Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+2 neviditelných
Jahodanův příběh
datum / id14.07.2003 / 89445Vytisknout |
autorMovsar
kategoriePovídky
zobrazeno3131x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůKlub čítačů povídek,
Prolog
Jahodanův příběh
Jahodan Vávra byl hráčem na klávesy v jednom málo úspěšném provinčním bandu. Jeho spoluhráči jej neměli příliš v oblibě, zdál se jim být morous. Měl děvče jménem Žaneta, což byla pobledlá knihovnice „měkké kůže“, jak jí popsal frontman skupiny. Jahodan k ní zahořel první láskou, a dívka vědoma si své situace – že, totiž nebýt toho, zůstala by na ocet – nenechávala uhasnout plamen hudebníkovy přízně rezervacemi nejnovějších knižních titulů.
Před týdnem svému milému přinesla ještě horký výtisk Knihy zrození a zániku arménského duchovního vůdce oblastní sekty Adama Karkeziana. Jahodan doslova hltal stránky každý večer před tím, než se sesul z Žanetina neforemného těla a usnul.
Osudného dne skončil s kapelou zkoušku trochu později – řešil se víkendový výjezd do přilehlého města a tak vznikly menší neshody. Jahodan hustou atmosféru neunesl, pln vzteku odkráčel z plechové garáže hledat útěchu v náručí potem ulepené Žanety a najít jí v Knize zrození. Když procházel potemnělým sídlištěm zaslechl hluk motoru a vzrušené hlasy. Jakoby to byl východní akcent, pomyslel si Jahodan a nemýlil se. Když se tomu místu přiblížil, uviděl dva muže na motorce a před nimi stojícího třetího. Zadní z motorky držel v ruce pistoli a mířil na stojícího. Dialog byl veden v ruštině. Jahodan v ten moment dostal nepochopitelný nápad. Krok k němuž se rozhodl nebylo možno nijak logicky vysvětlit, snad posílen četbou Karkezianových mouder, snad inspirován béčkovými filmy, beze špetky soudnosti přiskočil zezadu k motorkáři – střelci a vtiskl mu do zad své klávesy. Doufaje ve štastný konec, vidíc se ve večerních zprávách coby heroický poskytovatel rozhovorů zařval: „Slez z tý mrchy hajzle a to plivátko hoď na zem.“
Profil jeho zbraně však nelhal. Teď Vávra uviděl mužovu tvář – hleděl na něj nesourodý pár očí mongoloidního tvaru a jeden čistě broušený vývrt hlavně ráže .45. Olověná střela s hvězdicovitou výdutí otevřela lebku jako ocelový louskáček Solingen skořápku vlašského ořechu. Další výstřely už Jahodan neslyšel. Při pádu muzikantovo tělo zavadilo o klávesy, a protože byly napájeny monočlánky, spustil automatický bubeník s podkresem melodie tanga. „Ta dá da da da dá…“ rozeznělo se do ticha zapadlého koutu sídliště a smrt vyzvala dvě těla k poslednímu tanečku.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

16.02.2005 00:00:00Evička
arménský duchovní vůdce Adam Karkezian řikáš? Jdu do knihovny ... dík za inspiraci :-) .... na oplátku ti nabízím knihu
Franze Werfela - Čtyřicet dnů - skvělý román o první genocidě
20. století - o vyvraždění Arménů Turky. -- Při čtení tvého příběhu
jsem si napětím okousala tři prsty ... TIP, automatický bubeníku :-))
16.02.2005 00:00:00Movsar
jedním takovým slavným arménem byl taky "doktor smrt" jack kevorkian. celá jeho rodina tomu strašnému vraždění podlehla a když se on, pod tíhou neštastných dojmů, snažil lidem utrpení zkrátit, chtěli ho odsoudit k 25 letům. naštěstí v americe soudce není úředník bezduše aplikující normy, ale "odborník na spravedlnost", používající mimo zákonů též své úsudky, a tento muž jistě hodný obdivu byl osvobozen.
tak jen, že se taky přimlouvám za legalizaci eutanazie
12.11.2003 00:00:00MCMLIII
Opět jsi ukázal, že se nebojíš zakomponovat do textu nečekané zvraty.
10.11.2003 00:00:00Stinohlav
Tak tohle mi uniklo. ~ Opravdu povedene :)
15.10.2003 00:00:00průser_mračen
jo, solingenská ocel, to je kvalitka.
14.10.2003 00:00:00Abyss
me to pride takovy ze zivota :) ... zaujalo me to a sem rada ze to skoncilo dobre...*
19.08.2003 00:00:00Carrie
blbej život, blbá smrt ;o))))
28.07.2003 00:00:00HERMES
Automatický buberník s podkresem tanga byl vynikající, nikým nenapodobitelný, geniální dějový zvrat. Tímto počinem jsi se zapsal mezi velikány dramatu. Toto dílo zasluhuje hlubší studium. T
24.07.2003 00:00:00Calavera
použi tento štýl v niečom komplexnejšom a ja sa na to budem tešiť ;o)
21.07.2003 00:00:00WiruZ
:)*/*

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.