Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Svět informystiků III
datum / id29.08.2002 / 60128Vytisknout |
autorDanny
kategorieOstatní nezařaditelné
sbírkaSvět informystiků,
zobrazeno5295x
počet tipů12
v oblíbených0x
zařazeno do klubůLidé od počítačů,
Prolog
pokračujeme v seriálu...
Svět informystiků III
Harry Hacker vypráví:"Kdysi, před dávnými a dávnými časy, žili v zemi zvané Atlantida dva programátoři. Oba dostali od šéfa ten stejný úkol, napsat program, bohužel dnes již nikdo neví k čemu měl sloužit. První z nich napsal uživatelsky líbivou aplikaci, ale s nedomyšlenou strukturou a nestabilním jádrem. Druhý napsal spíše strohé, avšak flexibilní rozhraní se stabilním jádrem. Jejich šéf byl zrovna na druhém konci Atlantidy, takže ti dva se celý den hádali, čí projekt vybere. Bohužel však druhý den byly dny Atlantidy sečteny - kontinent zanikl v bouři vln. Než se potopil do vlnobití, křikl jeden z programátorů na druhého: 'Kolego, náš spor bude pokračovat jindy a jinde.' Za velmi dlouhou dobu se oba programátoři znovu narodili - jsou to Linus Torvalds a Bill Gates." Harry domluvil. Tu se jeden z žáků zeptal: "A kdo je dnes ten šéf" Harry Hacker se usmál: "Tím šéfem může být každý z nás: sami si rozhodujeme co budem používat."

Harry navázal další, krátkou příhodou:
"Charles Babbage měl zvláštní sen. Byl z něho úplně zmatený. Měl totiž sen, že hrál Dooma. Avšak v jeho době žádné počítače neexistovaly, tedy ani Doom ne. 'S tím musím něco udělat' řekl si Charles a sestrojil první počítač od zničení Atlantidy."

Jeden programátor, žák Harryho Hackera, neměl žádnou partnerku. Jednou vyvíjel prográmek, který chtěl dát na net. Do Nápovědy, do sekce Problémy přidal položku "Jsem sama a je mi smutno." Odpovědí byl krátký konejšivý text a autorův e-mail. Program byl volně šiřitelný, tedy se hodně rozšířil po inetu a jeho tvůrce dostával spoustu nabídek a prožil bohatý a vášnivý život.
"Vidíte jaké jsou výhody volně šiřitelného software :-)" pravil k tomu Harry Hacker

Jeden uživatel Windowsů zkoušel CDčka z počítačových časopisů tím způsobem, že všechno nainstaloval a pak teprve vybíral co se mu hodí.
"Dám to tam vcelku a pak si vyberu." říkal vždycky. To však není správný postup, protože po odinstalovaných nepotřebných programech mohou v systému zůstávat zbytky a dělat neplechu.
Není divu že tomuto člověku tuhnul počítač. Přišel proto za Harrym Hackerem. Harry mu hned nabídl pytlík kandovaného ovoce. Muž si ho vzal, ale zjistil, že ovoce je promícháno s uhlím. Tázavě se podíval na Harryho a ten odvětil: "Dal jsem vám to vcelku a vy už si pak vyberete." Muž pochopil, usmál se a poděkoval.

Jeden admin velice obdivoval novinky nových Windows jako je vzdálený přístup a diskové kvóty. Začal se mu však zdát divný sen: nejdříve Kryštof Kolumbus, který jásal že objevil Nový svět, a potom vikingský vojevůdce jak si ťuká na čelo.
Nevěděl co to znamená, dokud se nezeptal Harryho Hackera. Odpověď zněla: "Vikingové objevili Ameriku dlouho před Kolumbem. Stejně tak ty věci, které na Woknech obdivuješ jako novinky, jsou v UNIXových systémech již přes dvacet let."
Jakmile tohle uslyšel, byl admin osvícen.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

21.01.2003 00:00:00j_i_r_i_k
Tak tohle už je mnohem lepší, fakt geniální... Hm, proč Tě vlastně chválím, to je nošení broučků do wokýnek, ale když holt někdo umí...
21.01.2003 00:00:00velrybka
a nejen v případě woken a unixu... např znám výrobce který prodává usb kabel pro propojení dvou PC a k tomu dodá jednoduchý manažér... za tisíc poctivý Kč... tak jsem si koupil kabel za kilo a použil standardní prográmek.

Tady možná nejde o to kdo nato kdy přišel, ale kdy přišla ta správná chvíle nato použít jeho vynález... A taky umět si ho prosadit.. že?...:-(
02.01.2003 00:00:00hurvinek
mam firemni comp a tuhnul v dobach kdy na nem nebyl stahnutej ani pismak domu......
ani ti vikingove vedeli ze kdyz to o objeveni ameriky pusti do sveta bude z toho jenom pruser a tak to zatloukali
11.10.2002 00:00:00Spvrivs
*! :-)))
16.09.2002 00:00:00Navždy_Tvůj
:-)
*
04.09.2002 00:00:00Toxman
Wopi: Souhlas. Záleží na spoustě věcí, třeba taky na tom jak se sejde železo (a jak si s tím W poradí - výrobky firmy ATI zaslouží vlastní zmínku :). Já osobně Linuxák nejsem (i když jsem si kolikrát říkal, že to prubnu a Linux má mé sympatie), jenom nejsem úplně spokojen s programy (a cenou) Brýlatého Billa (o kterém píše Paranoicus :). Zatím je Linux nepříliš uživatelsky přívětivý a výrobci programů na něj vesměs kašlou...
03.09.2002 00:00:00Print
*!
03.09.2002 00:00:00Toxman
Wopi: Nechci se hádat o tom, který system je lepší a který ne, ale je pravda, že W98, zvláště ve spojení s IE5.x (nebo nižší :) Dokáže padnout dost rychle. Když jsem ladil nějaké VRML soubory, padl IE (a posléze i W98) průměrně tak na páté obnovení souboru (i po kompletní renovaci systému). A nesvádějme to na plug-iny, protože plug-in (i kdyby už byl blbě napsaný) přece nesmí narušit ani stabilitu hostitelského programu, natož pak celého systému. Tebou popsané zásady pomůžou výskyt problémů sice eliminovat, ale bohužel nikoliv ani zdaleka odstranit. Je fakt, že když někdo používá v kanceláři Word Outloook Express někdy Excel :o), tak tolik problémů mít nebude jako ten, kdo bude chtít třeba stříhat zvuk nebo video či hrát hry. :o))
03.09.2002 00:00:00Wopi
Toxman: náhodou... na kompu mam dost her (prakticky vše závodní, co existuje, neb jsem na to maniak), několik programů na muziku a práci se zvukem (neb jsem i na to maniak) atd. :))
Holt záleží na konkrétním případu. To, co uvádíš o pluginech, zní logicky a souhlasím. :))

Jen se nějak nemůžu smířit s tím, jak Lunuxáci pořád útočí na Win, když dobře vědí, že to nikam nevede. Dokud mi na Lunuxu nepoběží 30 závodních her v nadupadé grafice a nebudu moct tvořit muziku, neni mi na nic, i kdyby spadnul jednou za století.
:)))))))))

03.09.2002 00:00:00Danny
Para: Chlape, já se neflákám, abys věděl... pracoval jsem doma na své revoluční povídce

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.