09.04.2019 18:42 K dílu: Bílá Voda Véclav
Nevadí, minimálně je to motivace pátrat ve své paměti po silných zážitcích.
09.04.2019 17:05 K dílu: Bílá Voda Véclav
A děkuji za nominaci.
09.04.2019 16:54 K dílu: Bílá Voda Véclav
Souhlasím :)
17.03.2019 12:50 K dílu: Bílá Voda Véclav

Jsem rád, že se to aspoň trochu líbilo. Vaše přípomínky nejsou úplně mimo mísu, zkusím na tom zapracovat.

16.03.2019 19:40 K dílu: Bílá Voda Véclav

Něco na tom bude, do budoucna se o to pokusim. Řád nepostrádá jenom moje psaní, ale muj život celkově :D

14.03.2019 06:12 K dílu: Pochybování o tradičních metodách psychiatrie Véclav

S posledním komentářem bez výhrad souhlasím. A musím přiznat, že i u nás se psychiatrická péče v poslední době dost zlepšuje (peer terapeuti, přibývání otevřených pavilonů, smíšené pavilony - ženy i muži dohromady, organizace jako Fokus, které klienta hodně podporují i v domácím prostředí).

13.03.2019 19:10 K dílu: Pochybování o tradičních metodách psychiatrie Véclav

Můžu se zeptat o co jde tobě? Ukázat, jak u nás psychiatrie funguje báječně?

13.03.2019 18:59 K dílu: Pochybování o tradičních metodách psychiatrie Véclav

Na stránkách můžeš najít např. tohle http://open-dialogue.net/otevrene-dialogy-v-soucasnosti-a-do-budoucna-aktualni-vyvoj/?lang=cs

Zatím jsem tam nenašel o užívání antipsychotik, to jsem četl v dřívějších studiích na jiných stránkách, na internetu se dá dohledat spousta věcí.

http://wkeim.bplaced.net/files/recovery-en.html

v jedný tabulce najdeš, že u metody open dialogue approach byla antipsychotika použita u 33 procent pacientů. Zajímavá tam je taky tahle informace: Open dialogue uses approx. 60% less neuroleptics (antipsychotics) for maintenance treatment and achieves more than 60% increase in recovery

Doporučuji taky tuto stránku: https://www.madinamerica.com/wp-content/uploads/2017/01/opendialogue-copy.pdf​

Na utváření pohledu široké veřejnosti na psychická onemocnění se média podílejí značnou měrou (a navíc jsem to napsal do komentáře a ne do původní úvahy). Nicméně tu a tam se stane, že se v médiích objeví psychiatr, člověk si může přečíst jejich knihy nebo články na internetu...

Souhlasím, že kombinace léčby pomocí antipsychotik a psychoterapie není nic objevného, nicméně pokud budeš pátrat po informacích, zjistíš, že to jde i bez léků: https://wave.rozhlas.cz/will-hall-v-diagnoze-f-zivot-se-schizofrenii-ale-bez-leku-5188413    a nebo již zmíněný open dialogue approach.

Co se týče vyléčených schizofreniků u nás, existuje třetinová teorie - 33 procent schizofreniků se vyléčí prakticky úplně, 33 procent částečně - příznaky nemoci se mohou vrátit a 33 procent skoro vůbec nereaguje na léčbu. V poslední době se navíc spekuluje oi nahrazení třetinové teorie teorií čtvrtinovou. Nejsem moc dobrý v matematice, ale když porovnám 75 procent pacientů vyléčených metodou open dialogue treatment, s tím, že se vrátili ke studiím nebo do práce s našimi 33 procenty, nepřijde mi to zas tak zázračné. A o co mi jde? Včera jsem úvahu napsal ve vzteku, protože mi je na zvracení z toho, že k psychiatrovi přijde zoufalý člověk, psychiatr ho patnáct minut poslouchá a pak mu napíše nějaký prášek, který často napáchá daleko víc škody než užitku. A za tohle má psychiatr navíc peníze. Nechci tím říct, že všichni psychiatři jsou špatní lidé. Často mají o pacienta velký zájem a dokáží dobře poradit, jen tou medikací si nejsem vždy úplně jistý.

13.03.2019 17:55 K dílu: Pochybování o tradičních metodách psychiatrie Véclav

California Memory omlouvám se, můj komentář nebyl mířen na tebe.

13.03.2019 11:02 K dílu: Pochybování o tradičních metodách psychiatrie Véclav

Dovolím si ještě reakci na to, že léčba antipsychotiky je jediná dlouhodobá funkční alternativa. Když byla v šedesátých letech 20. století vytvořena první generace antipsychotik, zprvu se zdálo, že se jedná o velmi účinný způsob léčby. Došlo k hromadnému propouštění pacientů z psychiatrických nemocnic, nicméně po nějaké době se tam vraceli. Vyvíjí se nové druhy léků, ale jejich účinek je diskutabilní, schizofrenici jsou často nezaměstnaní a odkázáni na invalidní důchod, dochází k opakovaným hospitalizacím a hodně z nich skončí na celý život na chronických odděleních. Zatím nejúčinější léčebná metoda, kterou znám, je open dialogue approach, který jsem uvedl v jednom z předchozích komentářů. Antipsychotika jsou při něm použita asi u 30 procent pacientů, kolem 75 procent ze všech pacientů se vrátí ke studiu nebo práci a je založen psychoterapii, zapojení rodiny při podpoře pacienta a také psycho sociální rehabilitaci. Ale něco takového není zdaleka tak jednoduché jako předepsat léky.

13.03.2019 08:19 K dílu: Pochybování o tradičních metodách psychiatrie Véclav

Zajímavá konstruktivní kritika :D

13.03.2019 06:55 K dílu: Pochybování o tradičních metodách psychiatrie Véclav

Samotná psychóza je psychiatry popisována jako zkreslené vnímání reality, průběh je pak u různých lidí často dost odlišný, někdo třeba píše podivnosti kamarádům a vytváří zvláštní teorie, někdo zajde daleko dál a klidně poruší zákon. Myslím, že jiná cesta než léky existuje: http://open-dialogue.net/

Na poslední otázku bych odpověděl, že svým myšlením, chováním a prožíváním schizofrenici vybočují z normy dost výrazně, třebaže často se dostanou do dlouhodobě příznivého psychického stavu a ani by vás nenapadlo, jakou mají diagnózu. Vím, jaký je pohled široké veřejnosti na schizofrenii, stane se, že schizofrenik spáchá vraždu, nicméně někdy to udělá i člověk, který ji nemá. To už bych mohl zavrhnout všechny Rusy kvůli Stalinovy... Schizofreniků je na světě přibližně 70 milionů a poznal sem z jejich řad spoustu úžasných lidí. Přijde mi prapodivné, když dojde k teroristickému útoku a následně se o atentátnikovi řekne, že byl duševně nemocný. Korán sice vyzývá k svaté válce, někteří muslimové věří, že když padnou v boji za Alláha, budou v nebi obklopeni nahými pannami, ale takové informace se do médií nehodí.

Nahoru