Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
vyrážka
datum / id30.04.2018 / 487398Vytisknout |
autoragáta5
kategorieBlbůstky
zobrazeno684x
počet tipů17
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

to bláto na autech je prý saharský písek... nebo ukrajinský.. zdraví neškodí... hehevím svý, je to žlutý, je to všude a všichni jsou tak klidní...

vyrážka

Pozoruju kůži na rukách. Něco nepěknýho mi hyzdí pokožku. Doufám, že nemám spalničky, děsím se. Má zděděná papírová kůže vysílá sos ke kožařce.  Paní doktorka moudře pokývá hlavou, a že prý to je alergie. Cože? Alergie?
Takže se na starý kolena budu mazat sajrajtama a skrývat před sluníčkem. Přemýšlím, cože to je za alergii. Že bych byla alergická na ty kecy v televizi nebo reklamy? Minule byla jedna reklama dlouhá sedmnáct minut. Úplně jsem zapomněla, na co koukám.  Což mi připomnělo tu vychytávku, co mají mladí. Dívají se na film druhý den a reklamy mažou… hm… musím si namazat ty ruce. Prej kortikoidy, túdle, ty si nechej, doktorko. Mám svý mastě z marušky.


Uběhl tejden. Vyrážka nesvědí, ale odejít nechce. Je to hnus, musím s tím něco udělat. Tahám ze šuplete mastičku, co s ní mažeme prdýlku Tobísovi, zahojí se mu vždycky raz dva. Vypadám bíle.


Třetí tejden. Vyrážka se u mě zabydlela. Občas na ni i zapomenu, ale vždycky mi ji někdo připomene, jako třeba včera prodavačka u kasy v Kauflandu. Uhranutě civěla na mý ruce, až zapomněla pípat. Stejně je to směšnej pohyb, když načítá kódy. Zručná prodavačka pak vypadá jako zručná služebnice lásky.


Čtvrtej tejden. Vyrážku mám i na lýtkách. Pomóc. Paní doktorka pokyvuje hlavou a předepisuje další sajrajt. Tohle je snad nějakej koníček všech kožařů. Zkoušet, co člověk vydrží. Nepošle mě na odběry, třeba mám infekční spálu nebo mi začne odpadávat kůže. Ondra říká, že ze mě bude za chvíli zombík.
Dumám, odkud se to bere. Vyhazuju všechny šampóny, aviváže, prací prostředky. Do koše letí čistící prostředky, peru deky, kapny, záclony, desinfikuju prkýnka - všechna… čistím lednici, vyhazuju potraviny. Tak a teď krémy a mejkap. Šup, letí do koše.  Kupuju antibakteriální přípravky. Já se nedám. Trošku mi  všechno smrdí, ale to přežiju.


Pátej tejden. Vyrážka se na mě směje hned po ránu. Objednávám se k notáři.


Šestej tejden. Trochu podezírám zemědělce. Venku, kam se podívám, řepka. Nenávidím žlutou. Auto mám pokryté nějakým svinstvem. Stěrače to rozmazávají, musím dolejt vodu, spotřeba se ztrojnásobila. Sakriš, všichni na tom vydělávají, jen já solím za vodu do ostřikovačů a za mastičky.


Sedmej tejden. Zabarikádovala jsem se v domě. Utírám speciální utěrkou parapety, zapínám čističku vzduchu. Za monotonního hučení usínám.


Osmej tejden. Vycházím opatrně ven, moje vyrážka jde se mnou. Řepka je na vrcholu svýho smradlavýho života. To by člověk blil. Není kam se schovat. Vzdávám interní boj.


Devátej tejden. Sepisuju petici za zrušení řepky. Už mám dva tisíce pět set podpisů. Nakoupila jsem trika s dlouhým rukávem s háčkem na prostředník, zvou mě totiž do parlamentu. Že by se mnou chtěl hodit řeč Babiš?


Desátej tejden. Babiš není zas tak blbej, jak jsem si myslela. Zruší řepku a co on řekne, to platí. Bude pěstovat něco jinýho, ale proč mám takovej svíravej pocit, že to bude ještě větší svinstvo?


Jedenáctej tejden. Babiš odvolal zasedání o řepce. Je nemocný, má vyrážku.


Dvanáctej tejden. Epidemie vyrážky se rozrostla do okolních zemí. Evropská unie vydává nařízení - Pryč s řepkou pod hrozbou odebrání dotací. Zemědělci stávkují. Alergici stávkují. Studenti stávkují. Země jsou v chaosu. Lékárny vykazují nárůst tržeb o deset tisíc procent.

Třináctej tejden. Babiš skupuje všechny lékárny a zásobuje je kortikoidy a zinkovými mastmi. EU mu děkuje, lid mu děkuje. Policie zastavuje trestní stíhání. Babiš na hrad!

 

Dvacátej pátej tejden. Právě jsem přistála na neznámým ostrově uprostřed Tichého oceánu. Vítá mě písek a palmy. všude poletují barevní papoušci. Naproti mi jdou místní domorodci.

Dvacátej šestej tejden. Vyrážka je pryč. Ti kluci jedni šikovní mi na ruce přiložili listy plný zvláštní kašičky. Za dva dny jsem jako rybička. místní šaman mě zve na skleničku...  když se ho ptám, co to bylo za kašičku, odpoví mi nadšeně, že z nějaký léčivý repky, dováží to sem na lodích obchodníci z Evropy...

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

19.05.2018 14:48:37Gora
redaktor poezie a prózy

Jsem ráda, že jsi se zúčastnila soutěže PM, pro některé hlasující jsi byla jediná alternativa:-)

Smysl pro humor je /nevšední/ dar a ty jej máš.

18.05.2018 05:58:44agáta5

jj, volit či nevolit, toť otázka :)))) my lidi jsme zvláštní zvířátka :))  díky a že se ti moje blbůstka líbí.. vždycky by se kolem těhle měla vypouštět pára z lokomotivy

17.05.2018 21:35:08CHT

Vynikající. Sice trošku švejkovské, ale to bychom nebyli Češi. A co můžeme dělat s Babišem? Nevolit ho a dokázat mu to. Ale nevypadá to s čápy je jen dáma (100zvířat).

Zato agent je to, jasné jak facka.

Ale jako blbůstka skvělé.

14.05.2018 12:51:52kvaj
redaktor prózy

Taky mě moc nedojímá, co v téhle debatě píšeš.

14.05.2018 10:39:47agáta5

božínku, ty musíš vždycky všechno tak okecávat

14.05.2018 08:48:14kvaj
redaktor prózy

Když to veřejně prezentuješ, tak to nejspíš za takovou kravinu nepovažuješ, jak se mi snažíš namluvit.

Kategorie satiry tady není a slovo satira znamená v původním významu všehochuť, tedy odpovídá tvému zařazení mezi blbůstky. Navíc používáš výsměch k určité kritice, tak je to satira, ať o tom soudíš cokoli. 

Nezáleží mi na tom, jestli mé připomínky vezmeš v úvahu nebo ne. Nalož si s nimi, jak uznáš za vhodné.

A k tomu tvému "neberme se tak vážně". Neberu tady na Písmáku ničí texty vážně, tedy ani své, aby bylo jasno. Kdybych je bral vážně a chtěl s nimi prorazit, nebudu je dávat sem.

14.05.2018 06:40:46agáta5

co ti tím říkám? reaguju přece "pouze" na tvůj komentář. Prostě je to blbost a tak je taky označená - blbůstka! žádná satira, žádné umělecké dílo

a ta jména.. no možná bys pravdu měl v případě, že bych psala nějaké vážné dílo, kde je představa osob důležitá. Tady u táhle kraviny opravdu není.

 

 

13.05.2018 18:08:36kvaj
redaktor prózy

Nevím, co mi tím říkáš. Napsal jsem pouze, co o tvém díle soudím.

13.05.2018 15:58:59agáta5

v tom je ten vtip    neberme se vážně

13.05.2018 14:36:29kvaj
redaktor prózy

Píšeš pro určité lidi, ale dáváš to ke čtení i dalším a v takovém případě, když napíšeš Ondra, měla bys čtenáři vysvětlit, kdo to je. Ať to nazveš satirou nebo ne, poslední odstavec míří proti tomu, co jsi napsala před tím.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.