Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+5 neviditelných
MDŽ. Bez básně a hany
datum / id10.03.2019 / 494705Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno115x
počet tipů5
v oblíbených1x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
MDŽ. Bez básně a hany

Plechoví vs živí  

Morání víří plechovky, bez ustání. Spodní proudy civilizace. Peter Sloterdijk auta označil za příklad úspěšné integrace (svého druhu) cizinců. Ano, máme tu mezi sebou už 5,5 milionu plechových přátel a je to tak akorát. Zbývá vyřešit otázku, proč dvacet sirotků z pouště je příliš.


Kamarádi z radnice. Den první

Už večeří otruby příborem z hliníku. Kamarádi z radnice Brno-střed. Zítra je naženou do okachlíkované místnosti apelem "Vpřed!“. Uleví se jim, když od stropu začne stříkat voda. Pak budou muset nazí před zřízencem dělat dřepy. Jestli nepašují v prdeli štangli salámu, na přilepšenou. A pak konečně poznají své nové kamarády. Na stoličkách přivařených k zemi se v družném hovoru vzájemně ujistí, že jsou nevinní, dají si sušenku a půjdou to zaspat. Vždyť je teprv poledne, den první.


MDŽ. Bez básně a hany

Kdysi básníci psali: Ženo v modré kombinéze, provoněná jarem a olejem.. Je dobře, že ženy opustily soustruhy a jeřáby, i když od psacích stolů někam zmizeli i básníci. Ale zas přijdou a objeví ženskost v celé její kráse a významu. Protože žena je, bezesporu, ten lepší ze dvou lidských druhů. Bez básně, neboť nevládnu verši, a hany, neboť se za svůj nestydím za svůj dík, posílám k dnešnímu svátku: smajlík.


Malý zbojník

Přeje si vanilkové křupo, a tak tahá maminku za rukáv. "Páči sa," podá mu je a pohladí ho ve vlasech. "Ďa-ku-jem, mama," opáčí kluk a už futruje sladkost. Jednou z něj bude zbojník, jako Jánošík nebo Černák, a na dně jeho poetické paměti vanilkové křupo: možná jím bude krmit své levy a možná až mu koroner sáhne do kapsy děravého saka, najde v ní tuhle podezřelou sladkost.


Parta z mokré kauzy

Loučí se před soudem. Parta z mokré kauzy. A ještě jsou toho plní a ještě si ji připomínají, nemohou si pomoct. Advokát udílí rady z pozdní kapsy, ostatní uznale přikyvují. A kolem jdou dvě Japonky a nic netuší o tom, že právě minuly scénu biblického významu: lámání chleba spravedlivých.


V mobilu tolik krás…

Tři Japonci na potulkách Prahou. V tramvaji si dávají oddech: každý bere ke slovu telefon. Holka nafotila Prašnou bránu do zásoby, ze všech úhlů, stran, padesát odstínu gotiky. Pak prohlíží své autoportréty z nábřeží, skoro nedýchá, jaro je lásky čas. A ti dva vlastně nedělají nic jiného, v mobilu tolik krás..


Rambo v bílé limuzíně

Tady se Čechové zapletli do pohádek. Na ztmavlé skalisko nad řekou usadil se člověk, v ruce brk, v hlavě blázniviny. A divoké srdce toho písmáka dávnověkého ramba posadilo na koně a nechalo skočit. Teď tudy cválají holky v těsných legínách, v uších sluchátka, a věří každé bláznivině. A když zrovna necválají, čekají na svého ramba v bílé limuzíně.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.03.2019 16:53:46Movsar

Děkuju vám, přátelé, za návštěvu a pár dobrých slov. a2a1a, máš pravdu, opraveno. obměna je možná, protože v podstatě se ta témata opakují pořád: erotika, barvy světa a ulice zvlášť, a něco k tomu jako taková obloha k smaženému sýru.

10.03.2019 22:11:28atkij
redaktor poezie

padesát sedm odstínů movsara:)

Líbí, všechno:)

10.03.2019 17:33:41dadadik

Líbí se mi všecky :)) smajlíka k mdž

10.03.2019 14:53:17a2a2a
redaktor poezie

První, druhá bezvadné, právě za ně výběr Zkontroluj si třetí (MDŽ), poslední věta, zdá se, že je tam nějaký překlep při úpravách. Pátá, šestá i poslední se mi také líbí, ačkoliv mám matný dojem, že ta poslední už se u tebe v nějaké obměně dříve objevila, ale třeba je to jen zdání, má paměť není zrovna to, čím bych mohl úspěšně argumentovat.

První je skvělá a druhá mne chytila nejen pohotovou reakcí na aktuální dění, ale přesným popisem vězení a ttím obraze - den první.

10.03.2019 13:31:59Lerak12

Dnes spíše sofistikovaná zamyšlení. Nuance žádoucí a bavíš mě.

10.03.2019 11:54:18Gora
redaktor poezie a prózy

Díky za dodatečné přání, potěšilo spolu s ostatními mini...


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.