Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Thomas Bernhard

29. 01. 2006
1
0
1064
Autor
Neverrrr

P.s. Nově byla přeložena novela Chůze a román Vápenka (nakladatelství Prostor, stejně jako všechny jeho ostatní knihy v českém překladu). V současnosti je také možné zhlédnout divadelní podobu tří z jeho her: Staří mistři, U cíle (obojí v divadle Komedie) a Náměstí Hrdinů (divadlo Na Zábradlí). Doporučuji!!

Thomas Bernhard (1931 – 1989)

Německy píšící autor, který prožil většinu svého života v Rakousku, pochází z holandského Heerlenu, kde se narodil v roce1931 jako nemanželské dítě. Podstatnou část svého raného dětství tak strávil v Rakousku u rodičů své matky, kteří také ovlivnili jeho vztah k umění, když ho dědeček, autor Johannes Freumbichler, přiměl ke studiu hudby a herectví, které Bernhard později absolvoval v Salcburku. Dva roky (v letech 1955-1957) působil jako herec, poté jako nezávislý autor, který ve svém díle zachycuje především důvěrně známý pocit osamělosti člověka ve společnosti a vztah ke smrti, kterou viděl jako děsivou leč neoddělitelnou součást života.
Je autorem rozsáhlých románů, například Rozrušení (Verstörung, 1967), Vápenka (Kalkwerk, 1970), nebo Korektura (Korrektur, 1975). Nejúspěšnější divadelní hry Thomase Bernharda vznikají v sedmdesátých letech, patří mezi ně především Před penzí (Vor dem Ruhestand, 1979) a Síla zvyku (Macht der Gewohnheit, 1974). V té době vznikají také jeho autobiografická díla Příčina (Die Ursache, 1975), Sklep (Der Keller, 1976) a Dítě (Das Kind, 1982). V psaní významných her pokračuje také v letech osmdesátých, kdy vznikají hry jako Náměstí hrdinů (Heldenplatz, 1988), které krátce před autorovo smrtí uvedlo vídeňské Burgtheater, i přes odpor nejvyšších vládních míst. Jeho romány i hry, které v Rakousku často vyvolávaly kritiku a odmítání, se setkaly s daleko větším pochopením a oceněním v zahraničí. Na to reagoval i Thomas Bernhard, který v poslední vůli vyjádřil přání zakázat inscenování svých her a zveřejnění dosud nepublikovaných textů v Rakousku. Thomas Bernhard zemřel 12. února 1989 ve svém domě v hornorakouském Gmundenu. Jeho díla patří k nejvýznamnějším německy psaným literárním textům z druhé poloviny dvacátého století.



Mno... Ale jo, proč ne. Neopsals to ze záložky, že ne?

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru