Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+21 neviditelných
Tři muži, holky a Bůh
datum / id21.02.2019 / 494261Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno450x
počet tipů19
v oblíbených1x
do výběru zařadilZbora, a2a2a, Gora,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Tři muži, holky a Bůh

Tři muži, holky a Bůh

Pod Andělem stojí tři muži v pracovních vestách. Na prsou mají nápis: Bůh bude soudit tvé hříchy. V rukách letáky, patrně s výčtem hříchů. A holky, co mají rty jak višně v čokoládě, si s nimi chtějí udělat selfie. A ti tři soudní emisaři souhlasí a všichni se smějí. I Bůh.


Karamelky od spojenců

V Podolí zas z řeky vytahují nevybuchlou pumu ze světové války. Planktonem ocumlaný bonbón s TNT náplní, od spojenců milý dárek. Tenkrát zjara se nepředali, pro Prahu měli jen pár těchle karamelek..


Chvilka pro svačinu

Bukové lesy. V dálce štíty hor, šumění divoké řeky. Odpoledne, čas ke svačině. Zátiší s kinžálem, vánočkou a raketometem stinger. Ruslan, Šamil, Arbi, Movsar a Djundula, kamarádi nad kotlíkem horkého kakaa pěstují mužnou romantiku. Probírají, co čas dal, co vzal. A když přijde na holky, ty lumpaté lásky z gymnázia, smějí se na sebe a ústy jim jde stříbrný vítr.


Zvěstování dívčino

Metro. Ta dívka zvěstuje blízkost jara. Odhaduju jí tak patnáct. A už je to prsatice k libému záhledu. Ta když se večer svleče, aby se oblékla do pyžámka s medvědem, rozsvítí pokoj milionem lumenů. Ach, jak se asi musí tomu míšovi spát v tom mléčném obležení.


Tramvajky dvojky

Míjejí se na Národní, tramvajky dvojky. A řidiči si posílají plavné polibky, ač toho o sobě moc neví. Pomalu jim končí odpolední směna, na smyčce očistí své vozy od vína, moči, zvratků, ze stropů setřou podrážky spratků, dopijí kávu z bandasek a půjdou dom. Ohřejou si večeři, otevřou jedno a ulehnou každý k té své. A ony poznají, že ti dva z dvojek spolu něco mají, poněvadž na to mají ženské čuch.


Kladenskou stepí

Vlak spěchá stepí ke Kladnu. V této krajině nepřebývá žádná iluze, vše je tu reálné. Tady se nerodila princátka, aby na bílých koních docválala z paláců na stránky kronik a pohádek, tady se rodila ocel z pecí a spálených dlaní. Tady to není žádná náplavka a hrádek, ale místo smetišť, hal a baní. A hraje se tu hořká únikovka. Obvykle celý život, bez úspěchu.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.03.2019 16:55:34Movsar

děkuju vám, přátelé, že jste na mě nezapomněli, i když poslední dobou sem chodívám málo. a že napíšete, .zároveň se omlouvám, že já to ne vždy udělám, poněvadž vír času je neúpropsný, ale čtu vás taky rád.

14.03.2019 09:20:06bixley
redaktor prózy

Tentokrát ve mně tyto drobnosti vyvolávaly hezké chutě - viz višně v čokoládě,ocumlaný bonbón TNT, vánočka kotlík kakaa...

Nejvíc se mi líbí Zvěstování dívčino - prsatice k libému záhledu, jak se asi musí tomu míšovi spát v tom mléčném obležení. - to chápu... :-)

T.

12.03.2019 10:48:52Vigan

Výborné. A ta spojení..libé záhledy...úžasné.

28.02.2019 21:09:41Dagmaram
Karamelky, tramvajky dvojky :-)
27.02.2019 21:31:44K3
redaktor prózy

Opět super.

24.02.2019 15:22:53Movsar

děkuju, přátelé, za návštěvu a komentáře. už jsem se tak usadil, ysslandio, že by skutečně ten risk, jak píše zbora, mohl dopadnout všelijak.. ostatně i témata zůstávají. snad se podaří, aspoň občas, nějaké překvapení.

a2a2a, díky za důkladný komentář, jsem rád, že si ty texty žijí vlastně svůj život, že se s nimi dá pracovat i sdíleně. nejsem autor typu kundery (zejména k němu ani nedosahuju), abych byl dotčený snahou o inegernci do autorova světa (známý je v tomto směru jeho esej "nechovejte se t ujako doma, příteli") a díla. naopak, jsem si vědomý toho, že v digitální době už nelze uchránit žádnou jedinečnost, vše je vydáno open sources nebo creative commons. ostatně, všichni tu píšeme společné dílo (/zní to pateticky, ale snad na tom něco je).

22.02.2019 21:02:27Gora
redaktor poezie a prózy

dík, avi PM

22.02.2019 19:50:00Gora
redaktor poezie a prózy

Mohla bych rovnou nominovat do soutěže PM za únor?

22.02.2019 19:24:07a2a2a
redaktor poezie

Mám dojem, že si nedáváš záležet na stylistice, která právě mikropovídečky přibližuje poezii, přitom ti neschází nápady.  nejvíce hodnotím ...Kladenskou stepí... a  ...Tři muži a holky... Omlouvám se, ale nedá mi to, ale uvedu příklad, než abych nepřehledně psal, co je možné změnit.

Tři muži, holky a Bůh

Pod Andělem stojí tři muži. Na prsou nápis: Bůh bude soudit tvé hříchy, v rukách letáky.  A holky, co mají rty jak višně v čokoládě, si s nimi chtějí udělat selfie. A ti tři emisaři souhlasí a všichni se smějí. I Bůh.

Zvěstování dívčino

Tady hezký výraz ...záhledu..., i ta ...prasatice... vyznívá tak laskomně chlapsky. Poslední větu bych vypustil, působí proti lyričnosti textu i námětu, avizovaném nápisem a na rozdíl od záhledu a prasatice působí už trochu chlapsky uslintaně.

Tramvajky dvojky

Tady jen doplnit ...dom... domů... (asi nezapřeš Ostravaka), ale to je krásný text, ty plavné polbky mají v sobě kkrásně hrubý chlapský humor a poslední větou potvrzuješ, že je potřebné i kamarádství, aby se to s těmi ženskými dalo vydržet.

Kladenskou stepí

Moc hezká. Uměl bych si předstvit vypustit ...z paláců na stránky kronik...  a ...z pecí..., to jen, když bych chtěl být dokonalý, ale ten text je natoli krásný a hlavně nosný, že to tam nepřekáží.

Výběr za Kladenskou step, vtipné i  laskavě reálné Tři muže a holky a Tramvajky dvojky s citlivým a nevtíravým náhledem na všední kamarádství, či spíše nenucené chování mezi kolegy.

 

22.02.2019 09:46:43Yan73

Líbí, ahoj Y.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.