Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+10 neviditelných
Zídka u dvora
datum / id25.12.2017 / 484235Vytisknout |
autorGora
kategoriePovídky
sbírkaVšední den v lázních,
zobrazeno603x
počet tipů31
v oblíbených1x
do výběru zařadila2a2a, Zbora,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Zídka u dvora

Zídka u dvora

 

Pomalu, jako švábi na pivo, se slejzali u zídky porostlé břečťanem. 

Karel tu byl dnes, na Hod boží, první. Vylovil zpod břečťanu kousek kartonu pod zadek. Kdo dřív přijde… Ostatní se budou muset spokojit s navlhlým studeným soklem spodní části zídky. Nikdy neviděl, co je za ní, asi nějakej dvorek. Slýchával  blafání vzteklýho psa a kokrhání kohouta.

Když byl malej, chovali rodiče na statku krůty a jinou havěť. Máma mu jednou oblíkla červenej svetr po starší sestře, a ten hajzl krocan ho pořádně prohnal. Od tý doby se bál nejen krocana, ale i kohouta. Celkově byl dost plachej. Nejhůře snad snášel zvuky, který znamenaly začínající hádku věčně ožralýho  táty a vynervovaný mámy. Třeba bouchání dveřma. Mámě se pak klepaly ruce, když mu nasazovala skleněný oko, aby mohl jít do školy. Připadal si jako jedinej kluk na světě, co má jen jedno oko -  jako nějakej Kyklop.

Směrem od parkoviště si to šine tlustá Převrátilka. Pajdá. Od doby, co tam u kontejnerů někdo blbě zabrzdil auto a přimáčklo jí v místě, kde končí záda a začíná monumentální pozadí. Přeražená vejpůl ležela dva tejdny ve špitále. Jen co jí pustili, šla ke svýmu kontejneru a chytla se s Jóginem, kterej to tam zatím obšancoval. Jsou to dobrý popelnice,  nacvaklý  jídlem ze sámošky, a oblečením ze tří paneláků. Jogín tehdá musel vzít zpátečku. Takhle je to se vším, kdo dřív přijde...

„Těbůh, Kyklope,“ valila se k němu, širší než delší. Neodpověděl. No a co na tom, že jsou Vánoce. Přece tlustá Převrátilka furt bude Převrátilka a vzteklej čokl za zídkou zůstane furt stejně vzteklej. Nic se nezmění, tomu věřil, jen když byl ještě docela malej. Pak už ne.

Ranní paprsky už dosáhly k  zídce.   Želva, starej od Převrátilky, se  sklouznul na dosud zmrzlé kapří louži před sámoškou. Jako vždycky následoval svoji ženskou, ale s velkým zpožděním. Celkově je pomalejší, proto Želva. Malej a drobnej rozježenec  s krunýřem dlouho nepranýho vaťáku.

„Co za mnou furt lezeš?“  nespokojeně dala Máňa najevo, jak jí Želva hraje na nervy. Odpovědi se nedočkala.

Neusedl  na rantl, stál rozkročenej, ruce v kapsách, a vyhříval se na proužku slunce před zdí.

„Tě prsk, Kyklope.“ 

„Nazdar, Želva,“ uvolil se pozdravit Karel, a nastavil tvář s plnovousem paprskům. Zavřel oči.

Takhle si představuju svátky klidu a míru – krám zavřenej,  po tom včerejším  humbuku kolem kádí zbyla jen louže před prosklenými dveřmi.

Akorát žebrota dnes půjde šejdrem. Nikde nikdo.

Zídka je nejlepší strategický místo týhle čtvrti. V pohodě přehlídnu plac před sámoškou i parkoviště  vzadu. Lidi, co nesou tašku s nákupem a bydlej na starým Plešivci, musej projít kolem. Jo, dobrej flek. Občas zlatej důl, hlavně kolem Vánoc.

Vyndal z kapsy kožešinové vesty paklík tabáku a začal si na koleni balit. Za chvíli lačně potáhnul. Když zaregistroval pohled Želvy a Máni, podal jim balíček s tabákem.  Pokud byli náhodou střízliví, dělili se o všechno. Zaťápnul vajgla špičkou křusky.

Zídka zatáčí několika schody do uzounké uličky. Karel a ostatní si tam chodí ulevovat. Vystoupal nahoru a rozepnul poklopec. Zdálo se mu, že něco zaslechnul. Vrznutí dveří. Upravil se a ohlédnul. Kousek od něj stála neznámá ženská v puntíkovaný šatovce. Vyšla ze vchodu nízkého baráčku. Usmívala se a podala Karlovi nákupní tašku.

„Upekla jsem  vánočku, máte jí nakrájenou. V termosce je bílý kafe. Je toho dost pro vás i ostatní. Prázdnou tašku mi pak postavte nad schody, ano?“   Zmizela uvnitř domku.

Zůstal jako opařený. Na chvíli tam stál zas malej kluk, kterej ještě věří na Vánoce.

Zamířil ke svým.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

15.01.2018 22:01:26Gora

Díky ti, žes četl...tahle se myslím povedla pěkně:-)

15.01.2018 20:08:12Dělnický básník (někdy víc prozaik)
Vánoční... a člověk se přenese do jiné doby.
09.01.2018 21:21:46K3

Není zač, konce jsou hrozně důležité, já taky kolikrát škrtám na poslední chvíli :).

09.01.2018 19:03:06Gora

K3 - díky moc, patříš také k těm zdejším přátelům, kteří mi mnohokrát pomohli:-)

09.01.2018 18:54:15K3

Když se na to znovu dívám. Mrkni se na tyhle věty: My děláme bordel...

                                                                                   Měl jí poděkovat...

                                                                                   Přece jsou v. sv.

Uvaž, jestli je nevyřadit. Myslím, že to vyznívá  z textu a že by tam ne- musely být.

06.01.2018 14:34:30Gora

On se asi špatně vyjádřil, věřil na to, že je zas malej kluk a svět kolem dobrej...tak mi to pověděl a tak ti to tlumočím:-), ale malé děti snad opravdu věří na Vánoce - Ježíška a tak, já z toho vždy měla bolení bříška:-(

Když budu potřebovat pomoci s přechodníky, vím, na koho se obrátit.

06.01.2018 13:32:49CHT

jo a chtěl jsem napsat jsouce obluzeni vánočností...

06.01.2018 13:30:47CHT

jo, prosim tě, abych to měla v úplnosti: teďka jsem to četl poprvé, takže oko jste už vyloupli....

06.01.2018 13:28:03CHT

rozhodující je věta předposlední, ne závěrečná. té se všichni chytají jsou obluzeni povinnou vánočností. já jsem taky pro, když už ty Vánoce musej bejt, nestřílet po sobě a zajít si na Rybovku (mmch nádherná věc), ale věřit​ na Vánoce? Americky? We trust in God, jak se píše na jednodolarovkách? Kdepak, to musí jít samo, buď si sedneme nebo si ubližujeme. Víra, naděje a láska a Největší z nich je láska, a láska jsou Vánoce a láska je sázka. do loterie.

nech to bejt, je to fajn. ale mně osobně oko chybí. moje paní má tak dojemně nohy do X, je invalidní, a přitom to dokáže být ale taková​ mrcha....

06.01.2018 12:38:41Gora

CHT, díkes, no, ze všeho nejméně toužím být v podezření z dojímavosti, natož úmyslné, a tak jsem ty stopy odstranila...

Myslíš, že tu závěrečnou větičku mám změnit? Příp. opět dát tu o slzách, které skoro bez přestání z toho oka tečou? To je fakt, a nemá co dělat s cukrkandlem.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.