se ho už prostě nechci účastnit. A proto jedu mezi vás, kerý to máte stejně. Jedu s klidem. K lidem. Sanitka se rozjede do Bohnic… 1)

Nechme stranou podružnosti jako, co to má mít společného s medicínou, jak se to dá léčit, a co si Klus od pobytu v Bohnicích slibuje.
Otázka zní: Uvědomuje si Klus, co podporuje? Co násilné hospitalizace? Ve spotu jede do Bohnic dobrovolně; tisíce lidí jsou tam dovlékány násilím. Byl Klus někdy násilně hospitalizován? Zná diskuzi o legitimnosti násilných hospitalizací? Proč si myslí, že jsou oprávněné?

Klus je jen jedna z mnoha celebrit propagujících psychiatrii. Ve spotech zvoucích na Mezi ploty odjíždí do Bohnic také např. Xindl X a Jan Potměšil; ambasadory destigmatizačního projektu Mindset jsou Lejla Abbásová, Jan Mühlfeit a Ivan Bartoš 2). Otázky zůstávají: 1. Byla celebrita propagující psychiatrii násilně hospitalizovaná? 2. Zná diskuzi o legitimnosti násilných hospitalizací? 3. Proč si myslí, že jsou oprávněné?
Odpovědi jsou nejspíš: 1. Ne. 2. Ne. 3. Protože přece žijeme v demokracii, takže kdyby k nedobrovolným hospitalizacím nebyl dobrý důvod, tak by nebyly.
Celebrita ráda podpoří dobrou věc; bohužel při jejím hektickém životním stylu je pro ni v podstatě nemožné prověřit si, co vlastně podporuje…

Poselství Klusova spotu je něco jako: Léčit se na psychiatrii je normální, není to žádná hanba. Mindset má konkrétnější poselství, a to, že duševní nemoc je nemoc jako každá jiná a že se lidé mají léčit na psychiatrii (Se správnou pomocí se většina lidí uzdraví a vede kvalitní, produktivní a uspokojivý život); cílem Mindsetu je odstranit škodlivé stereotypy o duševně nemocných.

Co z toho plyne?

Proč je třeba lidi přesvědčovat, že duševní nemoc je nemoc jako každá jiná? No, protože většina duševně nemocných si nemyslí, že jsou nemocní; svůj diskomfort samozřejmě (a správně) chápou jako životní problémy, ne jako něco, co jim vyrábí mozek.

A proč přitom musí asistovat celebrity? Proč nevystoupí pár z těch tisíců vyléčených schizofreniků, ideálně těch, kteří byli násilně hospitalizovaní, a neřeknou: Díky psychiatrům můžu chodit do práce. Nebylo by to i účinnější než svědectví celebrit, které se léčily dobrovolně a v období, kdy už měly vybudované své skvělé kariéry? Proč se aspoň hrstka takových vyléčených schizofreniků nenajde? Protože neexistují?
A proč by vlastně měli vystupovat v kampani? Když uvážíme, jak dlouho umí psychiatři vyléčit 2/3 schizofreniků a kolik jich je, jak to, že jsou vůbec takové kampaně zapotřebí? Jak to, že tady nejsou tisíce vyléčených schizofreniků majících kariéry a rodiny, kteří by (nejspíš zjihlým hlasem) říkali: Jo, nebýt toho, že mě ve dvaceti psychiatři násilně hospitalizovali, nic z toho bych neměl…

Je zřejmé, proč jsou v pro-psychiatrických kampaních potřeba známé osobnosti: Psychiatři nemají výsledky ani argumenty, tak nastrčí celebritu.

 


1) https://video.aktualne.cz/z-domova/hledal-jsem-misto-kde-bych-se-citil-normalne-tomas-kluse-odv/r~8035f80c24e211e794b9002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=editor1&utm_term=position-3&redirected=1492676148

2) http://www.mujmindset.cz/

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

30.04.2017 07:00:02korloid

Ano, výstižně napsáno, část psychiatrů věří, že dělá správnou věc. Jiní si své povolání vyargumentují jinak (peníze, menší zlo - něčím si leta do penze odpracovat musím, proč ne psychiatrií). Prostě jako všichni ostatní zaměstnanci, takže já bych na ně nebyla tak přísná, každý tančí tak rychle, jak dokáže.

Četl jste knihu Falešná vzpomínka od Deana Koontze? Dean Koontz je spisovatel dobře čtivých thillerů. Na téma psychiatr napsal jen tenhle jeden, ale ten stojí za to.

29.04.2017 23:37:59Matěj Dovala

To korloid:

1) přijde mi, že jsou dost jednostranně zaměřené (chudák pacient versus zlej doktor). Co to zkusit z druhé strany (člověk usilující o invalidní důchod versus doktor, který na tuto hru přistoupí)?

- I v tomto případě je ten zlý doktor. Sebezlejší pacient nemůže psychiatra přinutit dát mu invalidní důchod: psychiatr musí chtít. Ostatně jste to i napsala: Proč doktoři na tuhle hru přistupují?

2) Pak by následná otázka zněla: Proč doktoři na tuhle hru přistupují a vesele lidi třídí do krabiček s diagnozami?

- Je za tím samozřejmě zisk, jak jste napsala. A nepochybuju, že část psychiatrů věří, že dělají správnou věc.

29.04.2017 13:13:21korloid

Zajímavé otázky, ale přijde mi, že jsou dost jednostranně zaměřené (chudák pacient versus zlej doktor). Co to zkusit z druhé strany (člověk usilující o invalidní důchod versus doktor, který na tuto hru přistoupí)? Pak by následná otázka zněla: Proč doktoři na tuhle hru přistupují a vesele lidi třídí do krabiček s diagnozami? Honba za body a tím pádem za penězi od zdravotních pojišťoven? Nebo potřebují vyrazit z ministerstva víc peněz na svůj obor (ovšem to by předpokládalo kartelovou dohodu mezi psychiatry)? Nebo je tu touha ohromit našimi davy psychiatrických pacientů EU a zíáskat štědřejší dotace?


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.