Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+24 neviditelných
O skutečném významu slov 2
datum / id15.05.2018 / 487771Vytisknout |
autorJeff Logos
kategorieJen tak pro radost
sbírkaÚstav lingvistického třeštění,
zobrazeno142x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Veřejnosti se předkládá další díl etymologického poklesku.

O skutečném významu slov 2

V létech 1846 až 1848 byli v italském městě Verona na zkušené dva čeští cukráři - Jeroným Koblížek a Pravoslav Věneček. Mimo jiné oba autoři slavných českých moučníků. Pracovali v pekařské a cukrářské dílně mistra Caetana Napolitane. Ve Veroně vládla mezi pekaři a cukráři velká konkurence a každý z nich se snažil nějak zaujmout zákazníky. Mistr Napolitane jednoho dne z cukrářských piškotů, silné kávy, mandlového likéru, šlehačky a smetany stvořil moučník zdobený na vrchu sypaným kakaem. Bylo to uprostřed horkého italského léta a moučník nechal ležet na pultě, kde se tetelil pod skleněným poklopem dlouhé hodiny. Nikdo z nakupujících neprojevoval zájem a tak při uzavírce dal mistr Napolitane moučník českým tovaryšům k večeři. Hladoví chlapci nelenili a zákusek snědli, byť se jim příliš nezdále chuť smetany, ze které se působením tepla stala zakysaná smetana, spíše zkyslá. Tovaryši strávili noc v průjmových stavech na toaletě. Následující ráno tovaryš Pravoslav, původem z Moravy, prohodil na adresu zkažené sladkosti: "Tož, jeden po tem celú noc týrá mísu!"

Jeho slova zaslechl mistr Napolitane a dožadoval se vysvětlení slov "tira misu". Není přesně známo, jak mu chlapci s jejich chabými znalostmi italštiny odpověděli. Nicméně Napolitane toto označení začal používat a jak je známo, dochovalo se dodnes. Nebyl by v tom alespoň kousek českého kumštu, kdyby Jeroným nedoporučil Napolitanemu zaměnit v receptu smetanu za v té době již známý mléčný výrobek mascarpone. 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.05.2018 06:41:58Nami 99

Promiskuitní - jdoucí pro misku.

15.05.2018 20:41:24neblaho

Význam pojmu týrámísu mi byl vždy zjevný, ale děkuji za vyjasnění skutečných okolností jeho vzniku. 


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.