Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Slam poetry - bitva básníků, Praha, 25. 11. 07

03. 11. 2007
1
1
1988
Autor
dassler

Pan Tomáš Kůs vás všechny zve na akci SLAM POETRY. Předávám pozvání.

Slam poetry - bitva básníků o publikum a výhru 30 000,-Kč

 

pro zvětšení klikni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

PRAHA - Slam poetry představuje soutěž v autorském podání vlastního textu publiku. V Česku se tento netradiční podnik koná na celostátní úrovni již pátým rokem. Do celonárodního slamu je zapojeno deset měst, přičemž vítěz každého z nich postupuje do brněnského finále, v němž se bojuje o celých 30 000,-Kč. Pražské kolo se uskuteční 25. listopadu ve 20 hodin v NoD Roxy.

Co je slam?

Ve slam poetry v žádném případě nejde o nějakou recitační soutěž, ani o večer autorského čtení. Ve slamu jde o konfrontaci autorského textu s publikem. Jakýkoli básník, nebo lépe interpret, je vpuštěn na podium a musí se držet jen několika málo pravidel, jakými jsou například nepoužívání rekvizit či dodržení pevného časového rámce - v našem případě jsou to 3 minuty.  Fakticky to znamená, že soutěžící dostane 3 minuty na prezentaci svého textu nebo také prakticky na cokoliv jej v tu chvíli napadne. Za to jej nebude hodnotit nikdo jiný než publikum a to jednoduchým bodovým systémem. Publikum funguje ve slam poetry jako živý element, je dovoleno a je žádoucí, aby soutěžící povzbuzovalo nebo naopak dávalo najevo nelibost. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie - kvalitního textu a divadla - jeho podání. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky.

První slam poetry uskutečnil v Chicagu bývalý stavební dělník Marc Smith v polovině 80. let minulého století. Od té doby prošel slam velkým boomem a rozšířil se prakticky po celém světě.

„Nechci, abyste mi tleskali za něco, co vás nezaujalo,“ pobízel před třemi lety Marc Smith více než třísethlavé publikum na mezinárodním festivalu Poezie bez hranic, jehož byl hostem. Naznačoval tak, že slam je tak trochu něco jako strkat hlavu do jámy lvové. Publikum by mělo interpretům fandit a pobízet je anebo naopak.

V posledních letech u nás slaví největší úspěchy texty napůl připravené a napůl improvizované. Slamů se v Česku zúčastnila řada různorodých osobností od básníků Jaroslava Pížla nebo Víta Kremličku, přes performery Mariana Pallu, Tomáše Vtípila nebo Alexe Švamberka po MC Apoku (Naše Věc) nebo MC Cossigu. 


Šampióni slamů se stávají vývozním literárním artiklem

V letošním roce se v Česku uskutečnila řada slamů, které přímo nesouvisely s hlavní výroční soutěží, k jejímuž regionálnímu kolu se v Praze schyluje. Slamové akce proběhly například na velkých letních festivalech Colours of Ostrava nebo slovenské Pohodě, v Ústí nad Labem nebo Plzni mají místní exhibice i mezinárodní charakter. Všech těchto akcí se zúčastnil Bohdan Bláhovec, který se v roce 2005 stal nejlepším slamistou ČR. V září letošního roku se navíc stal tváří mezinárodního literárního festivalu v Berlíně, když se jeho portrét objevil na plakátech zvoucích na zdejší slamové klání, kterého se účastnili ti nejlepší z mnoha evropských zemí a jež přenášela televizní stanice Arte. Bláhovec byl navíc jediným „literárním“ zástupcem Česka na tomto festivalu!

„V Berlíně šlo více o exhibici. Bylo například povoleno používat rekvizity nebo hudební nástroje, což může být důležité pro univerzálnost sdělení - pochopení publika, které mluví jiným jazykem. Můj text byl německo - anglicko - český a pojednával o jedné místní bulvární kauze. Úspěch se měřil na délku potlesku,“ vzpomíná Bohdan Bláhovec.

Není žádnou výjimkou, především v zemích západní Evropy a USA, když místní špičkoví slamisté vyrážejí na turné podobně jako třeba rockové kapely. Slamu se tak věnuje řada interpretů profesionálně. Na portálu www.youtube.com je například možné shlédnout některá slamová vystoupení v prostorech nepodobných boxerským arénám... 

V Praze se bude slamovat v NoD Roxy 25. 11. ve 20 hodin

Vítěz pražského kola vyhrává 1 000,- Kč na ruku a postupuje do brněnského finále, kde se utká s nejlepšími z celé ČR o 30 000,-Kč. Zájemci o soutěž se mohou hlásit na e-mailu: slam.praha@centrum.cz.

více informací, rozhovory s nejlepšími českými slamisty a profesionální fotografie v tiskové kvalitě ochotně dodá: Tomáš T. Kůs, tel. 732 35 56 14, tomastkus@centrum.cz, slam.praha@centrum.cz


1 názor

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru