Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seČERTUŽEL
Autor
Vopice
A přece jsem na okamžik uvěřila, když jsme ten večer stáli před kostelem a on hladově hleděl dovnitř. Okamžik dojetí, úlevy, víry v bezmeznou sílu lásky. Sněhové vločky na nás dopadaly jak zlatý popel: „You are the winner!“
Zapomněla jsem koupit rukavice! Ruce se mu třásly tak zběsile, že nemohl škrtnout sirkou. Před očima mi vyrostl ledový strom a pod ním… Jak jsi to jenom mohl vydržet!
Teď ale není kam, pod stromem je skoro metr sněhu, nedovolím ti prohrát to poslední, co ti zbylo, tvůj život. Právě teď si ten dokonalý Mario Lemieux, který za pár chvil zasadí do branky vítězný gól.
„Pardon“, vstoupil mezi nás mrzák, co celou dobu stál před kostelem s napřaženou rukou a sebral ze země zbytek provlhlé cigarety. Mše skončila. S ní i můj okamžik víry. Vykročila jsem: „Pojď blíž.“ Zůstal stát. „Dal bych si pivo.“
Zarudlý, roztřesený, vystrašený zbytek existence, co se bojí udělat krok kupředu i zpátky. Stojí tam pod lampou spolu s jednorukým žebrákem, spokojeným a sjetým z bůhvíčeho.
Všichni se za tebe modlí, já to neumím a kdyby ano, už bys dávno utekl.
„To zvládneš,“ zalhala jsem. Žebrák, potahující už jen filtr, se bláznivě rozchechtal.
„ I jemu je to k smíchu,“ řekls mi.
„ Ne, jenom jemu,“ odpověděla jsem.
A zrovna takhle vypadáš, když si užralý a zrovna takhle se směješ, když recituješ ty své žvásty.
Hřbitov zaplněný hroby svých hrobníků a na náhrobcích nápis: Kdo jinému jámu kopá… Zrovna tuhle svojí historku jsi mi velmi živě a s nezahalitelnými ožraleckými gesty vyprávěl v tramvaji při cestě sem. „ No, Trešku, řekni,“ radostí si vyskakoval ze sedadla, „neni to geniální!“
Strach. To strach z tebe udělal zbabělce, alkoholika, bezdomovce a nakonec tu trosku, která tady před kostelem, i přes svoje čertužel, prosí o pomoc.
Prosí? Kdo koho prosí? Já prosím a ty mlčíš. A neprosím kněze z farmy, tvoji poslední šanci, prosím tebe! Žádám tě, abys zvolil život a ne smrt a tolik si to přeji, že za tvým váhavým přikývnutím vidím vítězství Boha nad propastí.
Zrovna jako ty.
Musíte to dělat silou vůle a dobrovolně. To samé slyšíte, když se ptáte, jak máte pomoct alkoholikovi, který propil i střechu nad hlavou. Odpověď vám dají všichni stejnou – psychiatři, pracovníci na Armádě spásy, sestry na charitách, kněží na farách – musí ze své vlastní vůle chtít. Je vám marné namítat, že svou vůli dávno propil. Vůle visí na motivaci, ale jakou motivaci máte dát člověku – ano, stále člověku, který ztratil naprosto všechno kromě chlastu? Ten se pro něho v tu chvíli stává vším a všechno ostatní ničím. Můžete mu stokrát opakovat, že má poslední možnost se zachránit, ale ho nezachrání nic jiného než chlast. Můžete mu projevit důvěru a říct, že věříte, že to dokáže – nevěří sám sobě, natož vám. Můžete ho u sebe ubytovat, nosit mu jídlo – ohřeje se a podvede vás. Můžete ho potkat na ulici a dát mu své drobné – opijete ho. Můžete mu dát místo peněz jídlo, oblečení – vymění to za víno.
Můžete tohle všechno dělat a stejně mu v noci pod strom přinesete teplou deku, protože tu včerejší mu ukradli.
A nakonec můžete doufat, že přežije, anebo také, že ne.
„Tak ty chceš k nám na farmu, je to tak?“
Všechno, na co se zmohl bylo pokrčení ramen.
„Chceš se léčit?“
Místo odpovědi zoufalé zablekotání.
Kdybys měl v sobě pár piv, mohls alespoň zarecitovat Kryla.
„Ty si prý byl knihkupec? Máme tam na půdě spoustu knih, mohl bys je roztřídit, udělat knihovnu.“
Nepatrně ožil, možná na chvíli zadoufal, zrovna jako já, že by tam přece jen odjel.“No..dobře..“
Z vloček se opět stal zlatý popel, chytala jsem ho do dlaní a vyhazovala zpátky, výš a výš, aby zas a znovu se vším leskem zdobil a hřál tvé prokřehlé ruce.
„Výborně, Tomáši, za týden se tu sejdeme a přesně se domluvíme na odjezdu.“
Jakmile mi přikývl, žádal za odměnu drobné na pivo.
„Jakoby ti nestačilo, že máš v tomhle mrazu kde spát. Prosím tě, jeď tam a zaspi to,“ podala jsem mu jízdenku.
Zapomněla jsem, jak rád chodíš pěšky.
„Pepa Šlajer, no geniální Pepa, ožral se jak prase a spadl do příkopu,“ odložil sklenici a postavil se, aby jeho show nabyla ještě více dramatičnosti, „ráno se v tom příkopu probudil…., né Trešku, tak přece poslouchej, ráno se probudil a myslel si, že je ve válce..Z příkopu ho museli dostat až psychiatři. Geniální Pepa Šlajer!“
A tos věděl.
Kněz už na nás čekal. Chtěla jsem k němu vykřičet: „Otče, dnes sníh nepadá, zlatého popelu se nedočkáme!“ Ale on se usmíval. Viděl v něm jiného člověka, než se kterým jsem přišla.
Nedokázal jsi mu říct pravdu, že s ním zítra neodjedeš, žes lhal nám i sobě,abys měl, kde spát. Kdybys nesliboval, hledali bychom jiné řešení. Nejspíš stejně marně, protože nestojíš o žádné, na kterém by ses musel podílet. Malý zlobivý chlapeček, co zahání vztek chlastem…
Sbohem, táto.