Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+7 neviditelných
Black and white
datum / id11.01.2018 / 484602Vytisknout |
autorUmbratica
kategorieVázané verše
témaPsychologické
zobrazeno154x
počet tipů14
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Můj učitel fotografování říkával : "Výtvarná fotografie lže !"    A já dodávám : " A co teprv poezie !"

Black and white

 

 

 

 

Black and white

 

 

Fotoalbum plné stínů

utopených v šerosvitu...

Toho citu !  A těch mýtů !

Jako Sudek v Svatém Vítu

hledá kdosi scenerie

plné snů o vznešenosti

ve všem co je černobílé

co je snadné k pochopení

jednoznačné roztomilé

jako úsměv jako peníz

žebrákovi do klobouku

Vymést saze ! Semlít mouku !

Vápnem bílit lebky kosti...

Dosti bylo jinakosti

divných barev divných řečí...

Příběh patří vypravěči

ve valérech krásné šedi

Otázky i odpovědi

sám si dává - odpovídá

svědectví prý o všem vydá

moudrost vloží do kontrastů :

"čistou pravdu" klade na stůl

 

 

 

 

 

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

15.01.2018 09:17:23Umbratica

Dodolo,

ideologie mají dozajista černobílé vidění.já jsem tady psala spíše o postoji básníka,který například může zpětně vidět "poeticky" i vztah,ve kterém se zachoval jako povýšený narcista a někomu ublížil.

 

Yane,

díky za típek.

 

Diano,

mysllím,že zjednodušování není vlasní jen někomu.Černobílé vidění ovládá oči většiny lidí.Někdo hodnotí své minulé vztahy ve stylu : já nic,já muzikant,někdo trpí předsudky a je předem trvale zaujatý.Jednou z mých mnoha chyb je to,že vidím současnou poezii jen jako prázdnou manýru a snažím se s ní bojovat. Začínám si ale uvědomovat,že jsem takto zaujatá z osobních důvodů a nevidím situaci objektivně.

 

atkij,

díky,myslím si ale,že tenhle trochej bude první a taky poslední.

 

Leraku,

půl života jsem věnovala černobílé fotografii včetně velkých formátů a mnoho času jsem trávila v temné komoře.Černobílá fotografie stylizuje svět mnohem víc než ta černobílá a mnohem více zobrazuje duši autora. - Svět ale JE barevný.

 

Ozzozorbo,

v různých budhistických rčeních se zase odráží svět v kapce vody.

 

Safiáne,

problém je ale v tom,že autor může maximálně pravdivě zobrazit jen své vlasní vnímání a prožívání světa. Proto jsem taky psala Romanovi Szpukovi,že poezie je vždy subjektivní. On si myslí,že právě haiku se tomu nějak vymyká. - Nevymyká a zvláště ne to soudobé haiku,které přecejen není ničím jiným než odštěpkem postmoderny už v tom,jak se stalo v jistém smyslu módní zaležitostí. - Už to,že autor použije freeform haiku je v podstatě totéž jako když moderní malíř,který sám neumí kreslit proto kresbou pohrdá.

13.01.2018 19:45:29Safián

Cítím  trochu holanovský nátisk. Ale to není důležité. Holan byl na rozdíl od tebe přesvědčen, že umění nemůže být jen záznamem přibližnosti a že hlavní vlastností poezie musí být pravdivost.

12.01.2018 06:26:17Ozzozorba
Slova jsou jen střepy zrcadla. Nemohou nahradit celek. Na druhou stranu se ve střípku může zrcadlit celý Kosmos.
11.01.2018 17:08:53Lerak12

Černo bílé foto realněji odhaluje skutečnou tvář tvora i krajiny. Barvy jsou tak manipulující. Proč by jinak ženy používaly líčidla a virtuální magové (reklam) retuše?

Zajímavé dílko v poetickém rozboru.

11.01.2018 14:46:50atkij
Trochejem pisu casto:) asi proto je mi blizky ten samospad ... cistou pravdu kladu na stul ... ano ... bavis me cist. Stale prekvapujes. Sup s tebou do oblibenych:)
11.01.2018 14:08:24Diana

Černobílé vidění je zjednodušování. Někomu to vyhovuje. Ale skutečnost hraje všemi barvami duhy a zaznívá všemi tóny. Ať se snažíme o pravdu sebe poctivěji, stejně ji uvidíme  a  vyjádříme jen ze svého zorného úhlu. A to je naděje. Život je nádherný a nepopsatelný! ****

11.01.2018 12:17:27Yan73

Líbí, ahoj Y.

11.01.2018 12:00:06Dodola

Černobílé vidění mají téměř všechny ideologie. Na začátku může být sebečistší "pravda kladená na stůl". Promiň,že to politizuju, černobílou fotografii mám samozřejmě ráda, ať je autorem Sudek nebo Drtikol.

11.01.2018 11:08:05Umbratica

Kočkodane,

mezi Drtikolem a Sudkem je obrovský rozdíl. Drtikol byl ateliérový fotograf,který si své fotky vymýšlel,kreslil dopředu konstruoval až posléze dospěl k tomu,že si své modelky vystřihoval z papíru. Sudek naopak fotil většinou v plenéru a třeba několik měsíců čekal na to správné světlo.

Ta básnička je o básníkovi,který se podobá spíš Drtikolovi ,ale on by chtěl být Sudkem. Snaží se přesvědčit čtenáře ,že JE Sudkem.

11.01.2018 11:02:18Umbratica

Muamarku,Goro,

většinou trochejem nepíšu,protože je moc jednoduchý,ale on má jednu velkou výhodu. Má spád. Kamsi utíká. Jamb je vzletný,tančí,v devatenáctém století to byl takový "lepší" rytmus.  Trochej může být spíš úderný,lze jím něco říct tak říkajíc nahlas.

Jsem zvědavá,jestli ten trochej bude na čtenáře působit tak,jak jsem předpokládala. Díky za zájem.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.