Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+7 neviditelných
Próza měsíce 18-04 (květen 2018) - HLASOVÁNÍ
datum / id01.06.2018 / 488172Vytisknout |
autorPróza_měsíce
kategorieUdálosti
zobrazeno676x
počet tipů0
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Próza měsíce 18-04 (květen 2018) - HLASOVÁNÍ

 

HLASOVÁNÍ

 

Do středy 20. června můžete hlasovat pro tři z následujícího seznamu prozaických děl.

 

Za příštím oknem kurva drát  je ostnatej autora UchoNaKoleji-
Klepáč autora Edvin1
Pohlavní identita autora Danny
Májka autora nascheanou
Čistič autora Oskar Koblížek
Manuel třetí žije autora kvaj
Benzínová pumpa autora Jeff Logos
Romance profesora Yakody autora Movsar
Poslední tón autora miromurka
Strašák na poli autora K3
Prasečinky aneb příběhy Janičky a Toničky autora Meggy607
V jatelině autora zd.hledač

 

Pod hlasováním uveďte zdůvodnění své volby nebo krátký komentář ke zvoleným dílům.

 

 

 

NOMINACE KVĚTNOVÝCH prozaických děl

 

Do čtvrtku 7. června můžete nominovat prozaická díla zveřejněná v květnu 2018.
Nominace zasílejte jako avízo od díla směřované na uživatele Próza_měsíce.

Dosud byla nominována tato díla:

Za příštím oknem kurva drát  je ostnatej autora UchoNaKoleji-
Klepáč autora Edvin1
Pohlavní identita autora Danny
Májka autora nascheanou
Čistič autora Oskar Koblížek
Manuel třetí žije autora kvaj
Benzínová pumpa autora Jeff Logos
Romance profesora Yakody autora Movsar
Poslední tón autora miromurka
Strašák na poli autora K3
Prasečinky aneb příběhy Janičky a Toničky autora Meggy607
V jatelině autora zd.hledač


Číst můžete začít už teď.
Zatím nehlasujte, vyčkejte prosím na výzvu k hlasování.
Seznam bude průběžně aktualizován.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

19.06.2018 17:03:48Zdenda

1. místo Ucho na koleji

Ucho to texty umí. Vyznívá to přirozeně, uvěřitelně. Není v tom patos ani uplakaná sebelítost nebo zuřivé obviňování všeho okolo, což jinak bývají klasické neduhy podobných textů. Navíc je to sympatický pán, hezky mě oslovuje a hraje šachy.

Další pořadí se mi nepodařilo určit. Je tu víc textů, k většině jsem se vyjadřoval v komentářích, které mi připadají dobré, ale nedokážu je seřadit. Teda kromě posledního místa, na něm je pochopitelně kvaj.

17.06.2018 13:38:20kvaj
redaktor prózy

1. Strašák - K3 

2. Klepáč - Edvin1

3. V jatelině - zd.hledač

Z dalších:

Za příštím oknem kurva drát je ostnatej - UchoNa Koleji

Čistič - Oskar Koblížek

K jednotlivým povídkám jsem se vyjádřil v diskuzi. Pět, které jsem jmenoval, podle mého stojí za pozornost. Volba prvních tří byla ovlivněna spíš mými pocity, než že bych je dokázal nějak racionálně zdůvodnit.

09.06.2018 15:08:51Oskar Koblížek

Tak, abych to tak nějak shrnul.

Mně přijde jako nejlepší ČISTIČ.  Brilantní vyprávění s neodolatelnou pointou. Co vám budu povídat! Boží!  :-)))

No dobrá a teď vážně.

  1. STRAŠÁK.  Přijde mi, jako dobře převyprávěný nelehký osud chlapce, který hledá své proč a přitom oplácí okolí stejnou notou. Ostatně, takových Brunů kolem sebe člověk vidí spoustu. To poznamenání duše svými nejbližšími je snad tím nejsmutnějším. Pěkné.
  2. KLEPÁČ.   Jako pamětníka stejných časů i příkoří ze strany učitelů, mě tenhle příběh hodně zaujal a tiše mu tleskám. I proto, že barevných Adolfů jsem měl také plnou hrst. Ovšem mysterióznost Strašáka u mě zvítězila. Pardon.
  3. MANUEL.   Bavily mě ty dialogy, logika malé „slečny“ a jemná filozofie příběhu. Prostě svým způsobem vyprávění přímo výstavní.

Jinak všechna nominovaná dílka mají něco do sebe a myslím, že se autorům podařilo vykreslit, co měli zrovna na srdci. Hodně štěstí.

08.06.2018 13:03:25Lakrov
redaktor prózy

VYBRANÉ:

1. Klepáč autora Edvin1:  Přečteno jedním dechem bez jakéhokoli zaváhání. Dobrá povídka, jejíhož autora  tuším mimo jiné kvůli tomu vícejazyčnému prostředí. Scéna se schovaným albem  známek je působivá, napínavá.

2. V jatelině autora zd.hledač:  Rafinovaný úvod, vzbuzující zájem předhchází krásnému dětsky prostému vyprávění,  na jaké se zmůže nejspíš jen ten, kdo dětství opravdu prožil a ne jen přežil,  jak se k tomu staví (nebo jsou k tomu vedeny?) dnešní děti.  I bez odhlédnutí na začátek už vím, kdo je autorem, jeho styl je dost čitelný.

3. Strašák na poli autora K3:  Napsané je to svižně, dobře se to čte, má to spád a probouzí to fantazii.  Chvíli z toho jde strach, pak se nálada uklidňuje, jako by se vše "k dobrému  obracelo" ale ten hororový konec...! Ten mi trochu zkazil náladu, jenže  kam jinam by to mohlo vést...  Připomnělo mi to (nevím proč) pohádku O Otesánkovi.

 

OSTATNÍ:

 Z dlouhého rozhodování, kterou povídku umístit na třetí příčku,  nakonec vyšel lépe "Strašák" a to proto, že působí živěji.  "Manuel" se tak bohužel octl mezi "ostatními".

Manuel třetí žije autora kvaj:  Prvním odstavcem se pročítám trochu s obtížemi, ale to čtenářům stává...  Dál se to čte výrazně lépe a s příchodem oněch dětských dialogů a jejich  zvláštní logiky mě to začíná vysloveně bavit. Od závěru sice očekávám  výraznější překvapení či pointu, než jakou pak nalézám, ale i takhle  je to velice dobrá povídka; jedna z květnových nejlepších.

Prasečinky aneb příběhy Janičky a Toničky autora Meggy607:  Je to takový dětsky podaný (a dle všeho taky dítětem psaný) příběh, který by  jako školní slohová práce jistě obstál.  Ve zdejší konkurenci se však při hodnocení nezařadil mezi "VYBRANÉ",  nýbrž jen mezi "OSTATNÍ".

Romance profesora Yakody autora Movsar:  Na můj vkus je tenhle obyčejný příběh zabalen do nadměrného množství vznešených slov, jejichž užití by se dalo chápat i jako náznak parodie, leč nějak se k tomu jako k parodii neumím postavit. Snad je to způsobeno "gastronomickou" pasáží, která mě odpuzuje.

Poslední tón autora miromurka:  Dočíst se to dá snadno, ale po celou dobu čtení na mě text působí dojmem "převyprávěného románu", protože na to, jak je text stručný, zabírá dost velký časový úsek, navíc z obou stran jaksi neohraničený.

Májka autora nascheanou:  Zpočátku mě to zaujalo tou prostě popisovanou atmosférou vesnické oslavy, ale poslední odstavec zabývající se močením mě zbavil schopnosti poznat, proč byla tahle povídka napsána, takže nemohu dodat víc, než: Dočteno.

 Benzínová pumpa autora Jeff Logos: Zdramatizovaná reportáž, říkám si po přečtení prvních odstavců. Zdramatizovaná nebo snad "přebásněná" množstvím obrazů. Vadí mi ten pohyb v čase směrem vzad, tedy ani ne tak vadí, jako v měm spíš shledávám pózu, "manýr" směřující ke zvýraznění (se). Nebýt to soutěžní dílo, dál načtu... a bylo by lepší dál nečíst. Chápu, že to má být burcující a že současné dění vyžaduje takto burcující sdělení, ale pro mě to prostě není. Přesto ponechávám v "OSTATNÍCH" a přeju lepší čtenáře.

 

MIMO:

Čistič autora Oskar Koblížek:  Obrazy připomínající noirovou detektivku, střídané rádoby  mysteriozními vzpomínkami na nadpřirozené schopnosti jednoho z předků a naivně poetckými vsuvkami mě uvádí do rozpaků, co že to vlastně čtu.

Za příštím oknem kurva drát  je ostnatej autora UchoNaKoleji-:  Tohle není povídka pro mě. Špatně se čte, takže ji od půlky procházím spíš zrychleně, a taky k obsahu mám výhrady. Nebýt zařazena do soutěže, asi by mě ani nenapadlo ji komentovat.

Pohlavní identita autora Danny:  Nesedí mi to obsahem, formou, tedy tím hospodským pseudofilosofováním ani grafickou úpravou, kdy prostupnots už tak dost neprostupného textu je ztížena jaho "slitím" do jednoho bloku.

07.06.2018 23:33:24Fruhling

1.) Ucho na koleji

2.) Movsar

3.) nascheanou

 

Ad.1) Ucho je jedne z mála autorů na písmáku, který zvládá téma existence na okraji podat bez patosu. Text je navíc příjemně okořeněn "slovním hračičkovstvím", které společně s hořkým humorem téma odlehčuje, ale překvapivě mu neubírá nic z bazální tíže, smutku, ale i vzteku.

Ad.2) U Movsara oceňuji, jak se od miniatur posunul k delšímu celku a to nejen "délkou". Líbí se mi, že ve své podstatě je to velmi prostý příběh, kde klasické Movsarovské kudrlinky dotváří náladu a atmosféru, bez zbytečných přesahů a  odkazů. Přechod od osobních pozorování k příběhu, který stojí sám o sobě působí čerstvě a nenuceně.

Ad.3) Nascheanou jsem si umístil i přesto, že se nejedná o klasickou povídku. Ale panejo - už dlouho jsem na písmáku nečetl něco tak živého. Vesnické stavění májky je vylíčeno s naprostou přirozeností. v kontrastu k odlehčené atmosféře slavnosti je položena chladná pozorovatelská přesnost a detailu a citlivost k postavám. Jemný nádech woolfovštiny bez pachuti epigonství. Suverénní, profesionální text.

 

Osobně mě ještě zaujaly texty Strašák (pro příběh) a V jatelině (pro ucelenost vzpomínky) a hodně dlouho jsem bádal, jak je propašovat do mých top 3.

07.06.2018 17:35:11Gora
redaktor poezie a prózy

1. Za příštím oknem...autor UchoNaKoleji

Celkem drásavé čtení, které má i přesto smysl, autorův talent je podle mne dobře řízená střela  - Člověk je tvořivej, kreativní. Zvláštní nadání projevuje ve vyhlazování. Krásnej eufemismus. Zvěrstvo...

2. Romance profesora Yakody - autor Movsar

Autor - pozorovatel umně zachází s češtinou, působivě vykresluje pocit samoty a beznaděje...

3. Strašák na poli - autor K3

Velmi dobře vykreslený příběh na rozhraní tajemna a tíživé životní reality...

07.06.2018 12:50:22Vigan
  1. Májka, autorka nascheanou..podezřívám autora, že je profesionální spisovatel, v miniaturách o vztazích mezi mužem a ženou je výborná, psaní poetické a nenucené, a je škoda, že ji není více vidět mezi jinak průměrnými zdejšími povídkami..čím pak to je? (kvalita textu není jen o tipech, he)
  2. Romance profesora Yakody, autor Movsar. Autor a jeho kudrlinkové vitráže lidských karikatur mě stále baví, impozantní, inspirující miniatura o specialistech na samotu, Japoncích..(a Japonsko miluju)
  3. V jatelině, autor zd.hledač, pěkně odvyprávěný příběh o starých křivdách, o střetu dospělého smířeného a ještě dětského naivního světa, a připomíná mi to moji dědinu a je to celé Zýbalovsky malebné a půvabné.
07.06.2018 09:47:17K3
redaktor prózy

1. Klepáč - Edvin1

2. Romance profesora Yakody - Movsar

3. Benzínová pumpa - Jeff Logos

U prvního místa jsem neváhal ani vteřinu. Krásný příběh napsaný kultivovanou češtinou. Splňuje veškeré parametry velmi kvalitní povídky. Druhé místo bude možná rozporuplné, mně se ale líbí příběh úsporně sestavený z krátkých epizodek jaký napsal Movsar. Vystihuje japonskou úslužnost. Trojka je mimořádně působivá  reportáž, zachycující brutální epizodu válečné vřavy.

 

07.06.2018 08:51:17Próza_měsíce

NOMINACE BYLY UKONČENY

Následuje HLASOVÁNÍ pro díla soutěže PRÓZA MĚSÍCE za KVěTEN 2018


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.