Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Halucinogenní motýl
datum / id03.05.2018 / 487480Vytisknout |
autorOzzozorba
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno247x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Do módy se dostává olizování kůže žab. Ve slizu je silný toxin. Z takovéhoto olíznutí vznikla pověst, že když se políbí ropucha, stane se zázrak. Promění se v krásného prince. Co se stane, kdybychom snědli halucinogenního motýla?

Halucinogenní motýl

Velký a krásný motýl Emanuel. Pod očima kruhy. Nad očima kruhy. Na okraji křídel duha. Káže o nebi a pekle a o tom, jak správně létat. Učení se předává z křídla na křídlo.

„Musíme bojovat o naši zem. Zahubme ty odporné a chlupaté housenky. Plazí se po stromech a požírají listy. Nebudeme mít nektar! Bude hladomor!  

Motýl Rafael zamává křídly: „Musíme počkat. Ještě je tu teorie. Housenka může být našim předkem.

„A zadkem“ kontroval Emanuel. „Rozmnožování je hnojem a vajíčka jsou odporným slizem. Motýli se nerozmnožují. Motýli jsou stvořeni a padají z nebe!“

Sněm starších motýlů odhlasoval likvidaci housenek. Na špinavou práci si najmuli mravence z rodu Skarabis nacis.

Spojitost mezi motýlem a housenkou zjišťuje můra Psychedelis. Ukrytá v temném koutě. Za takové rouhání je trest utržení křídel. Psychedelis nalévá nektar z květu Halucion fantastica do malých zvonečků.  Rebelové sají hořkou šťávu z halucinogenní rostlinky a mají vize.

Prožívají život housenky, vajíčka a točící se hvězdy. „Nějak se nám to pomotalo“ pravil Smrtihlav. „Co tedy jsme? Motýl, housenka, vajíčko nebo hvězda?“ ptal se Rafael.

„Vše dohromady!“ vzlétla vzrušením Psychadelis. „Bez hvězdy by nebylo vajíčko, bez vajíčka housenka, a bez housenky motýl a bez motýla nebude nebes.“

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

09.05.2018 14:42:30kvaj
redaktor prózy

Tohle mi, promiň Jakube, zní trochu jeko floskule. Kdysi jsem měl rád různé citáty a takzvané moudré myšlenky, avšak od jisté doby mi při takových výrocích, které se snaží v jedné dvou větách postihnout lidskou existenci, naskakuje husí kůže.

09.05.2018 14:20:43Ozzozorba
Jo. Nutno žít a žít, nemáme jinou volbu. Smrt je jen myšlenka.
09.05.2018 09:09:43kvaj
redaktor prózy

To, že změna je jediná jistota, vyjádřil už argentinský spisovatel Adolfo Bioy Casares "ústy" správce pláže, který k tomu dospěl pozorováním moře. To je, myslím, dobré přirovnání k tvému výroku "ať to bereme v úvahu nebo ne". Avšak, že něco existuje nezávisle na člověku, je pouze konstatování podmínek, v kterých člověk žije. Teprve to, jak na tyto podmínky konkrétní člověk reaguje, o něm něco vypovídá.

09.05.2018 08:06:41Ozzozorba
Změna je jediná "věc" která se nemění. Ať to bereme v úvahu nebo ne.
07.05.2018 09:13:59kvaj
redaktor prózy

No právě - nástroje. A nástroje lze ovládat, tedy i psychiku. Fakt, že je vše v pohybu a změna je jedinou jistotou, se přitom musí brát v úvahu.

07.05.2018 08:39:08Ozzozorba
Všechno jsou to nástroje (pilulky, vaginy, žáby, chlupy) psychika se rozdrobuje, kondenzuje. Nic není stálého, krom smrti a života.
06.05.2018 11:35:06kvaj
redaktor prózy

Ačkoli příliš nesouhlasím s vyzněním, že je k pochopení podstaty potřeba změnit psychiku opojením, vnímám pozitivně podobenství, které nabízíš. Tip

04.05.2018 08:39:42Ozzozorba
Ano, v příběhu se nachází hluboooooká parabola. Jen ji překlenout a organicky strávit.
03.05.2018 14:09:41Lerak12

Ten námět - dobrý nápad, ze kterého se vylíhlo dobré poučení. Fakt zajímavé názvy protagonistů mini příběhu. Pobavilo mě to.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.